Druga szansa dla ciuchów z odzysku – co łączy Ubrania Do Oddania i RocketJobs.pl?

Druga szansa dla ciuchów z odzysku - co łączy Ubrania Do Oddania i RocketJobs.pl?

XXI wiek przyniósł wielkie zmiany na rynku pracy, również w kwestii realizowania polityki odpowiedzialności społecznej. Celem przedsiębiorstw nie jest już wyłącznie dążenie do zysku. Zaangażowanie w bieżące problemy społeczne oraz aktywna reakcja na nie stają się ogólnie przyjętym priorytetem. W tę ideę idealnie wpisuje się kampania #DrugaSzansa, wspierana przez portal Ubrania Do Oddania, który jest prawdziwym rewolucjonistą secondhandowego rynku odzieżowego w Polsce, zarówno z perspektywy operatywności, jak i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Działania prospołeczne portalu Ubrania Do Oddania

Kampania #DrugaSzansa: Ciuchom z przeszłości daj drugą szansę w pracy przyszłości dotyczy szeroko pojętego tematu drugiej szansy w pracy, również w kontekście ubierania się w rzeczy z lumpeksów do biura czy na rozmowę rekrutacyjną. Platforma Ubrania Do Oddania jest pod tym względem szczególnym innowatorem. Swoją działalnością nie tylko wspiera rynek ubrań z odzysku, lecz przede wszystkim bierze aktywny udział w rozwiązywaniu bieżących problemów społecznych, dotyczących kwestii środowiskowych, filantropijnych oraz ukierunkowanych na konkretne cele. Na wyróżnienie zasługuje fakt nie tylko prowadzenia akcji charytatywnych, lecz również rozwijania świadomości społecznej w jednostkach i przedsiębiorstwach.

Jakie konkretne cele charytatywne są wspierane przez Ubrania Do Oddania?

Na portalu fundraisingowym www.ubraniadooddania.pl jest ponad 200 zarejestrowanych NGOsów. Każdy darczyńca ma pełną dowolność przy wyborze beneficjenta. Jest wiele celów związanych ze zbieraniem środków na leczenie, również potrzeby przy kryzysach uchodźczych, bezdomności, lub cele środowiskowe jak sadzenie lasów czy organizacje artystyczne- mówi Martyna Warcholińska CSR Manager Ubrania Do Oddania.

Specyfika Butików Cyrkularnych

Firma wyróżnia się dużą dozą nowatorstwa w swoich przedsięwzięciach. Ich bazowa działalność obejmuje w pierwszej kolejności tworzenie na terenie polskich centrów handlowych sieci unikatowych Butików Cyrkularnych, wpisujących się w ideę pop-up retail (pop-up store). Mimo iż jest to zjawisko stosunkowo nowe, dysponuje ogromnym potencjałem prekursorskim dla całego przemysłu modowego. 

Forma eleganckiego butiku umożliwia dotarcie do najbardziej wymagających klientów, którzy w przeciwnym wypadku mogliby wykazywać pewne opory przed zakupem w obliczu chaosu przeszukiwania dostępnych zasobów, żeby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Największą zaletą tego typu modelu biznesowego jest fakt, że oprócz zakupienia świeżych i odnowionych “perełek z second handu”, użytkownicy mają możliwość przekazywania tam również swoich używanych ubrań, realnie uczestnicząc w tworzeniu obiegu zamkniętego, czym ograniczane są działania importowo-eksportowe. 

Dlaczego butiki cyrkularne są lepsze od zwykłych second handów?

Nie wiem czy są lepsze, na pewno inne 🙂 Podczas projektowania naszych Butików, postawiliśmy sobie jeden cel! Chcemy przedstawić modę drugoobiegową w wydaniu pierwszoobiegowej. Dlatego ubrania i akcesoria są wyeksponowane w formule butikowej. Każde ubranie jest wyprasowane, ułożone zgodnie ze standardami VM, a przede wszystkim można swobodnie przeglądać odzież na wieszakach. Butiki oprócz samej formy prezentowania ubrań wyróżniają się piękną strefą chill i wystrojem, które w 80% pochodzi z odzysku. Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli od klientów miłego komentarza o wystroju, obsłudze i samej formie ekspozycji ubrań i dodatków – odpowiada Ewelina Spytek, Regional Sales Manager Ubrania Do Oddania.

Lokalizacja Butików Cyrkularnych Ubrania Do Oddania

Butiki Cyrkularne UDO funkcjonują już w wielu miastach Polski, między innymi w Warszawie, Poznaniu lub Katowicach, jednak nie zamierzają na tym poprzestać. Zazwyczaj są one zlokalizowane w łatwo dostępnych miejscach, takich jak największe lokalne centra handlowe. Już wkrótce klienci mogą oczekiwać wdrożenia w życie kolejnej, najnowszej placówki we Wrocławiu. Każda osoba zainteresowana oficjalnym otwarciem lokalu, już 10 sierpnia powinna śledzić na Instagramie Ubrania do Oddania relację live z uroczystości.

Jak zatem wyglądał rozwój pop-up store’ów na przestrzeni ostatnich lat? Jaka przyszłość je czeka?

Oceniamy jako wielki sukces! Patrząc w niedaleką przeszłość bo to tylko listopad zeszłego roku, mieliśmy wtedy tylko jeden butik w Galerii Mokotów. Dziś, kiedy to piszę, z uśmiechem na twarzy oznajmiam, że właśnie otwieramy 10 sklep. A to nie koniec! 

Uważam, że świadomość konsumencka zmienia się w bardzo szybkim tempie. Czy my, czy jakiś inny second hand jest doskonałą propozycją dla wszechobecnego hiperkonsumpcjonizmu, zagrożeń klimatycznych, itp. Bo nie ma bardziej ekologicznych ubrań, niż te, które zostały już wyprodukowane. Cieszę się, że coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę – ocenia Ewelina Spytek.

„Firma w porządku”- projekt skierowany do przedsiębiorstw

Ubrania Do Oddania to portal fundrisingowy, obecny na polskim rynku już od 2018 roku. Charakteryzuje się on szczególnym zaangażowaniem w zagadnienia z dziedziny społecznej odpowiedzialności biznesu, do których angażuje rozległą grupę jednostek biznesowych. Wśród największych osiągnięć należy z pewnością wyróżnić ich autorski program “Firma w porządku”, który wspiera realizację działań CSR, EB i polityki środowiskowej w przedsiębiorstwach. Program polega na zorganizowaniu zbiórki ubrań oraz akcesoriów wśród pracowników firmy, z której zyski zostaną następnie przekazane na wybrany cel charytatywny. Każdy kilogram odzieży jest równoważny przekazaniu kwoty w wysokości 1 zł, dzięki czemu uczestnicy mogą odczuć uczestnictwo w realnej pomocy charytatywnej przy niewielkim nakładzie wysiłku i znikomym udziale własnych funduszy.

Jakie są korzyści dla przedsiębiorstw z udziału w programie “Firma w porządku”?

 Program jest rozwiązaniem dla każdej firmy zainteresowanej kwestiami z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i employer brandingu. Firma wybiera cel charytatywny i organizuje wśród swoich pracowników zbiórkę rzeczy lub akcesoriów, a każdy kilogram zebranych rzeczy to 1 złoty przekazanych w całości na wybraną kampanię charytatywną. Miejsce pracy angażuje swoich pracowników w proekologiczne działania zgodne z ideą obiegu zamkniętego, edukuje na temat cyrkularności i pomaga potrzebującym – tłumaczy Martyna Warcholińska.

Rola odzieży z drugiej ręki w ochronie środowiska naturalnego

Do głównych celów Butików Cyrkularnych należy również zaliczyć działania ściśle skoncentrowane na ochronie środowiska. W swoich założeniach przedkładają na pierwszy plan kreację zamkniętego obiegu odzieży oraz popularyzację polityki “less waste”. Stanowią one wyraźną odpowiedź na zagrożenia ekologiczne, generowane przez branżę modową. Zaraz po naftowym, przemysł tekstylny odpowiada za jedną z najbardziej znaczących produkcji zanieczyszczeń na świecie, tym samym przyczyniając się do emisji gazów cieplarnianych, ogromnego zużycia wody i jej zatruwania, degradacji gleby oraz emisji chemikaliów do otoczenia. Wspólne wysiłki w tej domenie mogą nader mocno wpłynąć na polepszenie się stanu ekologicznego planety.

O ile bardziej ekologiczne jest przetwarzanie i czyszczenie ubrań z drugiej ręki od produkcji nowych?

Każda produkcja nowych ubrań jest zasobogenna i to na każdym etapie łańcucha dostaw w różnych zakątkach świata. Stąd tak ważne jest dbanie i poszanowanie tego, co zostało już wyprodukowane. Analizując każdy etap produkcji od zasadzenia ziarenka bawełny po finalny t-shirt, czyszczenie koszulki musi być bardziej ekologiczne niż wyrzucenie jej i zastąpienie kolejną nową, pierwszoobiegową – tłumaczy Martyna Warcholińska.

Idea drugiej szansy

Wysiłki portalu Ubrania Do Oddania wnoszą realny wkład w funkcjonowanie wtórnego rynku odzieży, zwiększają świadomość społeczną oraz doskonale wpisują się w kwestię drugiej szansy promowanej w ramach kampanii RocketJobs.pl. Stylizacje vintage coraz częściej królują na zawodowych wybiegach, stając się integralnym elementem biurowej rzeczywistości. Dodatkowo, odświeżanie i ponowne używanie garderoby stanowi idealną inspirację do szerszych refleksji na temat naszego życia i potencjalnego dawania w nim drugiej szansy. Być może podobne podejście można zastosować również na płaszczyźnie zawodowej, pielęgnując i odświeżając dawne relacje.

Co sądzicie o tworzeniu stylizacji biznesowych z wykorzystaniem ubrań vintage? 

Tak, tak, jeszcze raz tak! Ubrania vintage mają w sobie tyle elegancji i dobrego stylu, że z łatwością można je dopasować do biznesowych stylizacji. Wystarczy założyć marynarkę z grubej, mięsistej wełny do klasycznych spodni i białej koszuli. Look jest podkręcony jedną częścią ubioru. Vintage rozgaszcza się coraz bardziej na salonach, zwłaszcza mody drugoobiegowej. Sukienka vintage na biznesowe spotkanie? Tak. Jeśli boimy się ubierać w całości vintage, dobierajmy pojedyncze produkty. Załóż sukienkę, a do niej obcasy i marynarkę. Vintage look gotowy! – odpowiada Ewelina Spytek, Regional Sales Manager Ubrania Do Oddania.

 

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia: mat. prasowe Ubrania do Oddania

Redaktorka

Z wykształcenia filolog języka francuskiego, jednak od najmłodszych lat emocjonalnie związana z dziennikarstwem i działalnością literacką. Interesuje się szerokim wachlarzem tematycznym, zaczynając od kwestii językowych, kulturowych i społecznych, poprzez finanse i ekonomię, aż po naukę i prawo. Można powiedzieć, że w życiu podąża za iście renesansową definicją bycia "humanistą".

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze