Kusi cię, żeby dodać "ASAP" na końcu wiadomości? Poznaj słowa, które wkurzają nas w pracy

Glassdoor rokrocznie wydaje ranking, w którym wskazuje najlepsze miejsca do pracy. Facebook przez ostatnie 10 lat utrzymywał w nim bardzo wysoką pozycję. Trzykrotnie zajmował pierwsze miejsce, ale dopiero w tym roku wypadł z pierwszej dziesiątki i zajął dopiero 23. miejsce. Jest to najniższa pozycja firmy Zuckerberga od czasu debiutu w 2011 roku. Jeszcze w zeszłym roku znajdowała się na siódmej miejscu na liście. Niemniej pracownicy bardzo cenią sobie pracę w tym miejscu. Jak anonimowo wskazuje jeden z nich: – Żaden dzień nie jest taki sam. Dostaję wymagające wyzwania, pracując w otoczeniu najlepszych i najbystrzejszych umysłów.
Z wyników rankingu niezadowolone również może być Google. Podobnie jak Facebook, przez ostatnie lata znajdował się w pierwszej dziesiątce, zajmując nawet pierwsze miejsce w 2015 roku. W tegorocznym zaś zestawieniu nie może się pochwalić takim wynikiem, ponieważ uplasowało się dopiero na 11. miejscu.
Z kolei nie szokuje w zestawieniu brak Amazonu. Firma Jeffa Bezosa nigdy nie słynęła z najlepszej kultury pracy i zawsze oszczędzała, chociażby na wystroju wnętrz (pierwsze biurko CEO amerykańskiego przedsiębiorstwa zostało zrobione z drzwi). Z pewnością znaczenie ma tutaj fakt, że – zdaniem niektórych pracowników – Amazon stara się omijać przepisy dotyczące BHP w Stanach Zjednoczonych, aby unikać odpowiedzialności za wypadki w pracy i zaniżać ich liczbę. Jesteśmy ludźmi, nie robotami – głosiło hasło strajkujących niedawno pracowników firmy, o czym pisaliśmy tutaj.
Jak zatem prezentuje się pierwsza dziesiątka najlepszych miejsc do pracy w USA? Wbrew temu, co wszystkim mogłoby się wydawać, występują tam mniej znane firmy, niż wiodący do tej pory prym tzw. „giganci Doliny Krzemowej”:
Ten rok nie był dobry dla Facebooka i Google’a, dlatego też wyniki zestawienia nie mogą dziwić. Zewnętrzne problemy obydwóch firm, znalazły swoje odzwierciedlenie w niezadowoleniu pracowników. Ta pierwsza mierzyła się z protestami ze strony pracowników, kiedy zdecydowano o tym, że przestanie weryfikować reklamy polityczne. Z kolei w Google wybuchło wewnętrzne niezadowolenie, gdy okazało się, że firma zaangażowała się we współpracę z Pentagonem w ramach programu „Project Maven”.
Miała ona tworzyć algorytmy, które interpretują obrazy wideo z dronów i poprawiają ich namierzanie. – Uważamy, że Google nie powinien się zajmować wojną – Pod tak zatytułowanym listem podpisało się wówczas ponad 3 tys. pracowników. Dzięki tej interwencji gigant obiecał, że nie przedłuży kontraktu z Pentagonem.
Źrodła:
https://www.glassdoor.com/Award/
https://forsal.pl/praca/aktualnosci/artykuly/
RocketSpace.pl
RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.
Komentarze