Firmowe konto bankowe – czy jest obowiązkowe?

Firmowe konto bankowe - czy jest obowiązkowe?

Otwierasz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy musisz założyć firmowe konto bankowe? Sprawdź, co w tym temacie radzi fakturownia.pl

Czy konto firmowe w banku jest obowiązkowe?

Jedyna słuszna krótka odpowiedź na to pytanie to: „to zależy”. Firmowe konto bankowe nie zawsze jest obowiązkowe, aczkolwiek często zaleca się jego posiadanie. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej polskie prawo zobowiązuje przedsiębiorcę do prowadzenia rachunku bankowego, przez który będzie regulował należności z Urzędem Skarbowym oraz ZUS-em. Oczywiście będzie to również dla niego narzędzie pracy do rozliczenia się z innymi firmami. Nie znajdziemy w tym przypadku zapisu czy powinno to być konto prywatne czy firmowe.

Wiele banków jednak zastrzega, aby zwykłe konta bankowe prowadzone były tylko przez osoby fizyczne i służyły do codziennych rozliczeń z wyłączeniem tych dotyczących działalności gospodarczej. Zatem prawo nie zobowiązuje do zakładania konta firmowego, ale w pewnym sensie mówią o tym zapisy banków. Warto pamiętać również, że wskazując w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych swoje prywatne konto jako firmowe, to wówczas niejako udziela się dostępu do wszystkich transakcji, także tych prywatnych.

Firmowe konto bankowe w spółkach cywilnych, jawnych, z o.o. i fundacjach

Jeżeli firma nie jest jednoosobową działalnością gospodarczą i zalicza się do spółek cywilnych, jawnych, z o.o. lub fundacji, to wówczas prowadzenie konta firmowego jest obowiązkowe.

Firmowe konto bankowe – korzyści z jego posiadania

Jakie są korzyści z posiadania firmowego konta bankowego? Przede wszystkim chodzi o kwestie wygody. Posiadając dwa konta, tj. prywatne i firmowe, można bardzo łatwo oddzielić dwa rodzaje transakcji. To ułatwia zarządzanie swoimi finansami. Warto również pamiętać, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, w każdej chwili może skontrolować nas Urząd Skarbowy. Wówczas posiadanie dwóch osobnych rachunków ułatwi na przykład przedstawienie tylko transakcji biznesowych.

Posiadając konto firmowe w banku, w przyszłości może Ci być o wiele łatwiej pozyskać kredyt na prowadzenie działalności gospodarczej. Wiele tego typu placówek oferuje linie kredytowe czy karty kredytowe dla przedsiębiorców. Na szczególne benefity mogą liczyć założyciele startupów. 

Jak zarejestrować konto firmowe w urzędzie?

Niezależnie od tego czy potraktujesz swoje konto prywatne do transakcji biznesowych, czy założysz osobne konto bankowe biznesowe, powinieneś zgłosić numer rachunku bankowego podczas rejestracji firmy w CEIDG. Na blogu fakturownia.pl znajdziesz informację, jak krok po kroku założyć działalność gospodarczą. 

Konto firmowe – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Oferta rachunków firmowych w bankach jest bardzo różnorodna. Warto jednak zastanowić się nad jej wyborem, a nie decydować się na pierwszą lepszą opcję. Pomyśl, czy będzie Ci potrzebna karta debetowa, czy będziesz chciał starać się o kredyt, ile miesięcznie przelewów będziesz wykonywać i mniej więcej jak szacujesz obroty swojej przyszłej działalności gospodarczej. Sprawdź oferty różnych banków i porównaj je ze sobą. Zazwyczaj konta firmowe są płatne, więc warto wiedzieć za co będziesz ponosić koszty i przede wszystkim, czy będzie to konieczne. W sieci nie brakuje rankingów kont firmowych – zweryfikuj je, ale ostateczną decyzję podejmij po ostatecznym indywidualnym sprawdzeniu każdej z opcji.

firmowe konto bankowe
Fot.: Unsplash@Oliur

Zwróć uwagę nie tylko na opłaty za prowadzenie. Upewnij się, że przelewy do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które będziesz wykonywać systematycznie, są bezpłatne. Zorientuj się, jakie produkty będą połączone z kontem firmowych. Tutaj opcji jest sporo. Być może potrzebny Ci będzie terminal płatniczy albo na przykład bezpłatna usługa wymiany walut. Nie zapomnij zorientować się na temat oferty kredytów bankowych. Na dzień dzisiejszy możesz nie potrzebować dofinansowania, ale kto wie – być może wkrótce się to zmieni.

Zobacz także:  Planujesz założyć działalność gospodarczą w 2022 roku? Sprawdź opcje dofinansowania

Ile kosztuje firmowe konto bankowe? 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każda oferta jest bowiem inna. Niekiedy opłata za prowadzenie rachunku wynosi 0 zł, natomiast konieczne jest podnoszenie miesięcznego kosztu za konkretny pakiet. Bardzo często rachunki biznesowe są całkowicie darmowe przez pierwszy rok lub 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej.

Firmowe konto bankowe – podsumowanie

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to wcale nie musisz zakładać firmowego konta bankowego. Jak jednak zauważyłeś – istnieją powody, dla których warto to zrobić. 

Jeżeli otwierasz firmę, to potrzebujesz również programu do fakturowania. Z tej okazji mamy dla ciebie specjalny kod zniżkowy od fakturownia.pl. Najpierw skorzystaj z pełnego pakietu za darmo przez 30 dni, a jeżeli zdecydujesz się go przedłużyć – to mamy 20% zniżki. Wystarczy że w polu kodu promocyjnego wpiszesz ZNIŻKANASTART. Kod będzie działał do maja 2023 roku.

*mat. powstał we współpracy z Fakturownia.pl.

________________________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Eduardo Soares

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze