HRakterna środa – Jaki jest stereotypowy programista? Nie istnieje!
Jak żyją polscy programiści? Chcieliśmy pokazać, jak różna jest społeczność polskich programistów i jak daleka od stereotypu, o którym na pewno słyszeliście. W poniższych wynikach znajdziecie więc kilka prawd o developerach, jak i o branży IT.
Spis treści
Prezentujemy wyniki przeprowadzonego przez nas Antybadania 2020, z których dowiecie się więcej na temat społeczności IT. Zastanawialiście się, jak wygląda sylwetka „typowego programisty”? Jak żyje, z jakich aplikacji korzysta, w jakich warunkach najlepiej mu się pracuje? Jeśli jesteście ciekawi, to koniecznie sprawdźcie cały raport!
Jaki jest stereotypowy programista?
– Wsparcie polskich programistów na rynku pracy przyświeca nam do dzisiaj jako jeden z najważniejszych priorytetów firmy, dlatego przekazujemy w Wasze ręce raport z Antybadania 2020. (…) Ostatecznie wyszliśmy z jednym wnioskiem. Nie ma odpowiedzi na pytanie “Jaki jest stereotypowy programista?” Taki po prostu nie istnieje! – napisał o badaniu Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.
Czas wolny programisty
W Antybadaniu obalamy mit stereotypowego programisty. Mogliśmy zrobić to w jeden sposób – poznając ich bliżej. Właśnie dlatego lwią część poświęciliśmy temu, jak developerzy spędzają czas po pracy. Stąd, zapytaliśmy między innymi o to, gdzie robią zakupy internetowe, jakim środkiem transportu się przemieszczają czy nawet ile godzin na śpią na dobę!
Jeśli więc chodzi o ich prywatność – byliśmy bezlitośni. Zbadaliśmy między innymi o to, czy i jakie mają zwierzątka w domu. I chociaż chcieliśmy w ten sposób rozwiązać odwieczny konflikt pies kontra kot, to jak się okazuje, przewagę na tym polu tylko nieznacznie zdobywają ci pierwsi. Z czworonożnych towarzyszy życia, 20,56% developerów wybiera właśnie psy. Koty tracą do nich tylko 1,38 punktów procentowych.
Wiele stereotypów programisty związanych jest także z czasem wolnym od pracy. Na pewno nie raz słyszeliście, że programista w wolnych chwilach… dalej programuje. Nie poświęca więc czasu na nic innego niż siedzenie przy komputerze, pomija wszelkie aktywności, nawet te związane z rozrywką, czyli oglądaniem filmów, seriali czy czytaniem książek. Nic bardziej mylnego!
Polski programista czas wolny spędza właśnie na oglądaniu filmów i seriali (tę odpowiedź zaznaczyło 67,33% badanych), dziesięć procent mniej gra w gry, połowa słucha muzyki i czyta książki. Ponadto, blisko 42% programistów uprawia sport regularnie, drugie tyle robi to sporadycznie. Tylko 13% wskazało, że nie uprawia sportu.
Programiści sami o sobie
– W naszym Antybadaniu postanowiliśmy oddać głos pracownikom IT, aby pokazać, jak bardzo stereotypy różnią się od rzeczywistości. Mit introwertyka stroniącego od kontaktów z ludźmi został obalony. Tylko 15% programistów nie lubi integracji z zespołem, a prawie połowa (47%) najlepszą formę na służbową integrację wskazuje wyjazd, co sugeruje, że są otwarci na nowe doświadczenia. Sam będąc programistą i zarządzając zespołem IT, mogę się w pełni pod tym podpisać – komentuje Tomasz Gański, CTO Just Join IT.
Ale nie samym „lifestylem” człowiek żyje! Developerów uczestniczących w badaniu podpytaliśmy także o kwestie bliżej związane z pracą. Padły pytania o projekty rozwijane poza pracą, lata spędzone w branży czy liczebność zespołu, w którym pracują.
Nie pozostawiliśmy bez odpowiedzi także kwestii tego, czy programista potrzebuje wykształcenia wyższego, aby odnaleźć się w zawodzie. Kwestię tę poruszaliśmy już niejednokrotnie, ale teraz bez ograniczenia się do debatowania – mamy konkretne liczby. Jak się okazuje, ponad 3 tysiące badanych zaznaczyło, że posiada wykształcenie wyższe związane z programowaniem. 16,57% jest w trakcie studiów, niewiele mniej zaznaczyło, że posiada wykształcenie średnie.
Prawdziwy obraz polskiej branży IT
Odkryliśmy tutaj tylko niektóre prawdy i mity na temat stereotypowego polskiego programisty. Prawdziwy obraz polskiej branży IT znajdziecie, pobierając Antybadanie 2020.
Komentarze