Praca z sześcioma zerami. Jak księgowi mogą odpocząć od stresu liczbowego?

Praca z sześcioma zerami. Jak księgowi mogą odpocząć od stresu liczbowego? fot. Elnur / Shutterstock.com

W dzisiejszych czasach wiele osób dąży do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Często jednak wiąże się to z pracą pod presją czasu lub odpowiedzialności oraz ciągłym napięciem psychicznym. Ten problem dotyczy między innymi pracowników działu księgowości, którzy muszą się zmagać z licznymi zadaniami matematycznymi, rozliczeniami i nierzadko bardzo obszerną dokumentacją. Wynikiem tego jest fakt, iż silny stres w pracy księgowego jest zjawiskiem nad wyraz częstym. Spróbujmy znaleźć sposób na zminimalizowanie negatywnych skutków stresu liczbowego i przywrócenie wewnętrznej równowagi.

Choć rzadko się o nim mówi, stres w pracy jest jednym z największych życiowych wyzwań. Niestety stanowi on nieodłączną część wielu zawodów, w tym szeroko pojętej księgowości. Liczby, dokumenty, rozliczenia – czasem wszystko zwyczajnie przytłacza, a terminy gonią i napięcie rośnie. Jak temu zapobiegać? Cóż, ten zawód bywa wyjątkowo wymagający, ale możemy ograniczyć stres w pracy księgowego. Sprawdźmy konkretne metody!

Jak wygląda praca księgowego?

Ani rodzaj działalności gospodarczej, ani wielkość przedsiębiorstwa nie wpływa wyraźnie na to, jak wygląda praca księgowego – zawsze polega na podobnych zadaniach. Głównie jest związana z prowadzeniem ksiąg rachunkowych i podatkowych firm. Osoba zatrudniona na takim stanowisku musi mieć obszerną wiedzę z zakresu prawa finansowego. W ramach swoich obowiązków dba o prawidłowe uzupełnianie dokumentów oraz rozliczanie składek. Ponadto kontroluje bilanse, prowadzi ewidencję środków trwałych, a także opracowuje okresowe raporty.

Bez względu na miejsce, praca księgowego wymaga precyzji i skrupulatności, ponieważ ewentualne błędy mogą prowadzić do problemów biznesowych. Kontrolowanie wszystkich wspomnianych wcześniej aspektów sprawia, że nierzadko trzeba działać pod presją czasu. Dodatkowo od specjalisty oczekuje się ciągłego dostosowywania do zmienianych przepisów. Nie wystarczy przychodzenie do biura – należy stale doskonalić swoje umiejętności na branżowych szkoleniach.

Skąd stres w pracy księgowego?

To, co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy, to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym, co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami

– mówi Magdalena Kaźmierczak, absolwentka psychologii Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie w wywiadzie dla portalu zielonalinia.gov.pl.

Specjalistka podkreśla odmienność charakterów między ludźmi. Dla jednych pewien poziom stresu to poważny kłopot, natomiast dla innych tylko wyzwanie.

Przyczyny, które powodują, że stres w pracy księgowego osiąga tak wysoki poziom, mają zatem różne podłoże. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych czynników, często wymienianych w ankietach oraz badaniach społecznych.

Wysoki poziom odpowiedzialności

Jedno z kluczowych wyzwań dla księgowych to wysoki poziom odpowiedzialności za prowadzenie dokumentacji finansowej i podatkowej firmy. Świadomość negatywnych skutków ewentualnych błędów nakłada ogromną presję na naszą psychikę podczas codziennych działań.

Duże wymagania

W przypadku przedsiębiorstw zawierających wiele transakcji i prowadzących handel z licznymi partnerami wymagania bywają bardzo wygórowane. Wówczas trzeba przestrzegać skomplikowanych procedur zespołowych, konsultując decyzje z innymi działami. To w dłuższej perspektywie czasowej po prostu męczy.

Szybkie tempo pracy

Pracodawcy oczekują od księgowych realizacji zadań w szybkim tempie, co oznacza konieczność masowego przetwarzania danych. Oczywiście obecnie praca księgowego często opiera się na automatyzacji procesów z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, ale nie niwelują one stresu. I tak pojawia się bowiem zmęczenie psychiczne.

Stresujące okresy rozliczeniowe

Okresy rozliczeniowe na końcu każdego miesiąca lub kwartału szczególnie mocno stresują księgowych. Wtedy następuje skomplikowana procedura sprawdzania poprawności dokumentów oraz składania ich w wyznaczonym terminie do przełożonych lub odpowiednich instytucji.

Brak kontroli

To nie reguła, lecz zdarza się, że firmy oczekują od pracowników działu księgowości dostępności niemal o każdej porze w przypadku pilnych spraw. Zachwianie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym potęguje stres spowodowany innymi czynnikami.

Jakie skutki niesie ze sobą stres w pracy księgowego?

Długotrwały, paraliżujący stres w pracy wpływa na ciało. O tym często zapominamy, bo częściej martwimy się psychiką. Tymczasem prowadzi on do wyczerpania fizycznego. Początkowo dotyka nas niewyspanie, a potem odczuwamy kolejne negatywne skutki – między innymi regularne bóle głowy czy zaburzenia trawienia. Wtedy szukamy przyczyn u lekarza i nie dopuszczamy do siebie myśli na temat stresu jako potencjalnego powodu problemów.

Efektów nadmiernego stresu jest więcej. Z czasem pojawia się brak motywacji. Tracimy entuzjazm i zainteresowanie codziennymi obowiązkami, tym samym nasza wydajność znacznie spada. Rośnie ryzyko błędów, dlatego w podświadomości rządzi niepokój, wzmacniający już odczuwane wewnętrzne napięcia. Tak wygląda zamknięte koło – sytuacja pogarsza się z każdym tygodniem. Zbyt późna reakcja grozi poważniejszymi kłopotami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie albo depresja.

Stres w pracy księgowego – jak sobie z nim radzić?

Trochę straszymy, jednak potencjalni kandydaci do pracy w roli księgowego nie powinni się bać. Istnieją przecież sposoby na stres w pracy. Jak sobie radzić z tym problemem? Oto kilka skutecznych metod!

Ćwiczenia oddechowe i medytacja

Zbyt często nie doceniamy tego, jaką rolę odgrywają ćwiczenia oddechowe, a są one szybkie, nie męczą i pomagają opanować emocje związane ze stresem. Ponadto możemy wykonywać je w biurze bez żadnych przeszkód.

  • Oddech brzuszny:

Siadamy wygodnie, opuszczamy ramiona wzdłuż ciała i koncentrujemy uwagę na swoim oddechu. Wdychamy powietrze nosem, wypełniamy nim płuca, a następnie wydychamy ustami, napinając mięśnie brzucha i wciągając go do środka.

  • Oddech spowalniający:

Zamykamy oczy i skupiamy się na swoim oddechu. Wdychamy powietrze nosem, zatrzymujemy je na moment, aby potem wydychać ustami przez dłuższą chwilę. Cykl powtarzamy kilka razy.

  • Oddech równomierny:

Wdychamy powietrze nosem przez 5 sekund, wstrzymujemy się na 5 sekund i na koniec wydychamy ustami również około 5 sekund. Tym sposobem wyrównujemy procesy zachodzące w organizmie.

Praca wśród roślin

Dzisiaj coraz więcej pracowników spędza czas w biurach. Nie zawsze mamy możliwość przejścia na tryb home office, choćby częściowo. Monotonne zadania przed komputerem, a także brak dostępu do naturalnego światła i świeżego powietrza prowadzą do stresu, zmęczenia oraz złego samopoczucia. W przypadku niektórych osób rośliny w biurze okazują się bardzo pomocne.

Brzmi mało przekonująco? W każdym razie naprawdę działa. Zieleń otaczająca przestrzeń zawodową poprawia jakość powietrza, a do tego obniża poziom hałasu. Według badań obecność roślin pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników, co ogranicza napięcie psychiczne. W efekcie rośnie poziom kreatywności i zaangażowania – nie odczuwamy ogólnego przygnębienia obowiązkami.

Wprowadzenie roślin do biura odbija się korzystnie nie tylko na samopoczuciu i zdrowiu księgowych, lecz także na atmosferze w całej firmie. Zadbana przestrzeń z zielenią i naturalnymi dekoracjami sprawia, że członkom zespołu zwyczajnie przyjemniej działać nad wspólnymi zadaniami. Wystarczy postawić w gabinecie albo home office kilka roślin doniczkowych. Taki krok zmienia naprawdę wiele!

Aktywność fizyczna

W społeczeństwie wszyscy powtarzamy jak mantrę, jak ważna jest aktywność fizyczna. Nic dziwnego, bo nie istnieje lepszy sposób na prowadzenie zdrowego stylu życia i walkę z codziennymi problemami, takimi jak stres zawodowy. Regularne podejmowanie wysiłku redukuje wewnętrzne napięcie. Pomaga pozbyć się negatywnych myśli i wyrzucić z siebie niepotrzebne niepokoje. Pracownicy działów finansowych, zwłaszcza ci z dużych ośrodków miejskich, coraz częściej wykorzystują przerwy na krótkie ćwiczenia.

Z medycznego punktu widzenia aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, czyli hormon szczęścia. Właśnie one powodują, że czujemy się lepiej w swoim ciele, a w konsekwencji po treningu wzmacniamy motywację do wypełniania żmudnych obowiązków związanych z mitycznymi sześcioma zerami. Mamy odpowiednie narzędzia na wyciągnięcie ręki – wystarczy narzucić sobie odrobinę rygoru, aby zbudować właściwe nawyki i krok po kroku minimalizować niszczący stres w pracy.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze