Twitch jako kanał komunikacji dla producentów i wydawców gier
Kamil Rybacki (pseudonim FrenZi), Unity Developer w studiu developerskim TapNice. Zawodowo projektuje gry mobilne. Prywatnie pasjonuje się multiplayerowymi grami komputerowymi, serwerami Minecrafta, streamingiem i kryptowalutami
_____________________________________________________________________________________
Co to jest Twitch?
Twitch to jedna z największych platform do streamingu gier, ze średnią oglądających 2787000 i 104800 streamerami. Twitch może być ważnym kanałem komunikacji dla producentów i wydawców gier, jak również fanów gamingu chcących wspólnie z innymi graczami przeżywać swoją pasję.
Z tego artykułu dowiesz się:
- O co zadbać tworząc swoje konto na Twitchu
- W jaki sprzęt warto zainwestować
- Jak przygotować się do pierwszego streamu
- Jak usprawnić swój przekaz jeśli już działasz na platformie
1. Zacznijmy od początku czyli nazwy, opisu i profilowego avatara.
Łatwa do zapamiętania, wypowiedzenia i przeliterowania nazwa, na pewno będzie sprzyjać polecaniu Twojego profilu, np. Matek, kycu, Overpow. Przygotuj też krótki, ale nieszablonowy opis swojego konta. Taki dzięki któremu nowi widzowie dowiedzą się kim jesteś i dlaczego warto Cię oglądać. Twój avatar może przedstawiać bohatera z gry, modną postać, a najlepiej jeśli jest to Twoje zdjęcie w niekonwencjonalnej sytuacji.
2. Pomyśl o streamie na Twitchu jako o rodzaju show.
Na ekranie powinny pojawić się dodatkowe elementy, które Cię wyróżnią, ponieważ gameplay to tylko część przekazu jakiego szukają odbiorcy. Najlepiej jeśli widz zobaczy także Twoją postać, dlatego zewnętrzna kamerka, to uzasadniona inwestycja. Polecam model logitech c920 o rozdzielczości hd, z którego sam korzystam. Kompromisem jeśli chcesz pozostać anonimowy (co też jest ciekawym elementem kreowania wizerunku) może być charakteryzacja, maska lub kostium. Rozważ jednak uciążliwość stosowania takich zabiegów. Zdecydowanie wygodniejszą alternatywą są narzędzia w czasie rzeczywistym zastępujące gestykulację twarzy, animacją. W ostateczności ustaw gif jakiegoś kota lub innego bohatera.
Aby przeprowadzić stream na Twitchu i móc nim zarządzać, potrzebna będzie jeszcze zewnętrzna aplikacja umożliwiająca transfer wideo. Z wielu dostępnych możliwości polecam Streamlabs OBS. Skopiuj tzw. klucz strumienia z aplikacji Twitch i wklej go do OBS. Ustaw docelową jakość (ilość klatek, rozdzielczość HD lub Full HD). Wybierz przesyłanie ekranu, kamerę, powiadomienia o nowych osobach oglądających transmisję. Na końcu wciśnij rozpocznij stream i zacznij show.
Zarządzanie scenami i oknem czatu w panelu aplikacji Streamlabs OBS.
3. Unikaj ciszy.
Jak już sobie powiedzieliśmy, dla graczy sam gameplay to za mało, a do utrzymania uwagi potrzebny będzie ciągły komentarz. W wypowiedziach uwzględnij wątki poradnikowe, jeśli masz duże doświadczenie w danej grze. Kiedy przechodzisz dany tytuł po raz pierwszy dziel się wrażeniami i oceniaj różne aspekty rozgrywki. Nie zapominaj o poczuciu humoru. Dobra zabawa jest tym, co pomogło wybić się niejednemu streamerowi. W utrzymaniu stałego, dynamicznego tempa streamu, może pomóc też znajomy gracz, dlatego warto rozważyć stream w duecie. Zwłaszcza jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w tworzeniu przekazu live.
4. Niektóre streamy mogą przybrać formę wydarzeń z nagrodami. Ludzie chętniej oglądają transmisje, gdy mają szansę wygrać nagrody, nawet o małej wartości. Element rywalizacji będzie dla nich dodatkowym smaczkiem zachęcającym, by angażować się w stream i zaczekać do końca na rozstrzygnięcie konkursu. Taką symboliczną nagrodą może być np. przydzielenie wyższej rangi na Discordzie, co wciąż dla sporej części użytkowników jest miłym wyróżnieniem. Niskobudżetowym rozwiązaniem jest też przekazywanie giveaway paysafecard, czyli doładowań do Google Play czy Play Station Network.
Rodzaje rang przyznawanych na platformie Discord.
5. Nastaw się na regularne działania.
Na Twitchu jak na każdej innej platformie społecznościowej ważna jest konsekwencja. Zaangażowanie w regularne nagrywanie powinno zostać odwzajemnione regularnymi odwiedzaniem subskrybentów. Dobrze jest przyzwyczaić ich do stałych godzin transmisji, tak by mieli nawyk oczekiwania na kolejny live. Krótko mówiąc, planowanie działań tylko w wolne weekendy nie wystarczy.
6. Nie rób tego co wszyscy.
Znajdź swoją niszę i wyjątkowy sposób przekazu. Granie w LOLa w piątek o godz. 19, może nie być najlepszą strategią. Bardzo popularny temat i duża konkurencja mogą się okazać barierą, która nie pozwoli się przebić Twojemu Twitchowemu profilowi. Jeśli już tworzysz przekaz oparty na popularnym tytule takim jak Minecraft, to wplataj w komentarz aktualne tematy. Zachęcaj też widzów do dzielenia się swoimi opiniami.
Dzięki temu:
- poznasz ich gusta i dowiesz się czego oczekują,
- zyskasz wątki do dalszego omawiania,
- dasz im możliwość interakcji, a nie tylko biernego odbioru.
7. Żeby zdobyć dodatkowych odbiorców promuj swój kanał przy pomocy innych platform social media.
Twórz Shorts na YouTube lub TikToki z linkiem. Połącz swoje konto Discord z Twitchem. Za każdym razem kiedy będziesz live na Twitchu, Twój Discordowy avatar zyska kolorowy obrys wskazujący że prowadzisz transmisję. Dlatego warto być członkiem wielu Discordowych grupach, by ich społeczność widziała ten komunikat. Ponadto łącząc swoje konto Discord z Twitchem, przekierujesz znajomych z Discorda na Twitch. Powiadamiaj na Discordzie o swoich liveach, użytkownicy częściej sprawdzają te komunikaty niż podobne powiadomienia z Twitcha.
YouTube Shorts wskazujący na aktywność w obszarze streamingu gier.
Komunikat na Discord informujący że właśnie trwa stream na Twitchu.
8. Kończąc stream zahostuj innego użytkownika, który właśnie brał udział w Twojej transmisji.
W ten sposób przekierujesz część swoich odbiorców na jego profil. W ten sposób można tworzyć grupy wzajemnie wspierających się streamerów. Następnym razem kiedy ten ktoś będzie kończył swój streaming być może pokieruje oglądających do Twojego profilu. By dokonać hostingu wpisz w czacie /host nick
9. I ostatnie, ale nie mniej ważne. Mów o przyziemnych tematach, które każdy jest w stanie zrozumieć, bo inaczej zmęczysz widzów.
Skoro już przy temacie głosu jesteśmy, to warto zadbać o dobry mikrofon. Dobrym rozwiązaniem są mikrofony wbudowane do słuchawek. Ja używam mikrofonu NOVOX NC-1 który świetnie się sprawdza.
Osobie rozpoczynającej przygodę z Twitchem może się wydawać, że jest tego dużo na początek. Najważniejsze to znaleźć oryginalny pomysł, działać konsekwentnie, zadbać o jakość streamu, krok po kroku wprowadzać ulepszenia i wybrać temat którym autentycznie się jarasz.
________________________________________________________________________________________________
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Caspar Camille Rubin
Komentarze