Jak zacząć pracę w Wielkiej Czwórce? Twoje must have

Jak zacząć pracę w Wielkiej Czwórce? Twoje must have fot. insta_photos / Shutterstock.com

Wielka Czwórka rozbudza wyobraźnię osób z branży finansowej. Miliony ludzi na całym świecie chcą pracować w firmach należących do tej grupy. Deloitte, Ernst & Young, KPMG, PricewaterhouseCoopers (PwC) wyrobiły sobie renomę nieosiągalną dla innych przedsiębiorstw. Dlaczego są tak popularne? Jak otrzymać w nich zatrudnienie? Co musicie wiedzieć? Przeczytajcie dalej, aby poznać odpowiedzi.

Każdy, kto kształci się na kierunkach związanych z szeroko pojętymi finansami, kojarzy określenie Wielka Czwórka. Audyt finansowy autorstwa specjalistów zatrudnionych w podmiotach, które tworzą wspomnianą grupę, zawsze oznacza rzetelną kontrolę działalności gospodarczej. Jak otrzymać tam pracę? Zaraz się przekonacie, ale najpierw warto przytoczyć podstawowe fakty.

Czym jest Wielka Czwórka?

Termin Wielka 4 stosuje się w celu wyróżniania czterech największych firm odpowiedzialnych za rewizje finansowe przedsiębiorstw – należą do nich: Deloitte, Ernst & Young, KPMG oraz PricewaterhouseCooper. Światowi giganci z Big 4 wykonują audyt, by ocenić sprawozdanie finansowe konkretnego podmiotu. W jego ramach sprawdzają zgodność wspomnianego sprawozdania z obowiązującymi przepisami oraz wykonują inne zadania w odniesieniu do sposobu działania danej firmy. Czym dokładnie się zajmują?

Deloitte

Międzynarodowa sieć spółek Deloitte zatrudnia tysiące specjalistów z obszaru finansów na terenie ponad 100 krajów. Powiązane z marką podmioty świadczą usługi nie tylko z zakresu audytów, ale także doradztwa finansowego i pokrewnych dziedzin. Ponadto pomagają rozwiązywać problemy prawne, jak również zarządzać ryzykiem w firmie. Wszystkie instytucje funkcjonujące pod wspomnianym szyldem mają indywidualne struktury, które odpowiadają wymogom w danym państwie.

W Polsce Deloitte działa za pośrednictwem grupy profesjonalnych jednostek finansowych – pod koniec 2022 roku liczyła ona 19 firm. Należą one do szerszej organizacji o nazwie Deloitte Central Europe, monitorującej kooperację między poszczególnymi zespołami na terenie Europy Środkowej. W polskich biurach Deloitte pracuje, zgodnie z danymi sprzed 2023 roku, niecałe 5 tys. ludzi.

Ernst & Young

Brytyjski koncern Ernst & Young z siedzibą w Londynie jest obecny na rynku od 1989 roku, choć jego historia sięga znacznie wcześniej. Rodzina przedsiębiorstw opiera swoje usługi na czterech zintegrowanych ze sobą filarach – audycie oraz doradztwie biznesowym, podatkowym i transakcyjnym. Eksperci z wiedzą branżową wspierają klientów w staraniach zmierzających do maksymalnego wykorzystania ich potencjału finansowego, a także w ocenie ryzyka w konkretnych przypadkach.

Grupa EY ma swoje przedstawicielstwa w różnych krajach. W Polsce pojawiła się jeszcze przed II wojną światową jako Whinney, Murray & Co. Po późniejszych przekształceniach biznesowych i upadku komunizmu organizacja powróciła nad Wisłę w 1990 roku, właśnie pod szyldem Ernst & Young. Obecnie prowadzi główne biuro w Warszawie wraz z lokalnymi oddziałami w największych ośrodkach miejskich.

KPMG

Spółdzielnia osób prawnych KPMG o międzynarodowym charakterze jest zarejestrowana w Szwajcarii, ale świadczy swoje usługi globalnie, w ponad 150 państwach. Podobnie do pozostałych firm z Wielkiej Czwórki przeprowadza audyty oraz zapewnia doradztwo podatkowe i prawne. Ponadto KPMG oferuje kompleksowe wsparcie księgowości czy polityki zrównoważonego rozwoju. We wszystkich wymienionych zadaniach odnosi liczne sukcesy.

Polski oddział przedsiębiorstwa funkcjonuje od ponad 30 lat. Współpracuje zarówno ze światowymi korporacjami, dużymi firmami lokalnymi, jak i podmiotami z sektora MŚP. Specjalistów KPMG wyróżnia profesjonalizm, dlatego powszechnie zalicza się ich do członków Big 4 branży finansowej. Łącznie polski zespół liczy ponad 2000 fachowców.

PricewaterhouseCoopers (PwC)

Sieć PricewaterhouseCoopers skupia wiele firm zrzeszonych w ramach organizacji koordynującej z siedzibą w Londynie. W aktualnej formie działa od 1998 roku, kiedy nastąpiło połączenie kilku innych jednostek. Roczne przychody PwC sięgają dziesiątek milionów dolarów. To świadczy o wysokiej jakości świadczonych usług z obszaru doradztwa finansowego, gospodarczego i strategicznego. PwC wciąż rozszerza swoje wpływy na rynku, obejmując zasięgiem coraz więcej miejsc na świecie – w tym również polskich miast.

W naszym kraju PricewaterhouseCoopers zatrudnia ponad 6 tys. ludzi. Poszukuje specjalistów nie tylko z sektora finansowego, ale też ekspertów w branżach przemysłowych, technologicznych czy medialnych, aby gwarantować klientom kompleksowe wsparcie. Członkowie zespołu PwC, poza przeprowadzaniem audytów, pomagają optymalizować biznesy.

Rekrutacja do Wielkiej 4, czyli jak zacząć karierę na arenie międzynarodowej

Proces rekrutacji do firm z Wielkiej Czwórki rozpoczyna się zwykle od kontaktu ze strony potencjalnego pracownika. W pierwszej kolejności trzeba zgłosić swoją kandydaturę – najlepiej zrobić to za pośrednictwem strony internetowej. Wszystkie przedsiębiorstwa z Big 4 udostępniają taką możliwość na swoich stronach w zakładkach „Kariera”. Dodatkowo Deloitte ma nawet specjalną podstronę z ofertami stanowisk i szczegółowymi opisami. Wystarczy uzupełnić ankietę oraz wysłać swoje CV. Cała procedura odbywa się online, podobnie jak późniejsze wstępne rozmowy kwalifikacyjne.

Przed aplikowaniem wskazane jest dokładne przejrzenie informacji zawartych we wspomnianych już zakładkach „Kariera”. Znajdziecie tam objaśnienia, jak wygląda rekrutacja krok po kroku. Dzięki nim będzie wam łatwiej przygotować się do zaprezentowania swoich umiejętności. Należy też pamiętać, że z uwagi na międzynarodowy charakter tych organizacji, rozmowy kwalifikacyjne często prowadzi się w języku angielskim. A przynajmniej z pewnością jego znajomość zostanie w czasie ich trwania dokładnie zweryfikowana. Duży nacisk kładzie się bowiem na komunikację z zagranicznymi klientami. Dobrze przypomnieć sobie także kluczowe słownictwo z obszaru finansów.

W wątku kandydowania do pracy w Wielkiej Czwórce warto nadmienić jeszcze o tym, że istnieje opcja wzięcia udziału w specjalnych programach stażowych. Jeżeli pragniecie zdobyć pierwsze doświadczenie, a w dłuższej perspektywie otrzymać ofertę zatrudnienia, takie rozwiązanie okazuje się bardzo ciekawe. W okresie wdrożenia pod okiem ekspertów sprawdzacie swoją wiedzę. Koniecznie sprawdźcie szczegóły na witrynach Big 4.

Co na temat aplikowania do pracy w podmiotach z Wielkiej Czwórki mówią ich przedstawiciele?

Jeśli kogoś interesuje ten zakres biznesu, uważam, że warto przesłać swoją aplikację. Warsztaty w ramach Case Academy pozwalają poznać pracę w wybranym dziale, jeszcze zanim zostanie się przyjętym do firmy. Można sprawdzić swoje umiejętności i przekonać się, czy ta ścieżka kariery jest właśnie dla nas

mówiła Paulina, pracowniczka Deloitte, w wywiadzie z redakcją portalu KarierawFinansach.pl pod koniec 2022 roku. Wzięła ona udział w programie i została w Deloitte. Takich ludzi są setki!

Dla kogo jest praca w Big 4?

Wiele osób zastanawia się, jakie umiejętności odgrywają najistotniejszą rolę dla przedsiębiorstw z Big 4. Praca w Deloitte, Ernst & Young, KPMG lub PricewaterhouseCooper to w końcu marzenie dla tysięcy ludzi. Poza oczywistym kryterium, czyli ugruntowaną wiedzą z zakresu finansów, ogromne znaczenie ma zdolność analitycznego myślenia. Zadania realizowane przez Wielką Czwórkę wymagają dogłębnego kalkulowania różnych możliwości na bazie dostępnych danych. Trzeba również rozwiązywać problemy biznesowe w kreatywny sposób, przy zachowaniu zgodności z obowiązującymi przepisami.

Jeśli chodzi o wykształcenie, szansę na zatrudnienie mają przede wszystkim absolwenci studiów ekonomicznych lub prawnych. Oprócz tego przydaje się łatwość nawiązywania kontaktów z innymi i predyspozycje do działania we współpracy z całym zespołem. Po przyjęciu konkretnej oferty należy stale pogłębiać swoją wiedzę, ponieważ w firmach z Wielkiej Czwórki nie toleruje się braku profesjonalizmu. Gdy ktoś nie nadąża za zmianami w świecie finansów, traci wartość dla spółek Big 4.

Zarobki w Wielkiej Czwórce

Ile płaci Big 4? Zarobki zależą od wielu czynników – tak jak i w innych branżach liczy się nie tylko wiedza, ale również doświadczenie oraz indywidualne predyspozycje. Na samym początku pracy pensje nie zachwycają, ale z pewnością są wyższe niż średnie wynagrodzenia w mniejszych przedsiębiorstwach audytorskich i konsultingowych. Można też liczyć na liczne benefity, z których najważniejsze to dopłaty do szkoleń lub możliwość uczestnictwa w tych organizowanych przez firmę.

Awanse oznaczają znaczny wzrost poborów. Starsi specjaliści, liderzy zespołów i managerowie otrzymują wynagrodzenia o wiele większe w porównaniu do średniej krajowej. Osiąganie dobrych wyników pozwala uzyskać bardzo atrakcyjne warunki finansowe. Nic dziwnego, że wielu kandydatów rozważa aplikowanie na stanowiska w Wielkiej Czwórce. Niewątpliwie daje to świetne perspektywy zawodowe na przyszłość.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze