Ścieżka kariery inżyniera komputerowego
Żyjemy w czasach galopującego postępu technologicznego, który ma jeden główny cel: ułatwienie nam pracy i codziennych obowiązków. Ogromną drogę przeszły komputery. Od pierwszego uznanego za komputer stacjonarny ENIAC – a (Electronic Numerical Integrator And Computer), przez kultowy Commodore 64, po ultracienkie laptopy i tablety. Są nieocenione w domu, biurze, fabrykach, bankach, itd. Ich konstruowaniem i stałym udoskonalaniem zajmują się inżynierowie komputerowi. Jaką pełnią rolę we współczesnym świecie i czy warto związać z tą branżą swoją przyszłość?
Spis treści
Co to jest inżynieria komputerowa?
Inżynieria komputerowa, znana też pod nazwą inżynierii systemów komputerowych, wykorzystuje wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, informatyki, elektrotechniki, a nawet sztucznej inteligencji do budowy sprzętu komputerowego. Zajmuje się komputerami od strony technicznej. Zarówno tymi osobistymi i przenośnymi, jak i superkomputerami. Poprzez stałe ulepszanie i wprowadzanie innowacji, m. in. biometrii dąży do podniesienia atrakcyjności i wygody użytkowania komputerów.
Inżynieria komputerowa a informatyka
Inżynierię komputerową z informatyką łączy wiele podobieństw. W oby dwóch przypadkach podstawę stanowią matematyka i fizyka. Dlaczego zatem funkcjonują jako dwie oddzielne dyscypliny? Różnica leży w innym wykorzystaniu tych nauk. Informatyka skupia się głównie wokół tworzenia, przetwarzania i przesyłania informacji oraz programowania. W definicjach informatyki pojawia się też tematyka budowy komputera, jednak na przestrzeni lat wiedza ta rozrosła się na tyle, że zaistniała konieczność wyodrębnienia właśnie inżynierii komputerowej. Zatem inżynier komputerowy zajmuje się bezpośrednio budową sprzętu komputerowego, podczas gdy informatyk odpowiada za oprogramowanie tego sprzętu.
Zadania i obowiązki inżyniera komputerowego
Podstawowym zadaniem inżyniera komputerowego jest stworzenie sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem, które odpowiada indywidualnym wymaganiom zleceniodawcy. Mogą to być np. systemy komputerowe przystosowanie do określonych działań, podłączone do sieci w obrębie jednego budynku lub we wszystkich filiach danej firmy o zasięgu krajowym, a nawet międzynarodowym.
Inżynier komputerowy po zapoznaniu się ze specyfiką firmy, projektuje i przedstawia swoje koncepcje wraz z kosztorysem przełożonemu. Pełni także rolę doradczą. Po zaakceptowaniu najbardziej korzystnego i efektywnego rozwiązania, często przy współpracy z informatykami, nadzoruje budowę systemu komputerowego. W fazie powstawiania integruje sprzęt z oprogramowaniem, opracowuje metody szyfrowania danych, dobiera aparaturę kontrolną, wspomaga produkcję i montaż oraz przeprowadza niezbędne testy i modyfikacje. Wśród obowiązków inżyniera komputerowego jest też stworzenie dokumentacji i instrukcji dla korzystających z systemu osób, w tym dla odpowiedzialnych za serwisowanie sprzętu. Jest wsparciem technicznym dla pracowników, a nierzadko samodzielnie dokonuje regularnych czynności konserwacyjnych, czy aktualizacji.
W szerszej perspektywie inżynierowie komputerowi skupiają się na podniesieniu wydajności, komputery mają być jak najbardziej ergonomiczne, wielozadaniowe i estetyczne. Stałe udoskonalanie sprzętu i indywidualność każdego systemu powoduje, że osoby na tym stanowisku nie mogą narzekać na nudę i rutynę.
Jak zostać inżynierem komputerowym?
Podstawą jest ukończenie studiów technicznych na kierunku: Inżynieria Komputerowa, bądź Inżynieria Systemów Komputerowych. Przyszli inżynierowie poznają szczegółową architekturę i działanie komputera. Zdobywają wiedzę zarówno z zakresu elektrotechniki, jak i programowania, by sprawnie zintegrować te dziedziny w tworzeniu sprzętu komputerowego. W programie nauczania jest też projektowanie sieci komputerowych. Studia oferują szereg zajęć praktycznych z wykonywania prostych sprzętów elektrycznych, symulacji i eksperymentów komputerowych.
Zobacz także: CV inżyniera – jak przyciągnąć uwagę rekrutera?
Jakie trzeba mieć predyspozycje zawodowe, by zostać inżynierem komputerowym?
Wymagana jest biegłość w zagadnieniach zaawansowanej matematyki, fizyki i informatyki. Nie da się tworzyć sprzętu bez opanowania zasad działania mikroprocesorów i obwodów. Inżynier komputerowy musi być na bieżąco z nowinkami w świecie nowoczesnych technologii, aby móc wybierać najlepsze rozwiązania do swoich projektów. Ta doskonała orientacja w połączeniu z odwagą i otwartością na innowacje pozwala być także o krok przed konkurencją.
Istotne są umiejętności logicznego, analitycznego i jednocześnie kreatywnego myślenia. Wyobraźnia i umiejętność długotrwałej koncentracji odgrywają szczegółową rolę w projektowaniu systemów komputerowych. Osoba na tym stanowisku powinna być także odpowiedzialna, samodzielna, skrupulatna. W sytuacjach awaryjnych pomagają zdolności do podejmowania szybkich decyzji, podzielność uwagi i odporność na stres.
Praca w inżynierii komputerowej, to działania oparte na współpracy wielu specjalistów, np. z informatykami, producentami lub dostawcami sprzętu, stąd mile widziane są wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne.
Specjaliści inżynierii komputerowej na rynku pracy
Wbrew pozorom wcale nie jest to wąska dziedzina nauki. Studia przygotowują absolwentów do wielu karier informatycznych w większości branż. Inżynierowie komputerowi są zatrudniani w logistyce, telekomunikacji, e – commerce, finansach, przedsiębiorstwach informatycznych, przy badaniach i testach sprzętu komputerowego i oprogramowania, tworzeniu systemów i aplikacji np. bankowych, ochronie danych i systemów wewnętrznych firm (cyberbezpieczeństwo).
Pracodawcy mogą zatrudniać inżynierów komputerowych na stałe, jeśli w firmie istnieją skomplikowane i wymagające stałej kontroli i usprawniania systemy, bądź korzystać z zewnętrznych agencji.
Perspektywy rozwoju zawodu inżyniera komputerowego
We współczesnym świecie ciężko sobie wyobrazić firmę bez wsparcia inżynierów komputerowych, którzy w profesjonalny sposób dostosowują technologię do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa. Rynek sprzętowy nie stoi w miejscu, z tego względu wartość wykwalifikowanych specjalistów rozumiejących ich działanie stale wzrasta. Również dla pracodawców posiadanie inżyniera komputerowego w swoich szeregach jest nieocenione. Jego praca usprawnia funkcjonowanie całej firmy.
Ewolucja komputerów będzie trwała tak długo, jak długo będą one udoskonalane. Przy obecnej tendencji rozwoju można zaryzykować stwierdzenie, że możliwości są nieograniczone. Jednocześnie poszerzają się perspektywy zatrudnienia, dlatego inżynieria komputerowa to dziedzina, z którą zdecydowanie warto związać swoją przyszłość.
________________________________________________________________________________________________
Źródło zdjęcia: Unsplash@Bench Accounting
Komentarze