Co musi umieć inżynier w XXI wieku? Sprawdź, jakie umiejętności są mu niezbędne

Co musi umieć inżynier w XXI wieku? Sprawdź, jakie umiejętności są mu niezbędne fot. VectorMine / Shutterstock.com

Współczesna inżynieria rozwija się w zatrważającym tempie, wymagając od specjalistów, by nadążali za zmianami i nieustannie poszerzali swoją wiedzę. W związku z tym muszą oni skompletować pewien zasób odpowiednich kompetencji oraz cech charakteru, które ułatwią pracę oraz pozwolą czerpać z niej satysfakcję. Kim jest zatem inżynier XXI wieku?

Zadania inżyniera mogą się różnić w zależności od dziedziny, w której pracuje. Profesjonaliści po studiach projektują budynki, mosty, drogi, instalacje wodno-kanalizacyjne, elektrownie, samochody, samoloty, roboty i wiele innych urządzeń technicznych. W ramach swojej pracy inżynier zajmuje się również testowaniem oraz diagnostyką urządzeń. Role, do których potrzebni są inżynierowie znajdują się na każdym etapie produkcji. Od dostosowania właściwych, jakościowych materiałów po konserwację i utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego gotowych produktów.

Inżynier XXI wieku – kto powinien nim zostać?

Jednym z kluczowych trendów w dzisiejszej inżynierii jest zwiększanie wykorzystania technologii cyfrowych w projektowaniu, wytwarzaniu i utrzymaniu produktów technicznych. Specjaliści korzystają z narzędzi CAD/CAM (komputerowe wspomaganie projektowania i produkcji), a także z symulacji numerycznych oraz analizy danych do przewidywania zachowania urządzeń. Inżynierowie coraz częściej wspomagają się też sztuczną inteligencją, aby przyspieszyć najważniejsze procesy techniczne.

Ponadto popularne stają się zasady zrównoważonej inżynierii w projektowaniu systemów energetycznych i transportowych, a także wytwarzaniu materiałów oraz innych produktów. Ze względu na zwiększenie mobilności większość działań realizuje się na skalę globalną w międzynarodowych zespołach, co oznacza, że specjaliści muszą znać przynajmniej język angielski w stopniu zaawansowanym.

Jakie kompetencje zawodowe powinien posiadać inżynier XXI wieku?

Jeśli więc interesuje was inżynieria, i to właśnie z nią wiążecie swoją przyszłość, musicie zdobyć kompetencje wymagane w danej niszy. W przypadku inżynierii:

  • mechanicznej konieczne są: znajomość mechaniki, projektowanie i modelowanie w 3D, analiza wytrzymałościowa, znajomość materiałów oraz technik wytwarzania,
  • elektrycznej niezbędne są: znajomość elektroniki, teorii sygnałów, programowania mikrokontrolerów, obwodów elektrycznych, a także rozumienie działania narzędzi do projektowania PCB,
  • informatycznej konieczne są: programowanie w różnych językach, projektowanie i rozwijanie aplikacji, umiejętności w zakresie baz danych oraz sieci komputerowych, znajomość narzędzi do wytwarzania oprogramowania,
  • środowiska obligatoryjne są: znajomość zasad zrównoważonego rozwoju, wiedza o procesach oczyszczania wód i powietrza, umiejętności w zakresie projektowania instalacji ekologicznych i oceny ryzyka wprowadzanych rozwiązań dla środowiska.

Jakie umiejętności miękkie powinien posiadać inżynier XXI wieku?

Oprócz specjalistycznej wiedzy inżynier XXI wieku powinien również posiadać szereg tzw. umiejętności miękkich, które są niezbędne do skutecznej pracy. Oto niektóre z nich:

  • umiejętności komunikacyjne – inżynier XXI wieku powinien być w stanie jasno i skutecznie prezentować swoje pomysły i wyniki badań zarówno na piśmie, jak i ustnie,
  • umiejętności pracy w zespole – specjaliści pracują w zespołach, dlatego ważne jest, aby potrafili współpracować, nie powodując konfliktów,
  • umiejętności przywódcze – w zależności od stanowiska, inżynier może kierować zespołami projektowymi,
  • kreatywność i innowacyjność – inżynier powinien myśleć wielotorowo i opierać się schematom,
  • umiejętności adaptacyjne – inżynieria to dziedzina, która szybko się zmienia. Dlatego tak ważne jest, aby inżynier XXI wieku potrafił szybko przyswoić nowości i się do nich dostosować.

Znajomość języków programowania

W dzisiejszych czasach programowanie to pożądana umiejętność. Wiele nowoczesnych technologii i narzędzi inżynieryjnych, takich jak CAD (programy do projektowania), symulacje komputerowe, kontrolery i systemy automatyzacji, bazuje na nim, wymagając od operatorów maszyn oraz inżynierów przynajmniej podstawowej znajomości ich zasad.

Jeśli jednak języki programowania są dla was czarną magią i jesteście pewni, że nigdy tego nie pojmiecie – bez obaw! Jeśli chcecie zostać inżynierami środowiska, skupicie się raczej na matematyce, fizyce, chemii, geologii i biologii, zamiast informatyce. Istnieje wiele dedykowanych oprogramowań (na przykład GIS, czyli System Informacji Geograficznej), a także narzędzi do symulacji warunków oraz zjawisk fizycznych, dzięki czemu bazę do pracy zdobędziecie, nawet nie znając podstaw programowania.

Zdolność analitycznego myślenia

Analityczne myślenie to umiejętność rozwiązywania problemów poprzez wykorzystanie logiki, analizy, abstrakcji i krytycyzmu. Obejmuje zdolność do identyfikowania problemów oraz analizowania informacji, a także sprawne formułowane hipotez, testowanie, a po zakończeniu projektu – wyciąganie wniosków.

Jeśli więc interesuje was inżynieria, a w przyszłości chcecie się nią zajmować, musicie mieć analityczny umysł. Przyda się także wielozadaniowość, kreatywność i myślenie wielopoziomowe. To dzięki tym wszystkim cechom jako specjaliści będziecie dostrzegać reguły, powiązania oraz okazje tam, gdzie inni widzą problem niemożliwy do rozwiązania.

Aktywne samokształcenie

Świat rozwija się bardzo dynamicznie, tak więc inżynier XXI wieku powinien stale aktualizować swoją wiedzę, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami. Może to robić poprzez uczestnictwo w seminariach, konferencjach oraz szkołach letnich, czytanie publikacji branżowych, książek, a także udział w projektach badawczych czy rozwojowych. Warto wiedzieć, że szkolenia inżynierskie, mające na celu poszerzenie kompetencji, często są organizowane przez firmy dla pracowników.

Co niezwykle istotne – specjaliści, którzy wykazują chęć dalszego samokształcenia, są bardziej konkurencyjni na rynku pracy i mają większe szanse w rozwoju kariery. Samokształcenie umożliwia inżynierom realizowanie bardziej złożonych projektów, zwiększanie swojej wartości dla pracodawców oraz przyczynia się do rozwijania ich kreatywności i innowacyjności.

Studia inżynierskie a wymagania rynku

Studia inżynierskie są ważnym elementem kształcenia przyszłych inżynierów, jednak wiele zależy od programu nauczania danej uczelni. Współczesny rynek pracy wymaga od inżynierów nie tylko umiejętności technicznych, ale także miękkich. Bez nich same kwalifikacje w zawodzie mogą nie wystarczyć.

Wyobraźcie sobie następującą sytuację: właśnie kończycie studia. Znacie wszystkie języki programowania, nadążacie za nowymi technologiami, rozumiecie działanie specjalistycznych systemów. Wasza uczelnia nie skupiała się na mentalnym przygotowaniu was do wejścia na rynek, a jedynie na przekazaniu wiedzy teoretycznej. Gdy wreszcie dostajecie pierwszą pracę, okazuje się, że nie umiecie działać w grupie i pod presją czasu. A także nie macie świadomości, jak praca jako inżynier wygląda w praktyce.

Niestety, nie są to odosobnione przypadki. Musicie zatem pamiętać, że wypracowywanie w sobie pewnych miękkich umiejętności leży w waszej gestii, nie uczelni. Jeśli w programie studiów nie ma zajęć przygotowujących do pracy w zawodzie ani spotkań z doradcą, zapiszcie się na dodatkowe kursy lub szkolenia. Poznać swoich mocnych i słabych stron to początek drogi do sukcesu.

Atrakcyjna praca dla inżyniera – jak się do niej przygotować?

Jeśli macie na oku firmę, w której chcielibyście zapuścić korzenie, musicie już teraz myśleć przyszłościowo. Przede wszystkim, wybierając uczelnię i kierunek, sprawdźcie plan studiów. W wolnych chwilach zdobywajcie nowe doświadczenie zawodowe. Dzięki temu później będziecie mieli co opisać w CV (mogą to być praktyki studenckie czy staże). Ponadto budujcie sieć kontaktów. Uczestniczcie w konferencjach, spotkaniach na żywo oraz online. Dzięki temu poznacie ludzi z branży, a może nawet zainspirujecie się, by opatentować własny pomysł.

Zapewne już wpisujecie w wyszukiwarkę „praca dla inżyniera”. Zastanówcie się napierw: czy zdobyliście już wiedzę, która pozwoli wam dać pracodawcy coś od siebie? Czy macie wystarczające doświadczenie zawodowe, by aplikować na wybrane stanowisko? Jak radzicie sobie, działając pod presją czasu i w stresie? Odpowiedzi na te pytania, jak i wiele innych, są kluczowe na waszej ścieżce zawodowej. Nie zapominajcie, że im lepiej znacie siebie, tym łatwiej będzie wam „sprzedać się” potencjalnemu pracodawcy.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze