Dziś „Dzień bez Samochodu”. Do pracy i z pracy pojedziesz za darmo

Dziś

Droga do pracy stanowi dla niektórych prawdziwą katorgę. Zdarza się, że kwestia optymalnego dojazdu może przeważyć nad ofertą konkurencyjną finansowo. Najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się usiąść za kółkiem samochodu i przebyć dystans bezpośrednio aż pod drzwi firmy. W wielkich ośrodkach miejskich generuje to jednak ogromne korki i niezliczone ilości smogu. Z tego względu, powstała inicjatywa Dzień bez Samochodu w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jej celem jest uświadomienie ludziom skali problemu i próba wypracowania wspólnego kompromisu.

Dzień bez Samochodu może być nie lada wyzwaniem dla wszystkich wygodnickich, którzy przyzwyczajeni do pędu codziennego życia, nie wyobrażają sobie pokonania drogi do pracy środkami komunikacji miejskiej czy – o zgrozo! – na piechotę. Ta inicjatywa, znana również pod nazwami Światowy Dzień bez Samochodu oraz Europejski Dzień bez Samochodu, ma za zadanie uświadomić społeczeństwo na temat zagrożeń wynikających ze wzmożonego ruchu samochodowego. Jej cel jest proekologiczny. Chodzi o dbanie o równowagę i zwrócenie uwagi na problem związany np. z emisją spalin, a także promowanie alternatywnych środków transportu, co wiąże się choćby z przyjęciem zdrowego stylu życia. Sama inicjatywa koresponduje z Celami Zrównoważonego Rozwoju, takimi jak działanie w dziedzinie klimatu czy odpowiedzialna produkcja i konsumpcja. Początki Dnia bez Samochodu sięgają lat 70. XX wieku, co wiąże się ówczesnym kryzysem naftowym. Dziś ta inicjatywa świętowana jest podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności. 

Czym jest Europejski Tydzień Mobilności?

Europejski Tydzień Mobilności, znany również jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, jest cyklicznym wydarzeniem, odbywającym się każdego roku we wrześniu. Wbrew nazwie uczestniczą w nim również takie państwa jak Indonezja lub Chiny. W ramach akcji samorządy organizują szereg kampanii, mających na celu ograniczenie regularnego ruchu samochodowego. Można określić 3 najbardziej sztandarowe rodzaje takich akcji:

  • Tydzień Działań – obejmujący wszelkie działania promocyjne oraz kampanie społecznie, mające za zadanie zwiększenie świadomości społecznej w zakresie konsekwencji nadmiernego transportu kołowego;
  • Działania Trwałe – są stałymi rozwiązaniami, usprawniającymi ruch pieszy i rowerowy oraz zastosowanie środków transportu publicznego;
  • Dzień Bez Samochodu – w wyniku którego pewne obszary miast i gmin zostają czasowo zamknięte dla ruchu samochodowego.

W celu zachęcenia gmin do wzięcia udziału w wydarzeniu, co roku przyznawane są nagrody dla jednostek przodujących w zakresie wspierania ruchu pieszego, rowerowego (w tym również inne środki transportu m.in. hulajnogi lub rolki) oraz rozwoju sieci i udziału zbiorowego transportu publicznego. Komisja Europejska przyznaje także wyróżnienia za najlepszy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. W Polsce działania na szczeblu krajowym od pięciu lat honorowane są Nagrodą Ministra Infrastruktury. Kandydaturę można zgłaszać do końca września, jednak jej wyniki zostaną przedstawione najwcześniej w skali kolejnego roku.

Zobacz także: Misja: Rowerem do pracy – dlaczego nasze ciało nam za to podziękuje?

Dzień bez Samochodu 2022. Do pracy i z pracy za darmo

Wydarzenie ma charakter edukacyjny. Jego główną rolą jest poinformowanie użytkowników przestrzeni wspólnej o społecznych i ekologicznych skutkach nadmiernego eksploatowania pojazdów silnikowych. Zważywszy na stały rozwój integracji gospodarczej, potrzeba częstego przemieszczania się wzrasta nie tylko pomiędzy dużymi ośrodkami miejskimi, ale też nasila się ze strony ludności napływowej. Efektem stają się wielogodzinne korki samochodowe, ale także generowanie kolosalnych ilości zanieczyszczeń. A te wpływają nie tylko na lokalną, ale również globalną kondycję środowiska naturalnego.

Większość jednostek samorządowych decyduje się z tej okazji na wprowadzenie rozwiązań czasowych, opartych na metodzie marchewki i kija. Najczęściej przybiera to formę zachęty, takiej jak udostępnianie obywatelom nieodpłatnego korzystania z transportu publicznego, tak jest np. w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie czy Poznaniu. Oczywiście nie koliduje to z prowadzeniem działań indywidualnych ze strony prywatnych przedsiębiorców. W 2022 roku firma Nextbike dołączyła do akcji, umożliwiając Wrocławianom korzystanie ze swoich rowerów za darmo przez pierwszą godzinę. 

Niektóre miasta idą jednak o krok dalej i decydują się na działania penalizujące. W Brukseli obchody Dnia bez Samochodu zostały w tym roku przełożone na minioną niedzielę ze względu na rygorystyczny wymiar wydarzenia. W godzinach pomiędzy 9:30, a 19:00 indywidualny ruch samochodowy w mieście został całkowicie zamknięty. Przemieszczanie się samochodem bez specjalnego zezwolenia umotywowanego stosowną potrzebą podlegało w tym czasie karze.

Misja: Rowerem do pracy!

Firma Nextbike Polska SA nie pierwszy raz zasłynęła wspieraniem użytkowania rowerów miejskich w codziennym przemieszczaniu się. Minionego lata uczestniczyli oni jako partner portalu pracy RocketJobs.pl w organizacji w Warszawie dwumiesięcznej kampanii społecznej Misja: Rowerem do pracy!, która z perspektywy czasu okazała się ogromnym sukcesem. W wyniku prowadzonych działań zostały wypożyczone aż 21 374 rowery. Najczęstszym miejscem zarówno wypożyczeń, jak i zwrotów okazała się stacja obok Metra Centrum Nauki Kopernik. Cała armada rowerów pokonała łącznie 72 906,714km, a więc średnio 3,411 km każde wypożyczenie, dzięki czemu zaoszczędzono wyemitowanie aż 22 404 625,889 gCO2/km. 

Zachęcamy wszystkich do zmiany swoich rutynowych nawyków dla wspólnego dobra. Jazda na rowerze lub przejście dystansu pieszo mają nie tylko zbawienny wpływ na stan ekologiczny planety, lecz również nasze zdrowie.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia: Unsplash@David Marcu

Redaktorka

Z wykształcenia filolog języka francuskiego, jednak od najmłodszych lat emocjonalnie związana z dziennikarstwem i działalnością literacką. Interesuje się szerokim wachlarzem tematycznym, zaczynając od kwestii językowych, kulturowych i społecznych, poprzez finanse i ekonomię, aż po naukę i prawo. Można powiedzieć, że w życiu podąża za iście renesansową definicją bycia "humanistą".

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze