Nadszedł kryzys. Jak sobie z nim radzić? 10 sposobów na oszczędności w firmie

Nadszedł kryzys. Jak sobie z nim radzić? 10 sposobów na oszczędności w firmie fot. Unsplash.com / Andre Taissin

Koszty ponoszone przez firmę mają kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania. Gdy są nieracjonalne i zbyt wysokie, mogą zacząć w krótkim czasie generować straty. Racjonalne zarządzanie budżetem i systematyczne oszczędzanie pomoże utrzymać płynność finansową. Jak skutecznie optymalizować koszty przedsiębiorstwa na co dzień? Podpowiadamy,  jak zgromadzić oszczędności w twojej firmie.

Praktycznie każda firma generuje koszty – czasem są mniejsze, a czasem tak duże, że uniemożliwiają budowanie poduszki finansowej i utrzymanie płynności finansowej. Regularna optymalizacja kosztów to konieczność. Jak robić to mądrze? Sprawdź nasze praktyczne porady na oszczędności w firmie.

Oszczędności w firmie – jak o nie zadbać? Sprawdź te 10 sposobów

1. Budżet to podstawa

W każdej firmie należy sporządzić budżet określający bieżące i przyszłe wydatki. Dzięki temu można przewidzieć wszelkie koszty z wyprzedzeniem i zaplanować ich zapłatę. Każdy koszt, nawet ten najdrobniejszy, powinien być dobrze przemyślany i przekalkulowany. Warto regularnie przeglądać tabelkę budżetową i poddawać ją refleksji.

2. Weryfikacja działań reklamowych

Reklama dźwignią handlu, ale czy rzeczywiście zawsze jest konieczna? Warto dobierać działania marketingowe bardzo rozsądnie. Nie zawsze kanały promocji, które sprawdzają się w innych przedsiębiorstwach, spełnią swoją rolę w twojej firmie. Nie musisz być wszędzie. Grunt to dotrzeć do swojej grupy docelowej. Warto w tej kwestii polegać na ekspertach specjalizujących się w reklamie w danym medium, np. w Google (Google Ads) czy na Facebooku lub Instagramie.  

3. Korzystny finansowo program do fakturowania

W prowadzeniu firmy konieczne jest stosowanie różnego rodzaju narzędzi, w tym programów do faktur. Działania z tego zakresu najlepiej prowadzić w jednym miejscu, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Na rynku istnieje dzisiaj dużo programów do fakturowania. Przy ich wyborze warto sugerować się ceną. Jednym z najpopularniejszych programów do faktur i jednocześnie jednym z najtańszych jest Fakturownia.pl.

4. Przede wszystkim negocjacje

Nie wszyscy lubią negocjować, gdyż czasem kosztuje to sporo czasu i niemało stresu. Warto jednak zacząć działać w tym zakresie. Negocjacje, szczególnie w skali roku, mogą pomóc zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.  Choć nie zawsze osiągniemy oczekiwany rezultat, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować. Tylko tak możemy spróbować dojść do celu, a co więcej ćwiczymy własne umiejętności negocjacyjne. Negocjacje pomagają większyć pewność siebie, co ma szansę przełożyć  się pozytywnie nie tylko na sferę biznesową, ale także prywatną. Negocjuj zakupy produktów i usług, a szybko zorientujesz się, że ma to sens.

5. A może barter?

Spróbuj wymieniać się bezgotówkowo towarem albo usługą. Taka wymiana to po prostu barter. Pamiętaj jednak, że on także podlega opodatkowaniu. Każda z takich wymian powinna być rozliczona. W ogólnym rozrachunku jednak najczęściej bardzo się opłaca. Warto pamiętać, że barter jest formą zapłaty i jeżeli przejawem tego typu współpracy jest np. post w mediach społecznościowych, to według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów taka publikacja wymaga stosownego oznaczenia.

6. Szukaj darmowych kursów i szkoleń

Rozwój firmy bardzo często wiąże się z koniecznością odbycia wielu szkoleń i kursów. Warto korzystać z platform, które oferują tego typu przedsięwzięcia zupełnie za darmo, np. Udemy, Strefa kursów, Navoica itp. Jeżeli jednak potrzebujesz jakiegoś konkretnego kursu, a nie znajdujesz go w wersji darmowej, zrealizuj go online. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu. Należy jednak o pamiętać, że szkolenia stacjonarne to nierzadko dobra okazja do pozyskania nowych kontaktów biznesowych.

7. Używane nie znaczy gorsze

Musisz kupić sprzęt do firmy? Trudno wyobrazić sobie rozwój przedsiębiorstwa bez różnego rodzaju urządzeń. Pamiętaj jednak, że wcale nie musisz kupować nowego sprzętu. Poszukaj używanego, najlepiej objętego gwarancją. Nie chodzi tylko o sprzęty, ale także meble do biura  czy narzędzia.

8. Spotkania – co za dużo, to niezdrowo

W wielu firmach codziennie odbywa się sporo spotkań, na których omawia się głównie operacyjne kwestie. Warto pamiętać, że każdy taki meeting generuje koszty. Chodzi oczywiście głównie o czas pracowników. Niestety, wiele tego typu spotkań okazuje się zupełnie nieefektywnymi. Pracownicy niewiele z nich wynoszą, a jednocześnie nie mają czasu na wykonywanie ważniejszych obowiązków. Warto zrewidować, czy dane spotkanie jest istotne. Na każdy meeting powinny zostać jasno wyznaczone cele. Musi zaczynać się punktualnie i mieć ustaloną wcześniej agendę.

9. Sprawdź opcje dofinansowań

Warto sprawdzić możliwości  dofinansowań na szkolenia i doradztwo oferowanych przez wojewódzkie urzędy pracy. Inne instytucje oferujące dofinansowania dla firm to PFRON czy Bank Gospodarstwa Krajowego.

10. Korzystaj z sieci zawodowej

Chodź media społecznościowe mogą jawić się jako ogromny pochłaniacz czasu, warto wziąć je pod uwagę pod kątem rozwoju własnej firmy. To właśnie w Internecie jako przedsiębiorca możesz poznać osoby, które okażą się świetnymi kompanami do wymiany doświadczeń i tym samym optymalizacji kosztów. Poznawaj przedsiębiorców, rób networking i inspiruj się nie tylko do oszczędności, ale ogólnie pojętego rozwoju firmy.

Jak gromadzić oszczędności w firmie? Pamiętaj, że potrzebujesz czasu

Wprowadź w życie powyższe założenia, oszczędzaj i generuj sensowne zyski. Dołącz do tego swoją determinację, zaangażowanie i kreatywność. Nie poddawaj się, choć w dzisiejszych czasach takie słowa mogą wydawać się mrzonką. Wierzymy jednak, że uda ci się przetrwać trudny czas. Powodzenia!

Product manager w Fakturownia.pl

Product manager z praktyki, copywriterka z zamiłowania. Obecnie zarządza projektami w Fakturownia.pl, a po godzinach gotuje wegańsko i spaceruje z psem.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze