HRakterna środa – od Juniora do Seniora: czyli o pierwszych krokach w branży HR

HRakterna środa – od Juniora do Seniora: czyli o pierwszych krokach w branży HR

Wraz z nadejściem lata część firm rusza z procesami rekrutacyjnymi na staże i programy praktyk letnich. Dla większości młodych ludzi to okres, w którym mogą zdobywać swoje pierwsze doświadczenie zawodowe i zgłębiać tajniki przyszłego zawodu. 

Paulina Płoska. Rekruter w Just Join IT. Od zawsze zainteresowana obszarem związanym z zasobami ludzkimi. Dzięki pracy w startupie, może rozwijać się na wielu płaszczyznach: od rekrutacji, przez onboarding, budowanie satysfakcji i zaangażowania pracowników, a także offboarding. Z ogromną radością uczestniczy w wielu branżowych meetupach, konferencjach i webinarach. Sama jest współorganizatorką HRakternych meetupów oraz HeRbaty – HRowej Debaty.


Z uwagi na fakt, że jeszcze niedawno sama stawiałam pierwsze kroki w HR-owym świecie, ten artykuł kieruję do osób, które chciałyby rozpocząć swoje działania w tej szalenie ciekawej, ale i wymagającej branży. Od czego zacząć? Co na początku mojej drogi zawodowej było bardzo pomocne? Gdzie szukać wiedzy i inspiracji?

Czym właściwie zajmuje się ten HR?

Zanim przejdę do konkretów chciałabym zwrócić uwagę na jedną istotną kwestię. Wielu osobom praca HR-owca kojarzy się głównie z rekrutacją (i właściwie to słuszne skojarzenie). Jednak zadań w dziale Human Resources jest całe mnóstwo, ponieważ pojęcie związane z zarządzanie zasobami ludzkimi jest terminem bardzo rozległym i zahaczający o wiele różnych działań. 

Najprostszym podejściem do uporządkowania tych właśnie działań jest podział na HR miękki i twardy. Osoby pracujące w obszarze HR-u miękkiego skupiają się na rekrutacji, employer brandingu czy ogólnie dbaniu o zasoby ludzkie w organizacji. Twardy HR zajmuje się natomiast wszystkimi sprawami związanymi z administracją i kwestiami kadrowo-płacowymi.   

Zakres działania Human Resources jest bardzo rozległy, dlatego na początek zadaj sobie pytanie – Czym chcesz się konkretnie zajmować? Jedno jest pewne, trudno będzie Ci zgłębić na początek wiedzę ze wszystkich wspomnianych obszarów (chyba że rozpoczniesz od pracy w startupie ;)) 

Po pierwsze: pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj!

Choć moja pierwsza podpowiedź może wydawać się z pozoru super oczywista, to ciągłe zadawanie pytań jest najlepszą i najszybszą metodą na zdobycie interesującej wiedzy. 

Przyznam szczerze, że na początku miałam wiele oporów, aby zadawać pytania. Jeżeli zastanawiacie się dlatego, to powodów było kilka. A to dlatego, że miałam poczucie, że moje pytania są banalne, nie chciałam przeszkadzać innym, czy nawet chciałam być samodzielna, dlatego z uporem przemierzałam czeluście  internetu, gdzie finalnie i tak trudno było mi znaleźć jednoznaczną odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Ale chwileczkę! Przecież pytanie to nic złego, wręcz przeciwnie – każdy przecież kiedyś zaczynał! Co więcej, bardzo szybko zrozumiałam, że HR-owcy to niezwykle pomocni i otwarci na innych, empatyczni ludzie, których często fundamentalną wartością jest pomoc innym! 

Zapewne nasuwa Wam się pytanie – Kogo i gdzie pytać? Zakładając, że jesteś jeszcze przed podjęciem pierwszej pracy lub przed rozpoczęciem stażu, a wśród Twoich znajomych nie masz osoby, której mogłaby Ci pomóc, to i tak jest wiele miejsc, gdzie znajdziesz wszystkie (a przynajmniej większość) odpowiedzi, o czym więcej poniżej. 

LinkedIn i grupy społecznościowe na Facebooku

Portal społecznościowy LinkedIn to właściwie must have w branży HR, zwłaszcza w obszarze miękkiego HR-u. Specjaliści wykorzystują te narzędzie nie tylko do poszukiwania kandydatów czy publikowania ofert pracy, to także świetne miejsce do budowania wizerunku, a także wymiany wiedzy i szukania inspiracji. To przyjazna przestrzeń do zadawania pytań, co wielokrotnie wykorzystywałam. 

Kiedy blisko rok temu na portalu LinkedIn spytałam m.in. o to Gdzie szukać kompleksowej wiedzy HR-owej? otrzymałam zaskakującą ilość odpowiedzi, poleceń i wskazówek. Pod postem wskazano mi masę inspirujących profili specjalistów ze świata HR, którzy regularnie publikują na swoich profilach branżowe materiały, stawiają pytania i prowadzą dyskusje prezentując różne podejście do świata HR, rekrutacji czy employer brandingu. Koniecznie więc zaobserwujcie takie osoby jak Ula Zając-Pałdyna, Maja Gojtowska, Olga Żółkiewicz, Jacek Krajewski, Zyta Machnicka czy Kasia Tang

Innym miejscem, gdzie możecie zapytać o wszystkie nurtujące was rzeczy są również branżowe grupy facebookowe. Najaktywniejsze i najbardziej liczne, które ze swojego doświadczenia mogę polecić to:

Grupy na facebooku to nie tylko kopalnia wiedzy oraz inspiracji, to także przestrzeń gdzie znajdziecie informacje o branżowych eventach. 

Szkolenia, webinary (i nie tylko)

Skoro mowa o branżowych wydarzeniach to muszę szczerze przyznać, że eventy to coś co daje mi największego kopa do działania. Czerpanie wiedzy od doświadczonych ekspertów i praktyków, możliwość poznania osób z innych organizacji i wymienienie się spostrzeżeniami na temat najróżniejszych kwestii to coś, co sprawia że moje zamiłowanie do HR wzrasta coraz bardziej. 

Co więcej, wiele z wydarzeń organizowanych jest bezpłatnie. Dodatkowo warto podkreślić, że pandemia koronawirusa oraz #zostańwdomu sprawiły, że w ostatnim czasie, organizowanych jest znacznie więcej branżowych wydarzeń online. Warto więc to wykorzystać (zwłaszcza na początku swojej drogi zawodowej) ponieważ to doskonała okazja do zgłębiania wiedzy i rozwoju osobistego, bez wychodzenia z domu.

W różnych miejscach pojawia się coraz więcej postów dotyczących webinarów, szkoleń, meetup-ów, konferencji czy warsztatów, dlatego jako Hello HR stworzyliśmy grupę Szkolenia, webinary i meetupy w HR. Osoby poszukujące wiedzy, mogą w jednym miejscu zbierać informację o branżowych wydarzeniach. Dużym ułatwieniem w śledzeniu aktualnych wydarzeń jest także newsletter Jacka Krajewskiego oraz przegląd na stronie HRlityczny

Blogi i portale branżowe

Najczęściej powtarzającą się odpowiedzią na pytanie Gdzie szukać wiedzy HR-owej? było blogi oraz branżowe portale. Zwłaszcza na początku, artykułu były dla mnie motywacją, aby regularnie siadać do lektury. Zaledwie piętnastominutowy przegląd aktualności przed snem to rytuał, który pozwala mi w przyjemny sposób przyswajać aktualną wiedzę. Poniżej przedstawiam Wam subiektywną listę najciekawszych moim zdaniem adresów w sieci. 

Portale branżowe: 

Blogi: 

Dodatkowo istotną rolę w edukacji odgrywają książki i podcasty. Więcej na temat ciekawych pozycji znajdziecie w m.in. w artykułach: 

Niezwykle istotna jest świadomość, iż osoby pracujące w działach HR powinny być nastawione na ciągłe zdobywanie wiedzy i szkolenie swoich umiejętności. 

A Wy skąd czerpiecie wiedzę? Podzielcie się swoimi ulubionymi miejscami w sieci i sposobami na szybkie przyswajanie wiedzy.


Zdjęcie główne artykułu pochodzi z unsplash.com.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze