Dni wolne w 2023 roku. Jak zaplanować urlop, aby cieszyć się labą jak najdłużej?

Dni wolne w 2023 roku. Jak zaplanować urlop, aby cieszyć się labą jak najdłużej? fot. Unsplash.com / Estée Janssens

Odpoczynek od pracy to bardzo ważna kwestia. Czasem każdy potrzebuje zapomnieć o codziennych obowiązkach, aby potem z nową motywacją wrócić do swoich zadań. Jednak jak zaplanować urlop wypoczynkowy? Właśnie tego dowiecie się z tego tekstu. Czytajcie dalej, aby poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące dni wolnych w 2023 roku.

Przede wszystkim, aby skutecznie zaplanować swój urlop, musicie znać dni wolne w 2023 roku. Wybór odpowiedniego okresu w kalendarzu na wypoczynek pozwoli na maksymalne wydłużenie czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi w ramach przerwy od pracy. Być może nie wszyscy wiecie też, że w szczególnych przypadkach przysługują wam dni do odbioru za sobotę. Najpierw omówmy jednak kwestie związane z urlopem wypoczynkowym.

Czym jest urlop wypoczynkowy i jak się o niego ubiegać?

Na samym początku warto przypomnieć, czym jest urlop wypoczynkowy. Jeśli zatrudniono was w ramach umowy o pracę, otrzymujecie dni wolne od pracy do wykorzystania w dowolnym momencie. Wystarczy zgłosić się do przełożonego z informacją o chęci spożytkowania swojego czasu na odpoczynek od obowiązków zawodowych. W teorii właśnie tak powinno to funkcjonować, ale rzeczywistość zwykle wygląda nieco inaczej.

Zwykle pracodawcy proszą wszystkich zatrudnionych o uzupełnienie kalendarza urlopowego już na początku roku. Takie rozwiązanie pomaga tak ustalić dni wolne w pracy, aby zachować płynność realizacji zadań kluczowych dla przedsiębiorstwa. Zatem istotne jest, aby wcześniej znać układ weekendów i najważniejszych świąt. Po pierwsze, szybko zajmiecie terminy najważniejsze dla siebie, a po drugie, przy użyciu 1 lub 2 dni uzyskacie więcej wolnego, gdy wybierzecie okresy zbliżone do świąt ustawowych.

Dni wolne – ile jest dostępnych do wykorzystania w 2023 roku?

Jest to zależne od waszego stażu pracy. Macie do wykorzystania 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego za pełny rok. Wynika to z przepisów przyjętych w polskim Kodeksie Pracy – jeżeli minęło co najmniej 10 lat od zatrudnienia w firmie, przysługuje wam 26 dni (w staż pracy wlicza się również m. in. okres nauki). Natomiast dni wolne od pracy w 2023 roku dają jeszcze większe możliwości pod tym kątem, bo otrzymujecie łącznie 10 dodatkowych dni ustawowo wolnych i niektóre z nich odzyskacie. Poniżej znajdziecie dokładną rozpiskę.

  • 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok
  • 6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli
  • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
  • 3 maja (środa) – Święto Narodowe Trzeciego Maja
  • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
  • 15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego
  • 1 listopada (środa) – Dzień Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (sobota) – Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia 
  • 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Bożego Narodzenia 

Dni ustawowo wolnych byłoby więcej, gdyby nie fakt, że 3 z nich wypadają w niedziele. Tym samym, zgodnie z prawem, tracicie je, ponieważ pracodawca nie ma obowiązku ich wam oddawać. Sprawa wygląda inaczej ze świętami przypadającymi w soboty, ale do tego jeszcze przejdziemy.

Warto wspomnieć o wyjątkowych okazjach do wypoczynku. Obecnie wielu właścicieli przedsiębiorstw zapewnia pracownikom odpoczynek w ramach dat ważnych dla ich branży. Na przykład w dzień księgowości specjaliści ds. rachunkowości dostają wolne bez konieczności wykorzystywania swojego urlopu wypoczynkowego z uwagi na świadomą decyzję przełożonego. Podobne sytuacje mają miejsce chociażby w przypadku rocznicy założenia biznesu. W końcu to ważny dzień, który warto uczcić całym zespołem.

Czy są możliwe dni wolne za sobotę w 2023 roku?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, w 2023 roku 3 święta ustawowo wolne od pracy wypadają w niedziele, zatem pracodawca nie musi ich wam oddawać. Jednak w przypadku świąt wypadających w sobotę już ma taki obowiązek. Taka sytuacja zachodzi raz – 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości. Zgodnie z prawem szef powinien zagwarantować wam wypoczynek w innym terminie. Zasada ta wynika z art. 130 par. 2 Kodeksu pracy, gdzie znajdziecie informację, że święta w okresie rozliczeniowym poza niedzielą obniżają wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej, dzięki czemu przysługują jej dni wolne za święta ustawowe.

Nieudzielenie dnia wolnego za sobotnie święto stanowi wykroczenie, dlatego pracodawcy zwykle dbają o dopilnowanie tej kwestii. Pamiętajcie tylko, żeby uzgodnić dni wolne za sobotę z przełożonymi tzn. wybrać właściwy termin na oddanie wypoczynku. Najlepiej już przy wpisywaniu się do kalendarza urlopowego wziąć pod uwagę ten aspekt. Wtedy unikniecie ewentualnych nieporozumień.

Kiedy zaplanować urlop 2023?

Na sam koniec sprawdźmy dokładnie, kiedy zaplanować urlop. 2023 rok daje wam sporo możliwości dłuższej przerwy od pracy, jeżeli we właściwych terminach wykorzystacie urlop wypoczynkowy.

Święto Trzech Króli

W styczniu czeka was jeden długi weekend z racji Święta Trzech Króli, które przypada na piątek 6 stycznia. Nie musicie wykorzystywać swojego urlopu wypoczynkowego, aby mieć 3-dniowy weekend. Nacieszcie się nim, bo później będą dwa miesiące posuchy – w lutym i marcu nie występują żadne święta ustawowo wolne, zatem nie otrzymacie dodatkowych dni. 

Wielkanoc

Kolejna okazja do 3-dniowego weekendu występuje 10 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny. Wtedy raczej nie opłaca się marnować swojego urlopu wypoczynkowego, chyba że chcecie przedłużyć sobie czas z rodziną o wtorek i środę albo nawet do kolejnego weekendu. Z jednej strony stracicie 4 dni zwolnienia z pracy, ale z drugiej strony z pewnością zrelaksujecie się w otoczeniu bliskich. I zyskacie ciągiem 9 dni wolnych.

Majówka

Co potem? Majówka! W 2023 roku układa się ona bardzo korzystnie, ponieważ 1 maja, czyli Święto Pracy wypada w poniedziałek, natomiast Święto Narodowe Trzeciego Maja ma miejsce w środę. Tym samym bierzecie tylko jeden dzień wolny od pracy we wtorek 2 maja i cieszycie się 5-dniową majówką. Warto z tego skorzystać, bo lepszych okazji na długi odpoczynek przy użyciu tak małej liczby dni urlopowych prędko nie będzie.

Święta kościelne

Jednak nie ma tragedii, bo w czerwcu i sierpniu wystarczy dobrać po jednym dniu wolnym, aby uzyskać 4-dniowy urlop. Chodzi o Boże Ciało (8 czerwca) oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia). W pierwszym przypadku prosicie pracodawcę o urlop wypoczynkowy w piątek, a w drugim w poniedziałek. Wtedy między przed lub po weekendzie macie więcej czasu dla siebie.

Święta w listopadzie

W listopadzie warto pamiętać o dwóch kwestiach. Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada przypada na środę, a zatem wolny poniedziałek i wtorek daje wam 5-dniowy odpoczynek. Z kolei 11 listopada Narodowy Dzień Niepodległości jest w sobotę, więc otrzymujecie dodatkowy dzień wolny ze względu na przepisy zawarte w Kodeksie Pracy. Możecie wykorzystać go w piątek lub poniedziałek i macie 3-dniowy weekend.

Święta Bożego Narodzenia

Na koniec grudzień i Święta Bożego Narodzenia, które w 2023 roku wypadają dla was bardzo korzystnie. Pierwszy oraz drugi dzień Świąt mają miejsce w poniedziałek i wtorek. Po dobraniu wolnego w środę, czwartek, a także piątek, wydłużacie sobie świąteczny czas, spędzając z bliskimi cały tydzień. Wypoczynek zakończycie hucznym Sylwestrem i z przytupem wejdziecie w 2024 rok. 

Kiedy planować urlop w 2023 roku?

Zwykle planowanie urlopu nie jest tak proste, jak się to wydaje. Jednak dzięki tym wskazówkom możecie uzyskać sporo wolnego czasu bez wykorzystywania wielu dni urlopu wypoczynkowego. Szczególnie warto pochylić się nad majówką i Świętami Bożego Narodzenia, gdyż kalendarz wygląda wtedy wyjątkowo obiecująco. Nie zwlekajcie z ustalaniem swojego wypoczynku w 2023 roku – już na jego starcie wpiszcie się do kalendarza urlopowego w swojej firmie i cieszcie się przerwą od obowiązków zawodowych.


Źródło zdjęcia głównego: Unsplash.com / Estée Janssens

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze