Najlepsi Employer Brandingowcy 2018

Najlepsi Employer Brandingowcy 2018

W tym roku odbyła się 5-ta edycja konkursu EB Kreator organizowanego przez GoldenLine. Wyniki ogłoszono podczas uroczystej Gali 28 marca 2019 r. w Warszawie i choć NeuroSYS w tym roku nagrody nie dostał (głęboko wierzę, że wszystko przed nami!), a budżety przeznaczone na zwycięskie inicjatywy wydają się w dużej mierze niebotyczne, warto przyjrzeć się nagrodzonym. W końcu trzeba mierzyć zawszę wyżej, a inspiracji nigdy za wiele!

Paulina Leja. Specjalistka do spraw rekrutacji IT i employer brandingu w NeuroSYS. Uwielbia kontakt z ludźmi i relacje społeczne. Chce zastanawiać się nad tym jak świat powinien wyglądać, a następnie takim go tworzyć i właśnie tę misję codziennie realizuje jako HR-owiec z wyboru. Bardzo ceni podejście projektowe oraz elastyczność w pracy. Karierę zawodową rozpoczynała w firmie oustourcingowej, następnie skoncentrowała się na działalności w software house’ach.


W tej edycji konkursu nagrody były przyznawane w siedmiu kategoriach: Zakładka Kariera, Ogłoszenie Rekrutacyjne, Kampania w Social Media, Akcja Rekrutacyjna, Kampania employer branding, Wideo wizerunkowo-rekrutacyjne, Wewnętrzna kampania employer branding. Zobaczymy nagrodzone inicjatywy.

Zakładka Kariera

W tej konkurencji wygrała firma DGS Poland / DGS Business Services. Stworzyła ona całą stronę poświęconą rekrutacji, ze względu na wzmożone potrzeby rekrutacyjne. Miała ona pokazać silną markę pracodawcy oraz promować EVP. Znajdziemy tam zakładki: o nas, dlaczego my, oferty pracy, proces rekrutacji, nasze zespoły, lokalizacje oraz kontakt.

Na stronie jest ponad 20 filmów oraz 150 zdjęć z pracownikami, a znajdziemy je rozsiane po całej stronie, nie zaś w galerii, w postaci ściany zdjęć. Uwieczniony został m.in. każdy z teamów. Strona oferuje również dwie wirtualne wycieczki po firmie.

Przedstawicielki firmy mówiły, że dużą trudnością dla nich jest fakt, że nie mają konkretnego produktu, a świadczą usługi, które finalnie przekładają się na sprzedaż aparatów słuchowych, implantów kostnych i urządzeń wspomagających medycynę słuchu, więc ciężko jest przyciągnąć kandydatów. Strona, co zauważyli jurorzy, dostarcza niezwykle dużo informacji o firmie. Między innymi informuje kandydatów, czym faktycznie będą zajmować się w pracy i uświadamia, że swoją pracą będą pomagać ludziom (mimo braku jednego produktu i brandu, z którym mogą się utożsamić). Jury doceniło inicjatywę przede wszystkim za podejście do tematu, realizację i autentyczność.

Co warto podkreślić, w ciągu pierwszego miesiąca liczba odwiedzin zakładki wzrosła pięciokrotnie w porównaniu do poprzedniej wersji strony.

Najlepsze wideo wizerunkowo-rekrutacyjne

W tej kategorii nominacje do nagrody otrzymał firmy: IKEA Retail, Jeronimo Martins Polska, Arla Global Shared Services, Zakłady Mięsne Henryk Kania oraz Agora. Powyższe filmy stanowiły niesamowite produkcje i warto się z nimi zapoznać. Szczególne owacje publiczności zdobyły trzy filmy:

https://youtu.be/PfoE6w9EQYs

Statuetkę EB Kreatora zdobyła natomiast IKEA Rertail. Nie można odmówić jej wskazanej przez Jury świetnej produkcji pokazującej wartości i wyjątkową kulturę firmy. Jest to również film, który (przynajmniej mnie) łapie za serce i wzbudza emocje. Pozwala również zobaczyć kulturę organizacyjną oraz profil kandydata, który poszukiwany jest w firmie. Tworzy on podstawy do tworzenia silnej przynależności do pracodawcy.

Najlepsza kampania social media

Za najlepszą kampanię w mediach społecznościowych wyróżniono firmy: PwC, Jysk, PZU, Ikea Retail oraz Capgemini Polska. Choć przed konkursem dużo szumu zrobiła kampania Jysk, zwłaszcza wystąpienie dyrektora generalnego Piotra Padalaka (dostępna tu: Jysk – vlog), to finalnie zwyciężyła firma PwC. Stworzyła ona kampanię rekrutacyjną w formie vloga “asior”, na którym autorka pokazywała całość życia w jednym z działów firmy — audycie (zadania, zespół, biuro, benefity, spędzanie czasu poza pracą). Pojawiły się tam również przykładowe zadania i słownik pojęć. Kampanię zakończono eventem dla kandydatów i złożeniem 55. ofert pracy. Przedstawicielki firmy mówiły o ogromnej pracy, którą włożyły w kampanię, włączając w to bardzo dużo spotkań z przedstawicielami działu audytu, którzy wprowadzali ich w tajniki swojej rzeczywistości.

Najlepsza akcja rekrutacyjna

W tej kategorii Jury nominowano firmy: McDonald’s Polska, Volvo Polska, PwC, KMD Poland oraz Performante. Zwyciężyła ta pierwsza, czyli McDonald’s Polska.

Przedstawiciel firmy na gali opowiadał, że chcieli stworzyć akcję, która zachęci do aplikowania obcokrajowców. Podkreślił on, że model silence working pozwala osobom z zagranicy podjąć pracę, bez znajomości języka, co może być bardzo korzystne dla przyjezdnych, zwłaszcza w pierwszym okresie. Dlatego chcieli stworzyć silną markę skierowaną również dla przyjezdnych. Wykorzystali do tego trzy ambasadorki właśnie z zagranicy. Wychodząc naprzeciw potrzebom grupy docelowej, usprawniono procesy onboardingowe, które pomóc miały przyszłym pracownikom dopełnienie wszelkich formalności związanymi np. z pozwoleniami o pracę. Przygotowano kampanię, która była oparta zarówno o insighty grupy docelowej, ale również informowały o możliwości wsparcia w kwestiach związanych z dokumentami. Materiały promocyjne przygotowano również w językach obcych. W czasie kampanii McDonald’s zatrudnił 2,5 tys. obcokrajowców, którzy stanowią obecnie 10% wszystkich pracowników firmy w Polsce.

Akcja została doceniona, czego nie można jej odmówić, za świetne rozpoznanie potrzeb grupy docelowej.

Najlepsza kampania employer branding

W tej kategorii nominację otrzymały firmy: PwC, IKEA Retail, PZU, Arla Global Shared Services oraz FABRYKI MEBLI FORTE.

Zwyciężyła ponownie firma PwC z Asior Vlogiem, opisanym przy okazji nagród dotyczących ich kampanii w social media.

Najlepsza wewnętrzna kampania employer branding

Tu nominowani zostali: Dunning, Kruger & Associates, Santander Bank Polska, 10Clouds, Empik oraz Fabryki Mebli „FORTE” .

Bezapelacyjnie zwycięzcą została firma Dunning, Kruger & Associates. Firma chciała w Boże Narodzenie pokazać, że pracownicy są ważni i wyjątkowi. Dlatego sprezentowali każdemu figurkę z klocków LEGO oddającą jego wygląd, charakter i pasje. Do każdej figurki dołączone było unikalne opakowanie oraz instrukcja, a wszystko wykonane własnoręcznie przez grupy robocze w tajemnicy przed resztą pracowników.

Case study opisane jest na blogu BardzoHR tutaj: BardzoHR – case study Dunning, Kruger & Associates. Między innymi stąd, ale również z wystąpienia na Gali, możemy dowiedzieć się, że kilkoro pracowników w październiku zdecydowało się do świąt przygotować spersonalizowane figurki lego. Zajęło im to ponad 300 godzin ich prywatnego czasu. W tym czasie wykonano ponad 3000 zdjęć i zakupiono ponad 35 000 sztuk lego. Do wykonania było 45 figurek — po jednej dla pracownika w 3 lokalizacjach.

Jury wskazało, że firma otrzymała statuetkę za niestandardowy pomysł i ciekawą inicjatywę zgodną z wartościami firmy, a także za personalizację i autentyczne celebrowanie obecności ludzi na pokładzie.

Najlepsze ogłoszenie rekrutacyjne

Firmy nominowane do nagrody w tej kategorii to: FFW Communication, AmRest, Chroma, DHL Express (Poland) oraz mBank.

Zwyciężyła agencja reklamowa FFW Communication, która skupiła się na szacie graficznej, nowoczesnych środkach przekazu i treściach oddających charakter firmy.

Ogłoszenia wyglądały na przykład tak (oczywiście bez komentarza, że rekrutacja została zamknięta):

   

Agencja zdecydowała się na kreatywne nazwy stanowisk i ciekawe grafiki. Ogłoszenia zawierały mikrotesty weryfikujące zdolności kandydatów. Efektem były od 50 do 80 CV na każdą ofertę pracy. Ogłoszenia Jury doceniło m.in. za jasne komunikowanie oczekiwań względem kandydatów, wykorzystanie persony pozytywnej i negatywnej w treści ogłoszenia i za komunikację spójną z brandem.

Nagrody Jury

Na Gali pojawiła się również nagroda Jury przyznana firmie Lidl, który został doceniony za wielokanałowość, dobry dobór mediów i kreowanie trendów po swojemu. Doceniono również autentyczność prowadzonych działań employer brandingowych, świetne efekty rekrutacyjne i wizerunkowe i promowanie jawności wynagrodzeń.

Podsumowanie

Finalnie statuetkę i tytuł EB Kreator 2018 otrzymały ostatecznie firmy: DGS Poland / DGS Business Services, IKEA Retail, Dunning, Kruger & Associates, FFW Communication, PwC Polska, McDonald’s Polska oraz Lidl. Wśród inicjatyw powyższych firm oraz nominowanych dominowały akcje, których motywem przewodnim działań zewnętrznych były rozwiązania trafiające do grupy docelowej. Dominowała w nich autentyczność oraz chęć pokazania odbiorcom jak faktycznie wygląda praca w firmie i czym cechują się jej wartości.

To kierunek, który mnie niezwykle cieszy i może świadczyć o tym, że zarówno pracodawcy chcą być jak najbardziej dostępni dla pracowników oraz to, że dla pracowników jest ważne to, czym kieruje się firma i co sobą reprezentuje. Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i chęć nadążania za potrzebami ich uczestników nieustannie towarzyszy w pracy każdego employer brandingowca. Podglądanie inicjatyw, zwłaszcza tych docenionych, ale również  uczestnictwo w samej gali, było dla mnie pełne inspiracji. Po takiej dawce emocji i pomysłów to kto wie, może za rok któryś z czytelników, lub nawet ja sama, znajdzie się wśród zwycięzców? Trzymam kciuki, bo każdego dnia możemy wprowadzać coraz lepsze standardy w tej rozwijającej się ciągle branży, a takiej okazji nie możemy zmarnować!


Zdjęcie główne artykułu pochodzi z facebook.com/dunningkrugerassociates/.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze