Ostatnia audycja z cyklu #DrugaSzansa- szanse zawodowe dla obcokrajowców

Ostatnia audycja z cyklu #DrugaSzansa- szanse zawodowe dla obcokrajowców

W ostatnim epizodzie cyklu Druga Szansa – realizowanego przez portal pracy RocketJobs.pl we współpracy z internetowym radiem newonce – poruszona została kwestia kreowania przyjaznego środowiska na rynku pracy dla cudzoziemców przebywających w Polsce. O tym, jak obecnie kształtują się szanse zawodowe dla obcokrajowców opowiedziała Daria Dichenko – Community Specialist w firmie Just Join IT.

W dotychczasowych epizodach cyklu audycji w ramach kampanii RocketJobs.pl “#Druga Szansa- ciuchom z przeszłości daj szansę w pracy przyszłości” słuchacze mieli możliwość wysłuchać ekspertów wypowiadających się o ogólnych założeniach kampanii, rynku odzieży z drugiej ręki oraz trudnym temacie powrotu do aktywności zawodowej po chorobie nowotworowej. Ostatni odcinek został poświęcony wyjątkowo aktualnej kwestii, jaką stanowią szanse zawodowe dla obcokrajowców. Gościem prezentera, Lecha Podhalicza, została Daria Dichenko- Community Specialist w firmie Just Join IT, która przybliżyła odbiorcom perspektywę polskiego rynku pracy w stosunku do osób z zagranicy. Poruszone zostały kwestie związane z barierami, z którymi mierzą się osoby przybywające do Polski, jak istotne są różnice w mentalności lub podejściu do życia i pracy oraz jak się odnaleźć w tej rzeczywistości.

Zobacz także: RocketJobs.pl i Fundacja PoMoc w audycji o powrotach na rynek pracy po przebytej chorobie

Wyzwania oraz szanse zawodowe dla obcokrajowców

Interlokutorzy rozmawiali o korzyściach i szansach, zarówno dla imigrantów, jak i dla przedsiębiorstw, które ich zatrudniają. Zdaniem eksperta, perspektywiczni pracodawcy, decydujący się na ten krok, mogą czerpać z szerszej puli talentów. Ponadto, ich pracownicy będą cechować się większą różnorodnością doświadczeń i światopoglądową. Jest to szczególnie przydatne przy rozwiązywaniu skomplikowanych wyzwań. Z drugiej strony barykady, dla pracowników z innych krajów migracja jest często szansą na nowe, niedostępne wcześniej ścieżki kariery. Dlatego właśnie inkluzywność w domenie zatrudnienia stanowi niepowtarzalną okazję do wyrobienia międzynarodowej sieci kontaktów.

Z kolei, patrząc z perspektywy wyzwań, przed którymi stają na rynku zawodowym ekspaci, za najbardziej newralgiczny punkt można uznać znajomość języka. Jest to trudność, która często ogranicza możliwości zawodowe wyłącznie do zajęć o niskim poziomie kwalifikacji. Podobnie, różnica doświadczeń i światopoglądu, chociaż znacząco wzbogaca spojrzenie firmy na otaczającą rzeczywistość, często początkowo wymaga przepracowania oraz znalezienia wspólnego porozumienia.

Zakończenie cyklu audycji #DrugaSzansa

Pomimo iż miniony epizod był już ostatnim, wszystkie audycje z cyklu #DrugaSzansa w dalszym ciągu są dostępne w formie podcastów na antenie newonce Radia przy wykupieniu miesięcznej subskrypcji. Osoby zainteresowane kwestią perspektyw zawodowych dla obcokrajowców na polskim rynku pracy zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją wywiadu oraz artykułem tematycznym na stronie radia newonce. Z pewnością nie jest to ostatnia inicjatywa organizowana przez RocketJobs.pl, dlatego warto na bieżąco śledzić nasze media społecznościowe! 

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia: Unsplash@Redd

 

Redaktorka

Z wykształcenia filolog języka francuskiego, jednak od najmłodszych lat emocjonalnie związana z dziennikarstwem i działalnością literacką. Interesuje się szerokim wachlarzem tematycznym, zaczynając od kwestii językowych, kulturowych i społecznych, poprzez finanse i ekonomię, aż po naukę i prawo. Można powiedzieć, że w życiu podąża za iście renesansową definicją bycia "humanistą".

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze