Prawo pracy: Czterodniowy tydzień pracy w Belgii

Prawo pracy: Czterodniowy tydzień pracy w Belgii

Czterodniowy tydzień pracy i trzydniowy weekend to już nie tylko sfera marzeń, ale rzeczywistość? Belgijski rząd przyjął nowe przepisy. Jakie zasady będą obowiązywały pracowników, którzy chcą mieć dłuższy weekend?

Czterodniowy tydzień pracy – zasady

Praca o jeden dzień mniej w tygodniu wiąże się z dłuższą pracą w pozostałe dni. Dzień roboczy w takim przypadku zostaje wydłużony, aby zgadzała się dotychczasowa liczba przepracowanych tygodniowo godzin – 38. Dzięki temu również wynagrodzenie zostaje bez zmian.
Po wprowadzeniu tej reformy, pracownicy zainteresowani takim trybem mogą prosić pracodawcę o jego wdrożenie na próbę na okres 6 miesięcy. Po tym czasie będą mogli wrócić do dawnego trybu lub pozostaną przy nowym formacie.

Zobaczcie także: Nadmiar obowiązków w pracy – jak o tym rozmawiać z szefem?

Czy pracodawca może odmówić czterodniowego tygodnia pracy?

Zgodnie z belgijską reformą, pracodawca może odmówić pracownikowi możliwości przejścia na czterodniowy tydzień pracy tylko wtedy, kiedy ma do tego solidne podstawy.

Celem reformy jest danie pracownikom większej elastyczności w zarządzaniu własnym czasem i pogodzenia życia rodzinnego z zawodowym. Belgia zakłada też, że dzięki temu stopa zatrudnienia do 2030 r. sięgnie 80%. Obecnie jest na poziomie 71%.

Belgia to nie pierwszy kraj, który myślał nad skróceniem tygodnia pracy. Na początku 2022 r. na podobny krok zdecydowały się Zjednoczone Emiraty Arabskie, skracając go do 4,5 dnia.
Na taki krok decydują się również poszczególne firmy na całym świecie, m.in. japoński koncern Panasonic Corporation, czy chociażby polsko-duńska firma Nordic Consulting and Development Company.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce

Czy na podobną reformę zdecyduje się również polski rząd? W naszym kraju także słychać głosy o tym, że tygodniowy czas pracy powinien zostać skrócony do 4 dni albo do 7 godzin dziennie. Skuteczność tej formy potwierdzają działania w innych krajach, gdzie już dawno wprowadzono zmiany. Dla przykładu, we Francji już w 2000 zdecydowano się na wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy, a w Danii tydzień pracy wynosi 38 godzin.

Czy może podejście do pracy i czasu jej trwania zmieni generacja Z? Sprawdźcie w materiałach przygotowanych w ramach kampanii RocketJobs o Gen Z.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Arlington Researc

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze