97% osób chciałoby pracować w firmie przyjaznej zwierzętom! Czy Twój pracodawca o nie dba?

97% osób chciałoby pracować w firmie przyjaznej zwierzętom! Czy Twój pracodawca o nie dba?

Tylko co trzeci pracownik w Polsce uważa, że firma, w której pracuje jest przyjazna zwierzętom. Tymczasem w przypadku aż 95% z nich, ten aspekt miałby wpływ na decyzję o wyborze miejsca zatrudnienia – wynika z badania* przeprowadzonego przez firmę PETHELP. Jak na ten trend mogą odpowiedzieć pracodawcy?

Na przestrzeni ostatnich dekad stosunek do zwierząt domowych się zmienił. Pies czy kot to dziś przyjaciel i członek rodziny. Jego właściciel nie nazywa siebie „panem”, lecz coraz częściej „opiekunem” lub „rodzicem”- różnica niewielka, ale doskonale odzwierciedla zmianę jaka nastąpiła we wzajemnej relacji. 

Równocześnie coraz więcej Polaków ma zwierzęta domowe. Z danych Euromonitor International 2020 wynika, że najpopularniejsze są psy (populacja w naszym kraju wynosi aż 7,8 mln) oraz koty (6,8 mln). Małych zwierząt domowych mamy około 1 mln. Te liczby rosną z roku na rok, a  Polska w tym obszarze plasuje się w czołówce Unii Europejskiej. 

Dużą grupę właścicieli zwierząt w naszym kraju stanowią Millenialsi, o których mówi się, że często traktują wychowywanie zwierzaka jako sprawdzian przed posiadaniem własnego dziecka. A czasem nawet jego substytut. Potwierdza to także dynamiczny rozwój biznesu zoologicznego – stale rosnąca popularność fryzjerów dla zwierząt, antyalergicznych karm, gadżetów i akcesoriów.

Ten trend wpływa także na rynek pracy. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, w jaki sposób pracodawca podchodzi do czworonogów i czy wspiera ich właścicieli. Jeszcze do niedawna benefity w postaci opieki medycznej czy owocowych czwartków cieszyły się uznaniem pracowników – dzisiaj odchodzą do lamusa, a coraz większą popularność zdobywają np. pakiety weterynaryjne! 

Zwierzolubni pracodawcy przyciągają kandydatów   

Z ankiety przeprowadzonej przez PETHELP – polską firmę oferującą opiekę weterynaryjną dla psów i kotów w formie abonamentu wynika, że aż 97% pracowników w naszym kraju chciałoby pracować w firmach przyjaznych zwierzętom. I co ciekawe – tylko co trzeci za „pet friendly” uważa tę, w której pracuje obecnie (32%).

badanie PETHELP 

Jest to więc dla pracodawców wyzwanie i obszar do zagospodarowania. Szczególnie, że respondenci ankiety jednoznacznie wskazali, że mając do wyboru dwie oferty pracy, z większym prawdopodobieństwem wybiorą tę otrzymaną od firmy, którą postrzegać będą jako przyjazną zwierzętom. „Zdecydowanie tak” na to pytanie odpowiedziało aż 55% badanych, a 40% wskazało opcję „tak, gdyby reszta warunków pracy była podobna”. Czynnik ten nie miałby żadnego wpływu na decyzję o wyborze pracodawcy jedynie w przypadku 5 na 100 ankietowanych.  

badanie PETHELP

Opieka weterynaryjna, akcje społeczne i pies w biurze

Co zatem powinien robić pracodawca, aby być postrzegany jako przyjazny zwierzętom? Na przykład brać udział w akcjach społecznych wspierających zwierzęta. Tę odpowiedź wskazało 70% respondentów badania PETHELP, jednocześnie deklarując, że obecnie ich firmy tylko w 12% przypadków regularnie angażują się w tego typu działania, a w 23% przypadków – robią to sporadycznie.

Innym wskazanym przez pracowników działaniem jest zadbanie o zwierzęta posiadane przez pracowników – poprzez oferowanie pakietów weterynaryjnych, takich jak PETHELP. Z tego benefitu pracowniczego ucieszyłoby się aż 94% respondentów, podczas gdy obecny pracodawca oferuje je jedynie… w 2% przypadków.

badanie PETHELP

Ponadto 63% badanych uważa, że przyjazny zwierzętom pracodawca powinien umożliwić przyprowadzanie ich do pracy. Ta opcja zawsze wywołuje wiele kontrowersji. Nie w każdej branży i nie przy każdym charakterze pracy można sobie na to pozwolić. Nie każda firma ma również do tego warunki lokalowe. Pewnie dlatego według ankiety PETHELP na przyprowadzanie zwierząt do pracy bez żadnych ograniczeń zezwala jedynie 1 na 10 pracodawców, a 8% umożliwia to, ale pod pewnymi warunkami. W blisko połowie firm (46%) nie ma zgody na pracę w towarzystwie psa lub kota, a 1 na 4 nie ma zdefiniowanej polityki w tym zakresie.

Jednak jeśli pracodawca nie może pozwolić pracownikom na przyprowadzanie pupili do firmy, a chce podkreślić, że są one dla niego ważne, może wówczas zdecydować się właśnie na benefit w postaci opieki weterynaryjnej PETHELP dla nich, dzięki czemu pokaże, że los czworonożnych przyjaciół nie jest mu obojętny.

Jednym z pracodawców, który zdecydował się na wdrożenie pakietu PETHELP jest Rossmann. W ślad za nim idą kolejne firmy: CD PROJEKT RED, BSH, Daimler Truck, MDDP, CDZ, KiR, Ten Square Games, jedna z firm wielkiej czwórki (Big4), Booksy, a niebawem dołączą kolejni.

Z naszego badania jednoznacznie wynika, że zwierzęta są dla pracowników bardzo ważne. Dlatego oczekują, że pracodawca zadba o nie tak, jak o pozostałych członków ich rodzin. Z drugiej strony działania w tym zakresie nadal podejmuje niewiele firm, stąd jest to szansa, by pozytywnie wyróżnić się na tle konkurencji i przekonać do siebie kandydatów.  – podsumowuje Sławomir Wiatr, CEO firmy PETHELP. 

*Badanie przeprowadzone zostało online w czerwcu 2022 roku. Udział w nim wzięło 858 respondentów. 

** art. sponsorowany

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Pavel Herceg

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze