Ścieżka kariery kontrolera finansowego

Ścieżka kariery kontrolera finansowego

Wraz z rozwojem firmy w niemal każdej branży skrupulatny nadzór nad przepływem środków finansowych staje się coraz większym wyzwaniem. Wdrożenie tzw. controllingu w dziale finansów zdecydowanie poprawia funkcjonowanie firmy, zarówno w kontekście planowania, zarządzania, jak i nadzoru, dlatego z roku na rok coraz więcej pracodawców podejmuje decyzję o zatrudnieniu kontrolera finansowego. Jak przebiega ścieżka kariery osoby na tym stanowisku? Jakie korzyści płyną z posiadania w swojej firmie kontrolera finansowego?

Niezbędne kwalifikacje, by zostać kontrolerem finansowym

Podstawowym wymaganiem jest ukończenie wyższej uczelni, najlepiej na kierunku związanym z ekonomią, np. Rachunkowość i Finanse. Ponadto na uczelniach istnieje możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności oraz usystematyzowania i udoskonalenia dotychczasowej wiedzy na studiach podyplomowych na kierunku: Kontroler Finansowy.
Niezbędna jest też szczegółowa wiedza z obszarów prawa finansowego, ekonomii, księgowości. Już na studiach warto postarać się o pożądane na rynku pracy i honorowane na całym świecie certyfikaty, np. ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), CIMA (Chartered Institute of Management Accountants), czy CIA (Certified Internal Auditor). Pracodawcy mogą również wymagać przedstawienia zaświadczenia o niekaralności.
Osoba na tym stanowisku powinna posiadać kilkuletnie, udokumentowane referencjami doświadczenie zawodowe np. w firmie audytorskiej, czy instytucji finansowej. Kontroler finansowy zwykle znajduje się na przedostatnim szczeblu kariery do objęcia posady dyrektora finansowego.

Zakres zadań i obowiązków kontrolera finansowego

Kontroler finansowy zajmuje się różnorodnymi działaniami związanymi z przepływem środków pieniężnych oraz rozwojem strategii finansowej w danej firmie. Głównym zadaniem jest gromadzenie i monitoring informacji dotyczących zysków i strat, rentowności, kosztów oraz płynności finansowej. Zestawia plany z efektami ich realizacji, by wychwycić i wyeliminować ewentualne nieprawidłowości, jak również wyciągnąć wnioski na przyszłość, np. zoptymalizować koszty prowadzenia firmy.
Po dogłębnej analizie i przetworzeniu danych kontroler finansowy przedstawia gotowe wyniki zarządowi. Na ich podstawie tworzone są koncepcje, strategie, plany, potencjalne kierunki dalszego rozwoju i organizacji pracy w firmie. Zapewnia pomoc przy wyborze najbardziej korzystnych inwestycji oraz sugeruje możliwe rozwiązania poprawy funkcjonowania różnych obszarów firmy. Dzięki kontrolerom finansowym pracodawcy uzyskują w szybki sposób dostęp do niezbędnych i wiarygodnych informacji.
Do zadań kontrolera finansowego należy także ścisła współpraca z działem księgowości oraz przeprowadzanie kontroli w zakresie nadużyć i przestępstw gospodarczych.
Rola kontrolera finansowego jest bardzo duża, a zakres jego obowiązków może się różnić w zależności od wielkości i przyjętej strategii rozwoju firmy.

Jakie cechy ułatwią pracę na stanowisku kontrolera finansowego?

Specyfika pracy wymaga od kontrolera finansowego dokładności, zdolności analitycznego myślenia, wyszukiwania nieprawidłowości i wyciągania wniosków. Musi mieć świadomość realiów firmy, dla której pracuje, a w związku z dynamiką zmian prawa finansowego i ekonomii być w stałej gotowości do poszerzania wiedzy i redefiniowania przyjętych strategii biznesowych. Ważna jest zdolność obserwacji otoczenia z szerokiej perspektywy. Bardzo cenione w tym zawodzie są także umiejętności interpersonalne i przywódcze, które pomagają w budowaniu i zarządzaniu zespołem działu księgowości. Dzięki nim kontroler może sprawnie i skutecznie egzekwować przestrzeganie obowiązujących procedur. Praca kontrolera finansowego przekłada się na wyniki całej firmy, dlatego musi to być osoba niezwykle odpowiedzialna i godna zaufania.

Ile zarabia kontroler finansowy?

Wynagrodzenie kontrolera finansowego, to średnio 8510 pln. (źródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-kontroler-finansowy). Zarobki zależą przede wszystkim od lokalizacji oraz wielkości i prestiżu firmy. Bez wątpienia wpływ na wysokość wynagrodzenia ma zdobyte doświadczenie, posiadane kwalifikacje i potwierdzające je certyfikaty.
Oprócz zarobków, praca na stanowisku kontrolera finansowego ma wiele satysfakcjonujących aspektów, jak pomoc w rozwikłaniu istniejących problemów, podejmowanie trudnych decyzji biznesowych, czy świadomość realnego wpływu na rozwój i sukces firmy.

Praca w controllingu finansowym – gdzie jej szukać?

Kontroler finansowy może być zatrudniony w każdej firmie jednorazowo, aby rozwiązać dany, niepokojący problem, bądź na stałe, by systematycznie wspomagać zarządzających przedsiębiorstwem. Kontrolerzy finansowi poszukiwani są zarówno w międzynarodowych korporacjach, jak i w mniejszych i średnich firmach wielu sektorów gospodarki, np. telekomunikacja, budownictwo, produkcja, przemysł, biotechnologia itd. Najwięcej i najlepiej płatnych ofert znajduje się w dużych miastach, aczkolwiek nowoczesna technologia często umożliwia pracę w trybie zdalnym, bądź hybrydowym.
Zatrudnienia można szukać bezpośrednio w korporacjach, jak i w firmach, oferujących usługi controllingu finansowego, którym przedsiębiorcy mogą zlecić kompleksową i cykliczną kontrolę finansów z zewnątrz.

Dlaczego coraz więcej firm decyduje się zatrudnić kontrolera finansowego?

Pracodawcy mają coraz większą świadomość, że prawidłowo prowadzony controlling finansowy wyraźnie wspiera zarządzanie na wielu poziomach w firmie, tym samym korzystnie wpływa jej funkcjonowanie. Pozwala sprawnie wykryć nieprawidłowości, by skutecznie im przeciwdziałać w dążeniu do uzyskania pełnej stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego.
Oczekiwania pracodawców wobec kontrolerów finansowych ewoluują i dotyczą coraz bardziej strategicznego spojrzenia w przyszłość firm. Samodzielne wykonanie pracy związanej z controllingiem finansowym przez właścicieli lub księgowych jest czasochłonne, zwłaszcza w dużych korporacjach, dlatego zapotrzebowanie na kontrolerów finansowych stale rośnie. Nierzadko to oni kreują przyszłość, nie tylko finansową firmy, zatem śmiało można określić kontrolera finansowego zawodem przyszłości.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Jason Briscoe

Autorka w serwisie RocketSpace.pl.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze