Powrót na pełne obroty. Hello News 7.01.2020 r.
Wigilie firmowe i rodzinne, Sylwester, Nowy Rok… praca w okresie świąteczno-sylwestrowym bardzo zwalnia. Klienci są trudno dostępni, a co za tym idzie nasza energia i motywacja maleje. Po tym długim i leniwym okresie nadchodzi styczeń i czas wrócić do pracy. Czujemy się ospali i przytłoczeni obowiązkami, które na nas czekają. Na szczęście są sposoby, aby wyjść z tego marazmu i wrócić na pełne obroty. Jak to zrobić? O tym w dzisiejszym Hello News!
1. Trendy na 2020 rok. Sytuacja na rynku w 2019 roku pozytywnie wpłynęła na poczucie własnej wartości pracowników i zachęciła ich do podniesienia dotychczasowych warunków pracy. Prognozy wskazują, że w 2020 roku możemy spodziewać się spowolnienia gospodarczego, a wraz z nim wyhamowania sytuacji na rynku pracy. Co w takim razie czeka branżę HR w 2020 roku?
Więcej na ten temat tutaj.
2. Czy system edukacji potrzebuje zmian? System edukacji nie tylko w Polsce, nie nadąża za postępem technologicznym. Uczniowie wciąż przyswajają wiedzę, która jest na wyciągnięcie ręki w serwisie Google. Nacisk położony jest na naukę teorii, zamiast na pracę projektową. Absolwentom szkół ponadgimnazjalnych brak m.in. kompetencji miękkich. Czy czas wprowadzić jakieś zmiany?
Więcej na ten temat tutaj.
3. Ważna rola HR. Nowoczesny HR to dział, który jest wyposażony w odpowiednie narzędzia i ciągle je udoskonala. Aby skutecznie konkurować w biznesie, pracodawca musi mieć kompetentny i zmotywowany personel – a to zadanie leży po stronie HR. Brak ciągłego doskonalenia tych procesów i narzędzi może bardzo szybko spowodować spadek zaangażowania pracowników, odejście wartościowych osób czy kłopoty z pozyskaniem nowych.
Więcej na ten temat tutaj.
4. Czas na zmianę zarządzania. Zarządzanie przez managerów firm musi się zmienić. Zmiany na rynku pracy powodują nie tylko zmiany w sposobach rekrutacji, ale także w sposobach jakimi zarządzamy ludźmi. Liderzy zespołów coraz silniej odczują poziom frustracji i braku poczucia sensu pracy wśród młodych Polaków, przy równoczesnej ich potrzebie pracy w warunkach przyjaznych dla ludzi. Jak radzić sobie ze zmianami które zachodzą i jak dostosować do tego styl zarządzania?
Więcej na ten temat tutaj.
5. Co przyciąga kandydatów do pracy? Coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na pensję, ale też na benefity płynące z podjęcia danej pracy. W 2020 roku największą zaletą dla pracowników ma być ciekawe i atrakcyjne biuro, różnorodność szkoleń i możliwość rozwoju oraz elastyczność godzin pracy. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zatrudnianiu nowych osób?
Więcej na ten temat tutaj.
6. Kultura zdrowotna organizacji. Stres, wypalenie zawodowe i brak zaangażowania stanowią obecnie jeden z głównych problemów z jakimi borykają się nie tylko sami pracownicy, ale przede wszystkim pracodawcy. Firmy muszą skutecznie radzić sobie z tymi problemami, aby utrzymać wyniki osiągane przez pracowników. Dlatego coraz więcej firm, dbając o swój najcenniejszy zasób, decyduje się na wprowadzenie kultury zdrowotnej. Czy jest i jak wdrożyć “corporate wellness”?
Więcej na ten temat tutaj.
7. Publikuj ogłoszenia o pracę teraz! Styczeń to idealny moment na publikowanie ogłoszeń o pracę. Z prognoz wynika, że niskie bezrobocie ma się utrzymać przez najbliższy czas. Wyzwaniem dla firm bez zmian będzie duża rotacja pracowników i efektywna rekrutacja. W tym roku wzrośnie liczba zawodów deficytowych, a także zostanie podniesiona pensja minimalna.
Więcej na ten temat tutaj.
8. Powrót na pełne obroty. Właśnie zakończył się dla większości osób bardzo długi, świąteczny urlop. Wielu z nas rozpoczyna styczeń zbytnio koncentrując się na przeszłości i źle czując się z tym, co jeszcze mamy do zrobienia. Jednak z małymi zmianami perspektywy, poczujemy jak wiele jeszcze przed nami i możemy zacząć z czystą kartą. Jak wrócić do pracy i znowu złapać motywację?
Więcej na ten temat tutaj.
9. Dział finansowy a HR. W dzisiejszym niestabilnym świecie biznesowym ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby dział HR był otwarty na więcej i współpracował z innymi działami w celu wprowadzenia zmian. Prawdopodobne jest, że najważniejszym z takich partnerów jest zespół finansowy. Razem z nim, łatwiej będzie przygotować pracowników na przyszłość.
Więcej na ten temat tutaj.
10. Różnorodność w miejscu pracy. Projektując strategię “dobrego samopoczucia” pracowników, zespoły HR powinny mieć na uwadzę różnorodność wśród ludzi. Podejście “jeden rozmiar dla wszystkich” może się nie sprawdzić. Dyrektorzy firm coraz bardziej zdają sobie sprawę z pozytywnych efektów, jakie może dać dbanie o swoich pracowników, przez co, coraz większa presja jest przenoszona na dział HR, aby te potrzeby zaspokoić.
Więcej na ten temat tutaj.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi z unsplash.com.
Komentarze