Długo szukasz pracy i nie możesz jej znaleźć? Te nawyki mogą ci pomóc przetrwać trudne chwile

Długo szukasz pracy i nie możesz jej znaleźć? Te nawyki mogą ci pomóc przetrwać trudne chwile fot. Stranger Man / Shutterstock.com

Poszukiwanie nowej pracy to nie lada wyzwanie. Chociaż wiąże się z nowymi możliwościami, nierzadko bywa stresującym i monotonnym procesem. Szczególnie, jeśli zajmuje więcej czasu, niż zakładałeś. Wizja utraty finansowego bezpieczeństwa, niepewność i brak odzewu ze strony potencjalnych pracodawców, niewątpliwie potęguje odczuwany dyskomfort i dokłada zmartwień. 

Stres związany z przedłużającym się poszukiwaniem pracy może powodować szereg nieprzyjemnych konsekwencji na różnych płaszczyznach codziennego funkcjonowania. Długotrwałe bezrobocie to szczególny czas, który może powodować trudności o podłożu lękowym.

Szukanie pracy. Jakie może wywołać reakcje?

Doświadczanie lęku

Lęk przejawia się w różnych obszarach funkcjonowania. Na poziomie fizycznym możesz doświadczyć m.in. przyspieszonego bicia serca, spłyconego oddechu, uderzeń gorąca czy zawrotów głowy. W obszarze emocjonalnym możesz odczuwać np. napięcie i narastającą frustrację. Lęk objawia się również na poziomie poznawczym, powodując m.in. trudności z uwagą i pamięcią oraz behawioralnym, gdy np. próbujesz poradzić sobie z daną sytuacją, wycofując się z niej lub zastygając w bezruchu. Lęk mobilizuje więc organizm do „walki lub ucieczki”. 

Najgorszy możliwy scenariusz 

Sytuacja bezskutecznego poszukiwania pracy może powodować lęk. Mogą przychodzić ci do głowy najczarniejsze scenariusze. Katastrofizacja polega na wyolbrzymianiu niebezpieczeństwa, co prowadzi do obaw, że spełni się najgorszy przewidywany scenariusz. Zastanów się, czy dostrzegasz ten element w swoim myśleniu. Czy zdarza ci się przeceniać prawdopodobieństwo wystąpienia tego, czego najbardziej się obawiasz? Zastanów się nad tym, jaka jest szansa, że to się wydarzy i w jaki sposób poradziłbyś sobie w tej sytuacji.

Jakie nawyki mogą pomóc ci przetrwać trudne chwile? 

Istnieje szereg drobnych nawyków, które mogą okazać się przydatne w radzeniu sobie z emocjami oraz organizacją czasu, gdy jesteś na etapie poszukiwania pracy. Warto spróbować wdrożyć nawyki do swojego życia, gdyż mogą przynieść wiele korzyści. Jeśli trudno wdrożyć ci nawyki do codziennego życia, możesz spróbować skorzystać z dziennika do śledzenia nawyków (tzw. „habit tracker”). Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco kontrolować swoje postępy. Pamiętaj także, że nowe nawyki najlepiej wprowadzać małymi krokami. 

Pamiętaj o swoich potrzebach

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie, regularne i zbilansowane posiłki oraz regularną aktywność fizyczną. Pamiętaj również o higienie snu, co pozwoli utrzymać ci odpowiedni rytm snu i czuwania. 

Zaplanuj swój czas

Zachowanie pewnej rutyny codziennych obowiązków pozwoli ci utrzymać strukturę dnia. Zaplanuj swoją aktywność w taki sposób, aby poszukiwanie pracy nie stanowiło twojego jedynego zajęcia. Wyznacz odpowiednią ilość czasu na przeglądanie ofert pracy i wysyłanie CV. Staraj się nie przekraczać wyznaczonego czasu. 

Znajdź czas na przyjemności

To ważne, abyś znajdywał czas na takie aktywności, które sprawiają ci radość i dodają energii. Dbając w ten sposób o swoje samopoczucie, będziesz czerpał więcej satysfakcji ze swojego życia nawet w tym trudnym czasie. 

Wykorzystaj wolny czas

Być może to dobry moment, aby poszukać nowych zainteresowań lub rozwinąć swoje dotychczasowe pasje. 

Wypróbuj techniki relaksacyjne

Jeśli odczuwasz trudności emocjonalne w związku z sytuacją, z którą się zmagasz, spróbuj skorzystać z technik, które pozwolą ci się odprężyć. Co może ci pomóc?

  1. Progresywna relaksacja mięśni, czyli naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie danych grup mięśni.
  2. Spowolnienie i pogłębienie oddechu.
  3. Wizualizacje polegające np. na wyobrażeniu sobie miejsca, w którym czujesz się bezpiecznie i komfortowo.

Praktykuj uważność

Dzięki temu będziesz mógł skoncentrować się w większym stopniu na tym, czego doświadczasz tu i teraz. Co możesz zrobić?

  1. Skorzystaj z techniki dyfuzji myśli i daj sobie przestrzeń na to, aby obserwować swoje myśli i nabierać do nich dystansu. Możesz wyobrazić sobie, że patrzysz w niebo, a twoje myśli odpływają na obłokach.
  2. Skup się na wybranym przedmiocie. Skoncentruj na nim całą swoją uwagę. Zastanów się nad tym, jakie ma cechy, fakturę, jaki jest w dotyku? 

Poszukaj wsparcia w relacjach 

Zastanów się, kto może być dla ciebie wsparciem w tej sytuacji. Jeśli czujesz, że poszukiwanie nowej pracy jest przytłaczające i powoduje frustrację, spróbuj porozmawiać na ten temat z kimś, komu ufasz. Być może cudza perspektywa będzie dla ciebie pomocna, a sama rozmowa sprawi, że poczujesz się lżej. 

W tym trudnym okresie poszukiwania nowej pracy, nie wahaj się korzystać z zasobów, które masz w sobie oraz tych, które oferuje twoje otoczenie. Pamiętaj o swoich mocnych stronach – cechach i umiejętnościach, dzięki którym możesz radzić sobie w trudnych chwilach. Nie bój się prosić o wsparcie, gdy tego potrzebujesz. Próbuj nowych strategii radzenia sobie i korzystaj z nawyków, które poprawią jakość twojego funkcjonowania. 

Źródła

  • Bernstein, D. A., & Borkovec, T. D. (1973). Progressive relaxation training: A manual for the helping professions. Champaign, Ill. : Research Press;
  • Clark D.A., Beck A.T., (2012) The Anxiety and Worry Workbook. The Cognitive Behavioral Solution;
  • Hayes S.C., Strosahl K. D., Wilson K.G. (1999) Acceptance and commitment therapy: An experiential approach to behavior change. New York: Guilford Press;
  • McKay M., Wood J.C., Brantley J. (2015) Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Praktyczne ćwiczenia rozwijające uważność, efektywność interpersonalną, regulację emocji i odporność na stres.

Psycholog w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego

Psycholog w trakcie 4-letniego szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Korzysta również z narzędzi, jakie oferuje Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach. Doświadczenie zdobywała m.in. w Szpitalu im. Ludwika Rydygiera oraz w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Obecnie pracuje z osobami dorosłymi, które doświadczają trudności związanych z lękiem, zaburzeniami nastroju, obniżonym poczuciem własnej wartości czy nadmiernym stresem. W przestrzeni gabinetowej najważniejsze jest dla niej stworzenie bezpiecznej atmosfery, która sprzyja osiąganiu wyznaczonych celów.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze