Jesz w pracy z mikrofali? Spokojnie, możesz to łączyć ze zdrowym stylem życia

Jesz w pracy z mikrofali? Spokojnie, możesz to łączyć ze zdrowym stylem życia fot. Pixel-Shot / Shutterstock.com

Podgrzewanie w mikrofali jest jedną z najbardziej, o ile nie najbardziej, kontrowersyjną metodą obróbki termicznej jedzenia. Co ciekawe, jest jednocześnie jedną z najpowszechniejszych metod obróbki termicznej! Skąd więc te kontrowersje?

Dwa najpopularniejsze podejścia odnośnie stosowania kuchenki mikrofalowej są skrajnie sprzeczne. Jedno traktuje o tym, iż jest to świetna metoda obróbki termicznej. Jej zwolennicy w szczególności chwalą szybkość przygotowania posiłku i możliwość zjedzenia ciepłego jedzenia w pracy, szkole czy na wyjeździe. Drugie zaś zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a raczej brak bezpieczeństwa stosowania tej obróbki termicznej. Osoby z takim podejściem twierdzą, że mikrofalówka szkodzi zdrowiu człowieka poprzez emitowanie szkodliwych fal promieniowania. Uważają również, że taka obróbka termiczna niszczy wartości odżywcze produktów i posiłków.

Jaka jest więc prawda? Może zacznijmy od początku – czym jest kuchenka mikrofalowa?

Zgodnie z definicją słownika języka polskiego „urządzenie do szybkiego gotowania, podgrzewania i rozmrażania potraw za pomocą mikrofal”. Sam mechanizm działania kuchenki mikrofalowej nie jest skomplikowany. Wykorzystuje ona specjalny rodzaj promieniowania elektromagnetycznego – wytwarza fale radiowe krótkiego zasięgu pod wpływem energii. Promieniowanie oddziałuje na znajdujące się w żywności cząsteczki wody, które pod wpływem wytworzonego pola elektromagnetycznego wpadają w rotacyjne drgania i ocierając się o siebie nawzajem, wytwarzają energię, powodującą podniesienie się temperatury posiłku. Obrotowy talerz, znajdujący się w kuchence mikrofalowej, zapewnia dotarcie fal elektromagnetycznych pod wieloma kątami, dzięki czemu potrawa podgrzewa się równomiernie.

To właśnie sposób działania kuchenek mikrofalowych od początku budził najwięcej wątpliwości i kontrowersji. Jednak zgodnie z badaniami technologia wykorzystywana przez kuchenki mikrofalowe jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia człowieka.

Jedzenie z mikrofalówki – fakty i mity. Jak to wygląda naprawdę?

 • MIT: Mikrofalówki wytwarzają szkodliwe dla zdrowia człowieka promieniowanie.
 • FAKT: Mikrofalówki wytwarzają promieniowanie, które zapewnia podgrzewanie żywności, jednak jest to promieniowanie bezpieczne dla zdrowia człowieka.
 • MIT: Mikrofalówki niszczą wartości odżywcze jedzenia.
 • FAKT: Podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce może powodować utratę części składników odżywczych, podobnie jak inne metody obróbki termicznej. Warto jednak pamiętać, że utrata ta jest zazwyczaj minimalna.
 • MIT: Mikrofalówki tworzą substancje chemiczne szkodliwe dla zdrowia.
 • FAKT: Podczas podgrzewania niektórych pokarmów w mikrofalówce może dochodzić do tworzenia się substancji chemicznych, takich jak akrylamid. Jednak ilość tych substancji jest zazwyczaj niewielka i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta.
 • MIT: Mikrofalówki nierównomiernie podgrzewają jedzenie.
 • FAKT: W przeszłości mikrofalówki nierównomiernie podgrzewały jedzenie, ale obecnie większość nowoczesnych mikrofalówek jest wyposażona w lepszą technologię, która minimalizuje ten problem. Ogromne znaczenia ma też tutaj obracający się talerz, w jaki wyposażone są mikrofalówki. Ważne jest jednak odpowiednie rozmieszczenie żywności w talerzu lub pojemniku oraz stosowanie się do zaleceń producenta.

Mit o szkodliwości działania mikrofalówki na zdrowie człowieka został już obalony, jednak nie zmienia to faktu, że zawsze podczas używania kuchenki mikrofalowej należy stosować się do zaleceń producenta i używać sprzętu w bezpieczny sposób.

O czym należy pamiętać podczas korzystania z kuchenki mikrofalowej?

 1. Wybieraj odpowiednie naczynia. Naczynia oznaczone jako „do użytku w mikrofalówce” są bezpieczne do stosowania. Unikaj naczyń metalowych, folii aluminiowej oraz plastikowych naczyń, które nie są przeznaczone do podgrzewania w mikrofalówce. Do podgrzewania dań najlepiej jest wykorzystywać naczynia szklane i ceramiczne lub plastikowe, które są odpowiednio oznakowane.
 2. Ogrzewaj jedzenie równomiernie. Aby uzyskać równomierne podgrzewanie, ułóż jedzenie w talerzu w równomiernej warstwie.
 3. Unikaj podgrzewania potraw w zamkniętych pojemnikach.
 4. Ostrożnie z temperaturą. Podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce może powodować, że zewnętrzne warstwy potrawy będą bardzo gorące, podczas gdy wnętrze może być jeszcze zimne. Przed spożyciem jedzenia z mikrofalówki dokładnie sprawdź temperaturę, aby uniknąć poparzeń. Sprawdź też przed jedzeniem czy środek potrawy jest na pewno odpowiednio ciepły.
 5. Zwracaj uwagę na czas i moc podgrzewania. Zastosuj się do zaleceń producenta dotyczących czasu i mocy podgrzewania. Unikaj przegrzewania jedzenia, aby zachować jak najlepszą jakość i smak potrawy.

Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty, których nie należy podgrzewać w mikrofali. Mimo tego jak wygodną technikę obróbki termicznej reprezentuje, musimy pamiętać, iż nie jest ona w stanie w pełni zastąpić gotowania czy pieczenia, dlatego w kuchence mikrofalowej nie powinno się podgrzewać surowego mięsa, jaj czy owoców.

Bardzo ważnym aspektem bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania kuchenki mikrofalowej jest też zachowanie odpowiedniej czystości. Dlatego należy zadbać o regularne czyszczenie mikrofalówki z pozostałości po podgrzewanych posiłkach czy produktach. Dzięki temu zapobiegniemy nagromadzeniu się drobnoustrojów i bakterii z rozkładających się resztek jedzenia.

Jedzenie z mikrofalówki – tak czy nie?

Podsumowując, korzystanie z mikrofalówek jest bezpieczne dla zdrowia człowieka i w XXI wieku zdecydowanie wygodne, biorąc pod uwagę tempo życia ludzi. Niejednokrotnie stanowi ogromne ułatwienie w prowadzeniu zdrowego stylu życia. W końcu można robić posiłki w domu i spokojnie w pracy odgrzać je sobie właśnie w kuchence mikrofalowej. Szkodliwość mikrofali jest oczywiście mitem, co nie zmienia faktu, że nie należy w pełni zastępować wszystkich metod obróbki termicznej samym podgrzewaniem posiłków w mikrofali. Bardzo ważne jest pamiętanie o odpowiednich zasadach korzystania z kuchenki mikrofalowej i przestrzegania zaleceń producenta. To zagwarantuje nam zachowanie bezpieczeństwa i jakości przygotowywanych posiłków.

Źródła

Dietetyczka

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Szczególnie interesuje się psychodietetyką, dietoterapią w chorobach cywilizacyjnych i zaburzeniach hormonalnych. Nieustannie poszerza swoją wiedzę poprzez czytanie najnowszych artykułów naukowych oraz badań, a także uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach. Nigdy się nie nudzi – pochłania ogromne ilości książek, seriali i filmów, eksperymentuje z nowymi sportami, podróżuje lub odkrywa nowe hobby. Kocha działać i stawiać przed sobą wyzwania!

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze