Czym się różnią zadania UX designera od UI designera?

Czym się różnią zadania UX designera od UI designera?

Dzisiaj zadajemy sobie pytanie, czym tak naprawdę się zajmuje UX (User Experience) designer i UI (User Interface) designer. Nie wszyscy widzą w tych zawodach różnice. Co więcej, w niektórych firmach to właśnie UX designer wykonuje też zadania UI designera. Tak naprawdę powinny się one po prostu doskonale uzupełniać.

Czym się zajmuje UX designer?

UX designerem nie musi być grafik, ale mimo wszystko osobę na tym stanowisku powinno cechować wyczucie stylu, jak również doskonałe umiejętności analityczne, a także marketingowe. Jego zadaniem jest dostosowanie produktu, czyli np. strony internetowej czy aplikacji tak, aby jej użytkowanie było dla odbiorcy intuicyjne. Planuje on więc rozmieszczenie elementów w taki sposób, aby internauta mógł w łatwy sposób znaleźć informacje czy funkcje, na których mu zależy. UX designer tworzy więc swego rodzaju przekrój produktu, w którym planuje m.in. układ menu, rozmieszczenie poszczególnych przycisków czy belek. Pomaga mu w tym m.in. product manager oraz osoby, które są odpowiedzialne za rozwój produktu. Do jego codziennych zadań należy też zebranie informacji od grupy docelowej, czego oczekuje od danego produktu, stworzenie person oraz przeprowadzenie testów w celu sprawdzenia wrażeń użytkowników. Musi on być też w kontakcie z programistami, którzy odpowiadają za warstwę techniczną produktu.
W swojej pracy korzysta z programów do testów zdalnych, narzędzi analitycznych, do szkicowania.
UX designera musi także cechować swego rodzaju empatia, która w tym przypadku odpowiada za wcielenie się w rolę użytkownika. Musi to też być osoba kreatywna, która jest otwarta na sugestie. Z drugiej strony powinna posiadać także wysoko rozwinięte umiejętności analityczne.

Zobaczcie także: Jak zostać graphic designerem bez studiów kierunkowych?

UX i UI designer
Fot. Unsplash@Olena Sergienko

Czym się zajmuje UI designer?

To z kolei zajęcie już typowo dla grafika. W trakcie swojej pracy jest on oczywiście w ścisłym kontakcie z UX Designerem, ale to do jego zadań należy nadanie formy graficznej projektowi na podstawie wniosków, które wyciągnął UX Designer. UI designer musi też mieć na uwadze, jaka jest grupa docelowa projektu, aby design był nie tylko spójny z założeniami, ale również dodatkowo wzmacniał ich realizację. Oprócz więc podstawowej wiedzy z tworzenia strony, takich jak odpowiednia typografia np. strony, powinien on też posiadać wiedzę z chociażby psychologii kolorów. UI designer też musi być poszukiwaczem. Osoba na tym stanowisku powinna sprawdzać, jakie trendy w projektowaniu stron aktualnie są wykorzystywane.

Zobaczcie także: Jak znaleźć zlecenia jako graphic designer?

W każdym z tych zawodów nie można także zapominać o innej ważnej kwestii – zarówno UX designer, jak i UI designer muszą być w stałym kontakcie ze swoim zleceniodawcą.

Jak to u was wygląda? Łączycie funkcję UX i UI designera, czy jednak w waszej firmie to dwa oddzielne stanowiska?


Źródło zdjęcia głownego: Unsplash@ NordWood Themes

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze