Sprawna rekrutacja i onboarding – czy to możliwe? Poznaj, jak IC Project wspiera pracę rekrutera na każdym etapie
![IC Project](https://rocketjobs.pl/blog/storage/2024/10/ic-project-logo-100x100.png)
Przed liderami stoją nie lada wyzwania, są oni w roli dawców, osób dających wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem – skąd sami mają brać energię i motywację do dbania o innych?
Marta Rolnik – Współtwórczyni pierwszej aplikacji o szczęściu dla liderów i ich zespołów Happy Teams. Coach i psycholożka. Wdraża w Polsce międzynarodowe, standardy obsługi klientów branż premium. Absolwentka Szkoły Analizy Transakcyjnej oraz autorka badań dotyczących wpływu emocji i stresu na zaangażowanie w pracę pracowników w Polsce i Norwegii. Od ponad 15 lat prowadzi konsultacje indywidualne oraz coachingi, których celem jest rozwój jakości życia jednostek oraz efektywności zespołów. Jest ekspertem od szczęścia w pracy. Prywatnie kocha psy i życie!
Agnieszka Ptasińska – Współtwórczyni pierwszej aplikacji o szczęściu dla liderów i ich zespołów Happy Teams. Psycholożka, dyplomowany PwC Business Coach. Autorka badań naukowych dotyczących zaangażowania ludzi w pracę, inspirowanych słynnym „Lego eksperymentem” Dana Arielego. Wdraża nowoczesne programy rozwojowe w organizacjach m.in. z użyciem aplikacji HT. Certyfikowany Scrum Master, certyfikat IPMA-D oraz Prince2. Absolwentka Psychology in English na warszawskiej SWPS. Zawodowo zajmuje się podnoszeniem wskaźnika pozytywności u jednostek i organizacji. Uwielbia bieganie i uprawianie arbuzów.
Obciążenia, z jakimi borykamy się od kilku miesięcy, stawiają pod znakiem zapytania zarówno obecny styl życia, jak i sposób zarządzania zespołami i całymi organizacjami. Nie mamy punktu odniesienia, nie możemy powołać się na podobną sytuację sprzed kilku czy kilkunastu lat. Profesor psychologii P. Zimbardo podkreśla, że część z nas może przez obecną sytuację cierpieć na PTSD (Posttraumatic Stress Disorder): Zespół Stresu Pourazowego, przejawiający się m.in. (objawy nie muszą występować naraz): odrętwieniem emocjonalnym i fizycznym, potrzebą izolacji, niemożnością odczuwania przyjemności, przeżywaniem nadmiernego lęku, problemami ze snem i koncentracją.
Termin VUCA ( skrót od słów volatility – zmienność, uncertainty – niepewność, complexity – złożoność i ambiguity – niejednoznaczność) przeżywa rozkwit w obszarze przywództwa strategicznego, a zarówno zespoły, jak i całe organizacje działają często metodą prób i błędów, będąc w stanie podwyższonej gotowości do wdrożenia kolejnej i kolejnej zmiany, co wiąże się często z utratą poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa.
Jednocześnie oczekiwania wobec liderów i liderek… rosną! Oczy i serca członków zespołów, którzy nagle stracili przewidywalność i poczucie kontroli, zwrócone są ku swoim liderom/kom. Czego potrzebują obecnie pracownicy i skąd liderzy mają brać energię, by móc dawać ją innym? Jak mogą dbać o odpowiedni wskaźnik pozytywności, tak ważny dla efektywności zespołów? Jak mogą dawać poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności w tych niepewnych czasach?
Zapytaliśmy prawie 100 pracowników z różnych branż (2/3 to pracownicy biurowi, 1/3 produkcyjni), czego oczekują od swoich liderów/ek w obecnych czasach. Zapytani często odpowiadali, mówiąc, co poszło nie tak oraz co jest przyczyną ich rozczarowania i demotywacji.
Jednocześnie warto wspomnieć, że pracownicy (ok. 60-70% z nich) zadeklarowali gotowość do rezygnacji z benefitów takich jak karnety sportowo-rekreacyjne, wyjazdy integracyjne oraz posiłki zapewniane przez pracodawcę. Najmniejsza gotowość do rezygnacji z dotychczasowych benefitów dotyczyła profesjonalnych szkoleń (zakładamy, że pracownicy chcą być gotowi do ewentualnej zmiany stanowiska czy organizacji) i prywatnej opieki medycznej.
Kolejną części artykułu opublikujemy w najbliższą środę! 🙂
Zdjęcie główne artykułu pochodzi z unsplash.com.
RocketSpace.pl
RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.
Komentarze