Jakie perspektywy zawodowe ma inżynier utrzymania ruchu? Jakie zadania wykonuje, ile zarabia, jakie branże korzystają z jego usług?

Jakie perspektywy zawodowe ma inżynier utrzymania ruchu? Jakie zadania wykonuje, ile zarabia, jakie branże korzystają z jego usług?

Inżynieria utrzymania ruchu to dyscyplina polegająca na stosowaniu koncepcji inżynierskich w celu optymalizacji sprzętu, procedur i budżetów wydziałowych, aby osiągnąć jak najlepszą zdolność utrzymania ruchu w procesie produkcyjnym. Napływ zaawansowanych technologicznie maszyn, infrastruktur i systemów sprawił, że zadania te osiągnęły niespotykany dotąd poziom odpowiedzialności. Na jakie perspektywy zawodowe może liczyć inżynier w tej dziedzinie? Utrzymanie ruchu — co to jest?

Zasadniczą charakterystykę wszystkich zakładów produkcyjnych stanowi ich wydajność. Im jest ona wyższa, tym większe zyski przedsiębiorstwo generuje za każdy sprzedany produkt. Firmy nieustannie dążą do tego, aby zwiększać i kontrolować maksymalną sprawność wszystkich maszyn oraz optymalizować ich pracę. Dodatkowo ważną rolę odgrywa również eliminacja wszystkich problemów technicznych i regularna konserwacja takich urządzeń. W tym celu przedsiębiorstwa przemysłowe tworzą specjalne działy inżynierskie, które są odpowiedzialne za utrzymanie ciągłości procesu produkcyjnego. Prawidłowe utrzymanie ruchu okazuje się niezbędne, aby cały zakład produkcyjny pracował w oczekiwanej ciągłości i wydajności.

Czym zajmuje się inżynier utrzymania ruchu?

Jakie zadania wykonuje na co dzień inżynier utrzymania ruchu? Obowiązki, które nad nim ciążą, są dosyć wymagające, a także wysoce odpowiedzialne. Stanowiska związane z inżynierią konserwacji wymagają planowania oraz wdrażania rutynowych i zapobiegawczych programów konserwacji. Ponadto, niezbędne jest też regularne monitorowanie sprzętu w celu wizualnego wykrywania usterek i zbliżających się potencjalnych awarii, jak również skuteczne zapobieganie ich wystąpieniu. 

W środowisku produkcyjnym dobra konserwacja jest niezbędna do sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania zakładu. Inżynierowie utrzymania ruchu nie tylko monitorują istniejące systemy i sprzęt, lecz także zalecają ich ulepszenia i rozwój oraz pomagają w podejmowaniu decyzji o ewentualnej wymianie wadliwych podzespołów. Stanowisko to często wiąże się z wymianą pomysłów i informacji z innymi inżynierami, kierownikami produkcyjnymi oraz osobami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie systemów produkcyjnych. 

Zobaczcie także: Czym (oprócz programowania) może zajmować się inżynier informatyk? Alternatywne ścieżki zawodowe dla absolwentów informatyki

Jakie wykształcenie powinien mieć inżynier utrzymania ruchu?

Wiele osób zastanawia się, jakie wykształcenie powinien mieć inżynier utrzymania ruchu. Studia oraz poszczególne uczelnie nie mają w swojej ofercie stricte tego kierunku, jednak dyplomy ukończenia wydziałów inżynieryjnych takich jak automatyka, mechanika maszyn lub elektrotechnika otwierają przed potencjalnym kandydatem spore możliwości. Dlatego też, myśląc o tej drodze, warto przyjrzeć się wymaganiom poszczególnych pracodawców, którzy wykazują zapotrzebowanie na takich inżynierów. Oczywiście potencjalny przyszły inżynier do spraw utrzymania ruchu musi dobrze radzić sobie w przedmiotach ścisłych między innymi w matematyce, fizyce oraz elektronice. Warto także zaznaczyć, że aby stać się inżynierem, nie zawsze potrzebne są do tego studia, jest bowiem wiele przedsiębiorstw, które chętnie przyjmują ludzi doświadczonych, po odpowiednich kursach, a nie zwracają szczególnej uwagi na ukończony kierunek studiów.

Jak wygląda w praktyce utrzymanie ruchu? Praca w tej dziedzinie wymaga dogłębnej wiedzy w zakresie podstawowej obsługi sprzętu, logistyki, prawdopodobieństwa i statystyki. Często niezbędne jest również doświadczenie w obsłudze i konserwacji maszyn specyficznych dla danej firmy. Ponieważ stanowisko to wymaga głównie komunikacji ustnej oraz pisemnej z pracownikami różnych szczebli, pożądane są też doskonałe umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej i zarządzania.

Zarobki inżyniera utrzymania ruchu

Na jakie wynagrodzenie może liczyć inżynier utrzymania ruchu? Zarobki są oczywiście uwarunkowane charakterystyką pracy, doświadczeniem danego specjalisty, a także warunkami samego przedsiębiorstwa. Początkujący inżynier może liczyć na kwotę w wysokości od 3 do 4 tys. złotych brutto. Normą są jednak wszelkie dodatki do wynagrodzeń oraz pozyskiwane premie. A co w przypadku osób posiadających spore doświadczenie w gałęzi, jaką jest utrzymanie ruchu? Zarobki specjalistów oraz kierowników oscylują w granicach od 6 do nawet 12 tys. złotych brutto miesięcznie.

Perspektywy zawodowe inżyniera utrzymania ruchu 

Inżynieria utrzymania ruchu to nieustannie rozwijająca się dziedzina i wiele branż wykazuje stałe zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. Według analiz największy popyt na takie osoby występuje w przedsiębiorstwach operacyjnych, przetwórczych, materiałowych oraz związanych z transportem. Jak ważny jest inżynier utrzymania ruchu? Praca w tym zawodzie stanowi główny czynnik, który decyduje o sukcesie danej firmy. Dzieje się tak dlatego, że ów sukces zależy w głównej mierze od produkcji oraz związanego z nią utrzymania ruchu i wydajności.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ThisisEngineering RAEng

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze