Ponad 60% pracowników nie chce wracać z pracy zdalnej do biura. Biorą pod uwagę zmianę firmy

Ponad 60% pracowników nie chce wracać z pracy zdalnej do biura. Biorą pod uwagę zmianę firmy

W okresie pandemii firmy zmieniły tryb pracy na zdalny, jednak wraz z upływem czasu i ze zmieniającą się sytuacją, część z nich zaczęła wracać do pracy w biurach w trybie hybrydowym, a teraz z kolei coraz więcej z nich zastanawia się nad powrotem do całkowitej pracy stacjonarnej. Okazuje się, że nie wszyscy pracownicy chcą wracać do tego modelu. Według badań, aż 64% osób pracujących rozważałoby odejście z pracy, gdyby szefostwo zakazało im pracy zdalnej.

Pracownicy nie chcą wracać do biur

Według danych przekazanych przez firmę Kastle, która zajmuje się ochroną biur, a co za tym idzie, śledzi klucze kart pracowniczych w wielu budynkach komercyjnych, biura w 10 największych miastach w USA tylko w 40% są zajęte przez pracowników. Jest to o 15% więcej niż w zeszłym roku. Wynika to oczywiście z faktu, że niektóre firmy wymagają od swoich pracowników powrotu do biur choćby w trybie hybrydowym. Zrobiły tak m.in. firmy Apple i Google. Jednak nie wszyscy chcą wracać.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez ADP Research Institute, szczególnie młodsi pracownicy mogą zrezygnować z pracy, kiedy to pracodawca będzie im kazał wrócić do biura.

Koniec pracy zdalnej? 64% pracowników reaguje na to myślą o zmianie pracy

Raport „People at Work 2022: Global Workforce View”, w którym przebadano ponad 32 tys. pracowników w USA, Indii, Holandii i innych krajów pokazał, że 64% pracujących osób z całego świata, w momencie nakazu pracy w biurze zastanowiłoby się nad poszukaniem nowej posady.

Być może wynika to z potrzeby elastyczności pracowników. Wówczas mniejsze znaczenie ma, gdzie pracujemy, ale liczy się jakość pracy.

Co ciekawe, według danych z raportu, największa niechęć do powrotu do biur jest w młodszych pracownikach w wieku 18-24 l. Aż 71% z nich rozważałoby w takim przypadku znalezienie nowej pracy. Z kolei podobnie myśli 61% osób w wieku 35-44 l. Takie samo nastawienie do powrotu do pracy w biurze ma 56% osób w wieku 45-54 l.

Jeśli zastanawiacie się, czy można odmówić pracodawcy powrotu z pracy zdalnej do biura, to polecamy Wam materiał przygotowany przez ekspertkę Agnieszkę Ciećwierz.

Wyniki raportu potwierdzają, że szczególnie pokolenie Z ceni sobie elastyczność w pracy. Doskonale bowiem odnajdują się oni w świecie nowych technologii, potrafią zautomatyzować własną pracę i idealnie wypełniają swoje zadania w trybie zdalnym.

Wygląda na to, że również benefity pracownicze powinny zostać dostosowane do potrzeb młodego pokolenia. Nie przekonują ich owocowe czwartki, czy piłkarzyki dostępne w miejscu pracy.

______________________________________________________________________________________________

Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Jenny Ueberberg

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze