Szczepienie przeciw Covid-19 – aż 80% pracodawców chce wiedzieć, ilu pracowników je przyjęło
Czy pracodawca powinien wnikać w to, czy pracownicy firmy się zaszczepili? Okazuje się, że aż 80% firm twierdzi, że takie informacje powinny być udostępnione. Wynika to z badania zleconego przez Konfederację Lewiatan, które przeprowadził CBM Indicator.
Najchętniej widziano by też informacje o tym, kto konkretnie jest zaszczepiony.
Szczepienie przeciw COVID-19 a praca
Informacje o ilości pracowników, którzy przyjęli szczepionkę chciałoby mieć 85% średnich firm, 79 małych i 70% dużych.
Z kolei dane o tym, którzy to konkretnie pracownicy są zaszczepieni chciałoby posiadać 84% średnich firm, 78% małych i 72% dużych.
Dlaczego te informacje są kluczowe? Coraz głośniej mówi się o IV fali koronawirusa, co być może wiązałoby się z kolejnym lockdownem. Spodziewa się go aż 68% pracodawców. Dane o zaszczepionych osobach być może pomogłyby im w przygotowaniu do kolejnego zamknięcia i pracy zdalnej. Osoby, które są w pełni zaszczepione mogłyby w takim przypadku przychodzić do miejsca pracy.
Na razie jednak takie dane nie są możliwe do uzyskania, ponieważ nie ma ku temu podstawy prawnej. Pracownik może jedynie z własnej woli pokazać paszport covidowy. Z kolei informacje o samym szczepieniu również nie mogą być przetwarzane, ponieważ są to dane medyczne, a te z wyjątkiem okresowych i wstępnych badań są objęte tajemnicą lekarską, a także m.in. specjalnymi klauzulami RODO.
Przedsiębiorcy Północnej Izby Gospodarczej apelują do rządu o to, aby wprowadzić regulacje, które pomogą zweryfikować, kto jest zaszczepiony, a kto nie. Szczególnie ma to znaczenie przy organizowaniu targów, eventów czy szkoleń – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Hanna Mojsiuk, prezes zarządu Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Obecnie ten zapis nie jest precyzyjny, ponieważ jest dopuszczana określona liczba uczestników, do której nie liczy się osób zaszczepionych. To, kto i w jaki sposób ma policzyć te osoby zaszczepione, jak można legitymować te osoby, to jest bardzo poważny problem.
Co ważne, pracodawca też nie może wymusić na pracowniku obowiązku zaszczepienia, ale może za to go do niego zachęcać. Inną opcją jest również zmiana miejsca pracy na takie, które będzie zmniejszało zagrożenie zakażenia koronawirusem reszty współpracowników.
Co sądzicie o udostępnianiu informacji o swoim zaszczepieniu pracodawcom?
Autorką tekstu jest Agnieszka Pulikowska.
Źródło grafiki ilustrującej wpis: Unsplash@Steven Coronfield
Źródło informacji: Newseria Biznes
Więcej tekstów w tematyce marketingu tutaj.
📢 Zapraszamy także do naszych grup:
NOWA! ➡ Praca: Project Manager, Product Owner ➡ https://bit.ly/2Whg3QN
➡ Social Media Jobs ➡ https://bit.ly/2GB5MXs
➡ Advertising/PR Jobs ➡ https://bit.ly/1Puw3z5
➡ Marketing – Pierwsza Praca ➡ https://bit.ly/2F6uQU3
➡ Rocket Jobs > 10K ➡ https://bit.ly/2AkLuMn
➡ Sprzedaż cała Polska ➡ https://bit.ly/2RMpMIG
➡ Design cała Polska ➡ https://bit.ly/2JOIkFI
➡ Marketing, e-commerce, SEO/SEM ➡ http://bit.ly/32uFhsq
➡ Rocket Community ➡ https://bit.ly/2PQofkI
🚀 na nasz fanpage:
➡ https://www.facebook.com/RocketJobsPolska
💪 na naszego LinkedIna:
➡ https://www.linkedin.com/company/rocket-jobs
😎 oraz na naszego Instagrama:
➡ https://www.instagram.com/rocketjobspolska
Komentarze