Zmiana czasu już w ten weekend. Zamień dodatkową godzinę w gotówkę

Zmiana czasu już w ten weekend. Zamień dodatkową godzinę w gotówkę fot. Unsplash.com / Malvestida

Czas pędzi nieubłaganie i niestety – mimo najszczerszych chęci – nie ma możliwości, żeby go cofnąć. Czy aby na pewno? Raz do roku, podczas wybranej, jesiennej nocy następuje cofnięcie zegarów równo o godzinę. W tym roku zmiana czasu przypada na niedzielę, 30 października. Zegarki z godziny 3:00 zmienią swoje wskazówki na 2:00. Nie oznacza to jednak, że weekendowa data w żaden sposób nie oddziałuje na codzienność ludzi biznesu.

Choć dla większości white collars koniec tygodnia kojarzy się z upragnionym czasem zabawy i relaksu, warto mieć na względzie, że ta jedna godzina czasami może znacząco wpłynąć na nasze funkcjonowanie. Jeżeli w ten weekend dane nam było poświęcić się pracy, miejmy się na baczności, czy dopilnowaliśmy wszystkich formalności! Podążając za ideą efektu motyla – jedno machnięcie skrzydeł może spowodować cały szereg wydarzeń.

Zmiana czasu na zimowy a praca w godzinach nocnych

Kiedy większość pracowników biurowych smacznie śpi, nad miastem czuwa on… support! Nie są to jednak bynajmniej jedyni bohaterowie, którzy poświęcają się pracy w godzinach nocnych. Ich los dzielą, między innymi, inżynierowie pracujący przy krytycznych projektach oraz niektórzy logistycy. Często zamknięci w swoich własnych bańkach nawet nie zdajemy sobie sprawy jak różne potrafią być standardy zatrudnienia.

Niemniej, bez względu na okoliczności, pewna wyjątkowa grupa musi trzymać w tej kwestii rękę na pulsie. Wbrew pozorom, w takich przypadkach jak zmiana czasu, nie wystarczy, żeby specjaliści ds. kadr i płac wystawili kwitek na zasadzie „jedna w tę czy w tamtą”. Jest cały szereg regulacji, które precyzują, w jaki sposób rozliczać ten tryb wyjątkowy. W końcu, gdy samoistnie pojawia się lub znika cała godzina nie można pozostać biernym. W przypadku wydłużonej w ten sposób zmiany czasu możemy oczekiwać satysfakcjonującej wypłaty liczonej jako nadgodziny nocne. Natomiast na wiosnę, gdyby dana zmiana okazała się krótsza, wynagrodzenie za de facto nieprzepracowaną godzinę nie przepada, lecz zostaje naliczone jak ten sam czas o normalnej porze – w ciągu dnia. Oczywiście dotyczy to jedynie umowy o pracę, inne formy umowy są rozliczane standardowo i zależą od liczby realnie przepracowanych godzin.

Zmiana czasu z soboty na niedzielę może namieszać w firmowych kalendarzach

Jeżeli zmiana czasu następuje w naszym czasie wolnym, często nie zastanawiamy się nad jej potencjalnymi konsekwencjami. Współczesna elektronika, taka jak komputery czy telefony jest zazwyczaj wyposażona w oprogramowanie, które automatycznie dostosowuje się do godziny, w momencie przestawienia zegarów lub zmiany strefy czasowej. Z jednej strony jest to znaczne udogodnienie, z drugiej strony usypia naszą czujność na takie detale. Szczególnie wyczuleni na tym punkcie powinni być administratorzy profili w mediach społecznościowych. Zdarza się, że mają oni zaplanowaną automatycznie wysyłkę postów również na okres dni wolnych. Podobnie wszystkie osoby wysyłające cykliczne maile. Nie byłoby niestety miłą niespodzianką, gdyby przykładowo informacja o trwającym wydarzeniu została upubliczniona przed jego rozpoczęciem. 

Gdy następuje zmiana czasu, warto zacząć swoją poniedziałkową rutynę od sprawdzenia sprzętu i kalendarza. Dotyczy to przede wszystkim pracowników regularnie współpracujących z ludźmi z całego świata. Przykładowo w Chinach lub Japonii to zjawisko nie występuje. Zatem przekonani o umówionym na 13:00 spotkaniu z kontrahentami, sprawdźmy uprzednio, czy w nowych realiach nie powinniśmy się na nie stawić już w południe.

W ostateczności, nawet przy pracy niepowiązanej z przesunięciem zegarów, jego konsekwencje może odczuć sam organizm. Dla osób cierpiących na problemy ze snem taka zmiana może stanowić stacjonarny odpowiednik jet lagu. Dodatkowo, szybciej zapadający zmrok i brak światła słonecznego po ukończeniu pracy może pogrążyć nas w jesienno-zimową chandrę.

Zmiana czasu na zimowy – kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy w 2022 roku przypada na najbliższy weekend, z soboty na niedzielę. W nocy, w niedzielę, 30 października, wskazówki naszych zegarków zmienią się z godziny 3:00 na 2:00.


Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Malvestida

Redaktorka

Z wykształcenia filolog języka francuskiego, jednak od najmłodszych lat emocjonalnie związana z dziennikarstwem i działalnością literacką. Interesuje się szerokim wachlarzem tematycznym, zaczynając od kwestii językowych, kulturowych i społecznych, poprzez finanse i ekonomię, aż po naukę i prawo. Można powiedzieć, że w życiu podąża za iście renesansową definicją bycia "humanistą".

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze