Pracodawcy rezygnują z home office. Co na to pracownicy?

Pracodawcy rezygnują z home office. Co na to pracownicy?

Jednym z głównych wyzwań, pojawiających się podczas pandemii, był lockdown, skutkujący przejściem na tzw. home office. Z początku wydawało się, że z tego rozwiązania nie mogą płynąć korzyści. Jednak już po upływie kilku miesięcy duża część pracowników przekonała się do nowej rzeczywistości – według globalnego badania ADP aż 64 proc. respondentów nie chce wracać do biura, wbrew oczekiwaniom pracodawców. Zatem – czy praca zdalna stanie się codziennością?

Jakie wady i zalety ma praca zdalna? Z tymi problemami mierzą się pracownicy

Na tym etapie możecie zastanawiać się, czym według prawa jest praca zdalna. Kodeks pracy niestety nie reguluje jeszcze tej formy wykonywania czynności zawodowych. Według projektu, który ma już niedługo wejść w życie i zastąpić ustawę o telepracy, a także skutkować wprowadzeniem do KP nowego rozdziału uszczegóławiającego zasady home office, praca zdalna może być wykonywana w całości lub jedynie częściowo z miejsca innego niż siedziba firmy. Nowelizacja będzie obejmować więcej aspektów, m.in.:

  • obowiązek przygotowania oceny ryzyka zawodowego przez pracodawcę,
  • konieczność przygotowania informacji BHP dla zatrudnionych,
  • możliwość wprowadzenia pracy zdalnej na wniosek pracownika.

Opisywana forma wykonywania czynności zawodowych ma wiele zalet. Do głównych z nich należą:

  • szansa na zaoszczędzenie pieniędzy, które w przypadku pracy stacjonarnej przeznaczane są na paliwo i dojazdy (nawet do 1 tys. zł miesięcznie),
  • wypłacanie wynagrodzenia za efekty, a nie za czas pracy, dzięki czemu wydajność może wzrosnąć,
  • redukcja kosztów związanych z prowadzeniem biura,
  • w większości przypadków możliwość pracy z dowolnego miejsca na Ziemi,
  • większa niezależność i elastyczny czas pracy,
  • rzadsze zwolnienia lekarskie – pracownicy, którzy nie są na tyle chorzy, aby udać się do lekarza po L4, mogą pracować mimo przeziębienia (i nie zarażać współpracowników).

Niestety, jak wszystko inne, praca zdalna za granicą i w Polsce ma również swoje wady. Kłopotem okazuje się brak motywacji. Według raportu Microsoftu aż 87 proc. pracowników uważa, że pracuje tak samo wydajnie lub wydajniej niż w biurze, natomiast 80 proc. pracodawców twierdzi przeciwnie. Niektórzy też z powodu home office mają problemy z samodzielnym organizowaniem czasu pracy. Według badania Hays Poland co trzeci zatrudniony doświadczył pogorszenia samopoczucia wskutek pandemii, natomiast według kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!” 49 proc. respondentów odnotowało spadek humoru i motywacji wskutek zmiany warunków pracy. Trzeba zatem pamiętać o rozgraniczaniu życia zawodowego od prywatnego oraz o odpoczynku.

Wolisz pracować zdalnie? Nie ty jeden

Home office staje się coraz popularniejszy, pomimo swoich wad. Skąd wiadomo, że zatrudnionym odpowiada praca zdalna? Statystyki pozyskane z badań Grafton Recruitment i CBRE jasno stwierdzają, że aż 64 proc. osób woli tę formę wykonywania czynności zawodowych. Wskutek takiego stanu rzeczy pojawiają się problemy związane ze sprowadzaniem zatrudnionych do firm. Według badania Morning Consult nawet 49 proc. respondentów zacznie szukać nowego pracodawcy, jeśli będzie musiało wrócić do biura.

Home office to wyzwanie zarówno dla twojego pracodawcy, jak i dla ciebie

Firmy w dobie kryzysu mierzyły się z wieloma wyzwaniami. Problemy logistyczne, brak możliwości transportu ważnych produktów za granicę, chińska strategia „zero COVID” – to tylko niektóre z nich. Wprowadzone rozwiązania, jak między innymi home office, mające na celu uporanie się ze wzrostem zakażeń, odcisnęły piętno również na pracownikach, którzy coraz częściej zaczęli uskarżać się na stany depresyjne, wypalenie zawodowe, a nawet ciągłą ocenę pozostałych domowników. Nieprzychylne komentarze płynące ze strony najbliższych, umniejszające pracy zdalnej, skutecznie zniechęcały do wykonywania obowiązków.

Trzeba wspomnieć też o problemach z organizacją miejsca na domowe biuro. Według raportu HRE Eurostatu w Polsce na przeciętnego mieszkańca przypada jedynie 29 mkw. Nie każdy pracownik dysponuje więc wystarczającą przestrzenią, a większość osób dodatkowo mieszka z rodziną (w tym również z dziećmi), która może nie być w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Czy praca zdalna to przyszłość?

Wielu pracowników zastanawia się, czy praca zdalna zostanie z nimi na stałe. Z raportu „Rynek pracy 360” grupy Progres wynika, że więcej niż ⅓ firm może chcieć powrotu do biur wskutek zaobserwowanych negatywnych zachowań pracowników. Zatrudnieni podczas home office skupiają się bowiem na obowiązkach domowych, zamiast na pracy. Według Katarzyny Lorenc – ekspertki BCC – o takie postawy podejrzewano ich już na długo przed wybuchem pandemii, gdy dzień spędzany na pracy z domu był benefitem. Przedpandemiczna rzeczywistość jest już jednak przeszłością. Być może oznacza to, że wiele firm – nawet jeśli nie popiera tego rozwiązania – pozostanie w trybie zdalnym lub hybrydowym (m.in. jak Google), by zredukować koszty.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia: Unsplash@Magnet.me

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze