Najczęstsze błędy w CV. Poradnik o tym, jak napisać dobrą aplikację

Najczęstsze błędy w CV. Poradnik o tym, jak napisać dobrą aplikację

Jak napisać dobre CV? Jakie najczęstsze błędy popełniamy tworząc dokumenty aplikacyjne? Wydawałoby się, że na temat CV wszystko już zostało powiedziane, a jednak to właśnie prośba o konsultacje CV, jest chyba najczęstszym pytaniem, które otrzymuje większość osób pracujących w HR.

Małgorzata Kaczmarek. Właścicielka firmy rekrutacyjnej Plenti. Od ponad 7 lat związana z branżą IT. Realizuje projekty budując nowe zespoły IT, jak i rozwijając istniejące. Od lat pełni również funkcję HR Business Partnera dla zespołów konsultantów IT. Posiada doświadczenie we współpracy z firmami R&D, CoE, BPO jak i MŚP w tym start-upami. Pomysłodawca i współorganizator wydarzenia „IT for HR” – cyklu szkoleń dla rekruterów z obszaru technologii IT.


Aby odpowiedzieć na pytanie, czym jest dobre CV trzeba się zastanowić jaki jest jego cel? CV jest dokumentem, którego celem jest zachęcenie potencjalnego pracodawcy, do zaproszenia nas na spotkanie. Kiedy rekruter czy hiring manager otrzymuje Twoją aplikację, wie o Tobie tyle, ile przekażesz mu w dokumencie. Od tego zależy czy wstępnie uzna, że spełniasz wymagania na rekrutowane stanowisko.

Przez lata pracy w rekrutacji widziałam tysiące aplikacji. Większość z nich była poprawna, część fantastyczna, a niektóre były niestety naprawdę bardzo słabo napisane. To właśnie te ostatnie od dłuższego czasu motywowały mnie do napisania tego artykułu. Dlaczego? Bo widziałam jak duże znaczenie ma odpowiednio napisane CV, właśnie w kontekście zaproszenia na spotkanie. 

Nie raz, nie dwa przekonywałam hiring managera do rozmowy z kandydatem, ponieważ z jego aplikacji nie można było wyczytać jak dobrym jest specjalistą. Wręcz jego własne CV przynosiło mu więcej szkody niż pożytku. A przecież nasza aplikacja powinna być dla nas samych bardzo pomocnym dokumentem, w którym możemy zapisać wszelkie nasze dotychczasowe doświadczenia, umiejętności i sukcesy.

Dlatego poniżej wypunktowałam kilka największych błędów CV, mam nadzieję obalając przy okazji kilka mitów.

CV na jedną stronę

Nie wiem jaka jest geneza tego mitu. Podobno dawno, dawno temu na lekcjach przedsiębiorczości mówiło się, że CV powinno mieścić się na jednej stronie. Bzdura. Absolutnie nie ma żadnej zasady, że CV powinno być równe jednej stronie. Jeśli masz np. 10 lat doświadczenia zawodowego, nie jesteś w stanie w rzetelny i dobry sposób przedstawić swoich umiejętności i dotychczasowych doświadczeń na jednej stronie A4.

Widziałam nie jedną aplikację, w której kandydat ewidentnie próbował przekazać jak najwięcej informacji jednocześnie usilnie próbując zmieścić się na jednej stronie, co niestety sprawiało, że CV było zupełnie nieczytelne. Z drugiej strony jeszcze częściej, wiele osób w myśl tej samej zasady skracało do minimum przekazywane w informacje. Tym samym ograniczając prezentacje swoich kompetencji przed potencjalnym pracodawcą i jednocześnie  zmniejszając szanse zaproszenia na spotkanie. 

„Ukrywanie” kluczowych informacji

Główną zasadą dobrego CV jest sprawne podkreślanie najbardziej istotnych jego punktów. Dlatego najważniejsze informacje powinny pojawić się u góry naszej aplikacji. Chcemy, żeby osoba czytająca nasze CV, jak najszybciej zobaczyła to, co najbardziej istotne jak np. nasze doświadczenie w technologiach wymaganych na danym stanowisku. W przypadku inżyniera, szczególnie ważne będzie podkreślenie wiedzy z zakresu konkretnych technologii oraz dotychczasowe doświadczenie komercyjne. 

Poniżej krótki szkic proponowanej kolejności.

Brak odwrócenia chronologicznego

Dlaczego odwrócona chronologia? Bo tak jak powiedzieliśmy powyżej, najważniejsze informacje podkreślamy w pierwszej kolejności. Twoje najbardziej aktualne doświadczenie jest dla rekrutujących najbardziej istotne (a nie to czy na studiach zbierałeś truskawki ;)). Wraz z upływem czasu nabierasz nowych umiejętności, a także często poszerza się zakres Twoich obowiązków. Jeśli pierwsze co hiring manager widzi to praca zupełnie niezwiązana z rekrutowanym stanowiskiem, nie robi to dobrego pierwszego wrażenia. 

Pominięcie zakresu zadań

Zakres zadań jest dużo bardziej istotny niż sama nazwa stanowiska. Na tym samym stanowisku, ale w innych firmach możemy wykonywać zupełnie inne zadania. Jeśli nie opiszemy zakresu obowiązków, sami zmniejszamy swoje szanse na udział w rekrutacji. W przypadku branży IT, oprócz zakresu obowiązków warto wypisać technologie i narzędzia, które wykorzystywałeś w danej roli.

Brak klauzuli o ochronie danych osobowych lub klauzula do innej firmy

Chyba nie wiele trzeba tu dodawać. Ważne, żeby zwrócić uwagę na dodanie aktualnej klauzuli o ochronie danych osobowych zgodnej z RODO. Przed wysłaniem CV, koniecznie zwróć uwagę czy nie masz przypadkiem w załączeniu klauzuli do innej firmy.

Nieprecyzyjne określenie znajomości języków obcych

Niestety często zdarza się, że kandydaci, określają swój poziom języka jako komunikatywny, co osobom rekrutującym zazwyczaj niewiele mówi. Bo dla jednego komunikatywny to umiejętność skomunikowania się na bardzo podstawowym poziomie, a dla innych oznacza płynną i swobodną komunikację. Najlepiej posługiwać się skalą rady Europy (np.B1, B2). W Internecie z łatwością znajdziesz opisy, a nawet testy językowe, które pomogą Ci określić Twój poziom znajomości danego języka. 

Nieprofesjonalne zdjęcie

Temat dość kontrowersyjny. Często słyszę pytanie, to jak to jest z tym zdjęciem umieszczać czy nie umieszczać? Zdjęcie w CV nie jest obligatoryjne. To od Ciebie zależy czy chcesz je tam umieścić. Profesjonalne, biznesowe zdjęcie na pewno może być wartością dodaną do Twojego CV.  Nie oznacza to, że musisz od razu decydować się na profesjonalną sesję. Czasami wystarczy strój biznesowy i ładne neutralne tło – takie zdjęcie potrafi wyglądać naprawdę dobrze. Zdecydowanie odradzam wszelkie zdjęcia z wakacji, z kamerki internetowej czy typu selfie.

Jeśli mamy wstawić nieprofesjonalne zdjęcie, to lepiej już nie zamieszczać go wcale. Na pewno nie będzie to błędem. Nota bene są kraje, w których umieszczanie zdjęcia w CV jest niemile widziane, a wręcz dyskwalifikujące. W Stanach Zjednoczonych nie ma takiej praktyki, ponieważ potencjalny pracodawca może zostać pozwany przez kandydata ze względu na dyskryminację. Istnieją natomiast kraje, w których jest to obowiązkowe – takie jak np. Hiszpania, Japonia.

Jedno CV pod wszystkie rekrutacje

Aby zwiększyć swoją szansę, na udział w procesie rekrutacyjnym warto posiadać jedną bazową wersję CV i delikatnie ją modyfikować pod konkretne stanowisko, na które akurat aplikujemy. Warto wcześniej dokładnie przeczytać kogo poszukuje potencjalny pracodawca. Jakie umiejętności i technologie są dla niego szczególnie istotne. A następnie właśnie te wymagane kompetencje odpowiednio wyszczególnić w swojej aplikacji.

Podsumowując

Chociaż CV jest tylko jednym z elementów procesu rekrutacyjnego, jest ono naszą wizytówką. Dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy poświęcili czas na jego dopracowanie. Chociaż CV to temat rzeka, to mam nadzieję, że te kilka punktów pomoże Wam w dopracowaniu Waszych dokumentów aplikacyjnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub skonsultować swoje CV- zapraszam do kontaktu na Linkedin.


Zdjęcie główne artykułu pochodzi z unsplash.com.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze