Dlaczego warto organizować spotkania informacyjne poprzedzające proces rekrutacji

Dlaczego warto organizować spotkania informacyjne poprzedzające proces rekrutacji

Zmiana pracy, chociaż ekscytująca, często wiąże się ze stresem, którego kulminacja następuje w momencie rozmowy kwalifikacyjnej. Aby pomóc kandydatom w zmierzeniu się z tą sytuacją, wprowadziliśmy nowy sposób na poznanie naszego software house’u — spotkania informacyjne. Nawet 95% ich uczestników zdecydowało się później aplikować do Merixstudio. W czym tkwi ich sekret, jak takie spotkania wyglądają i dlaczego powinni rozważyć je nawet najlepsi deweloperzy?

Natalia Spychaj. Od 8 lat zajmuje się Human Resources w branży IT, od ponad roku pracuje jako HR Manager w Merixstudio. Za jeden z ważniejszych aspektów działań HR uważa wprowadzanie nowo zatrudnionych osób w kulturę organizacji oraz wspieranie ich w rozwoju. Ostatnio zgłębia również tajniki metodologii Design Thinking i możliwości jej wykorzystania w działaniach HR. Prywatnie miłośniczka kotów i muzyki elektronicznej.


Skąd pomysł na spotkania informacyjne?

Inicjatorem idei organizowania rozmów informacyjnych jest Richard Nelson Bolles, autor jednego z najlepiej sprzedających się podręczników do zarządzania karierą, What Color Is Your Parachute. Pomimo tego, że mają długą historię i przynoszą korzyści zarówno kandydatowi, jak i pracodawcy, to nadal niewiele firm decyduje się na ich wdrożenie. W Merixstudio postanowiliśmy jednak wykorzystać ich potencjał i dzisiaj są stałym punktem naszego procesu rekrutacji. Jakie korzyści przynoszą dla ich uczestników? Przede wszystkim pozwalają lepiej zrozumieć nasz sposób pracy oraz są świetną okazją na to, aby poznać ludzi, z którymi ich uczestnik być może będzie pracować.

Na czym polegają spotkania informacyjne w Merixstudio?

Przede wszystkim nie mają za wiele wspólnego z tradycyjnymi rozmowami kwalifikacyjnymi. Nie oceniamy na nich umiejętności i kwalifikacji. W ramach spotkań informacyjnych role odwracają się o 180 stopni, więc to my musimy jak najlepiej zaprezentować swoje walory, a to właśnie kandydat może zrekrutować nas!
Zaczynamy od oprowadzenia uczestnika po naszym biurze. Podczas tej krótkiej wycieczki pokazujemy, w jaki sposób pracujemy — nie omijamy także naszego chillroomu, gdzie zazwyczaj się spotykamy, gramy na konsoli, czytamy, krócej mówiąc — gdzie się relaksujemy. Prezentujemy również nasze sale konferencyjne, których nazwy i wystrój nawiązują do rozpoznawalnych punktów Poznania. Znajdziemy tu więc Stary Rynek, Operę, Katedrę czy plac Wolności, a fani piłki nożnej (a tych w Merixstudio nie brakuje) — pokochają naszą “Bułgarską”.
Co ciekawe, system obsługi tych salek — Chamberlain, stworzyliśmy sami podczas jednego z wewnętrznych hackathonów. Już niedługo nasza wycieczka mocno się wydłuży, jako że powiększamy nasze biuro o dodatkowe 800 m2 (!) przestrzeni w budynku Podwale Office Center. Kandydaci odwiedzający Merixstudio przekonują się także, że nasza siedziba jest bardzo dobrze skomunikowana z centrum miasta!

Od poznania do aplikowania

Co następuje po naszym małym tour de Merixstudio? Luźna, nieformalna rozmowa, w której bierze udział Head danego działu oraz przedstawiciel HR, a czasem również Team Leader zarządzający zespołem, do którego uczestnik mógłby potencjalnie dołączyć. Spotkania z nimi dają możliwość zadawania pytań o wszelkie kwestie związane z Merixstudio, które mógłby zainteresować uczestników, dowiedzenia się więcej o danym stanowisku, poznania warunków i kultury pracy, czy upewnienia się, że mamy najnowsze wydanie FIFY.
Opowiadamy na nich jak wygląda praca na co dzień, z jakich narzędzi korzystamy i na jakich technologiach się skupiamy. Pytamy także co jest najważniejsze dla samego kandydata, dzięki czemu po zakończeniu rozmowy ma on pełen obraz Merixstudio i może sam ocenić czy chce dołączyć do naszego zespołu.
Co zrobić, żeby spotkanie informacyjne przerodziło się w rekrutację? Wystarczy zaaplikować na wybraną ofertę pracy. Następnie spotykamy się we wspólnie ustalonym terminie już na rozmowie rekrutacyjnej, na której omówimy umiejętności techniczne kandydata i weryfikujemy jego wiedzę, a także przedstawiamy szczegółowe warunki zatrudnienia i pytamy o oczekiwania finansowe.

Dlaczego warto wziąć udział w spotkaniach informacyjnych?

Po takim spotkaniu rozmowa o pracę w Merixstudio jest o wiele bardziej swobodna. To dlatego, że mieliśmy już okazję lepiej się poznać i nawiązać relację. Nie powinno więc być zaskoczeniem, że 95% uczestników spotkań informacyjnych decyduje się aplikować, a wielu z nich pracuje już razem z nami. Oto opinie i doświadczenia niektórych z nich:
Kuba – UI DesignerProces rekrutacyjny poprzedziło nieformalne spotkanie z Kasią z zespołu HR i Piotrem, Headem działu Delivery. Była to okazja, by porozmawiać o pracy w Merixstudio, moim doświadczeniu i wzajemnych oczekiwaniach. Takie spotkanie jest świetnym sposobem, by trochę się poznać, a dużym plusem jest brak tego lekkiego stresu, który zawsze wiąże się z rozmową o pracę i próbnymi zadaniami. To spotkanie tak naprawdę przekonało mnie, by aplikować do Merixstudio.
Adrianna – PR&Marketing SpecialistCieszę się, że wzięłam udział w spotkaniu z osobami z mojego obecnego zespołu, jeszcze zanim rozpoczął się sam proces rekrutacji. Poznałam ludzi, z którymi dziś pracuję i mogłam na własnej skórze przekonać się, jaki klimat tu panuje. To było naprawdę cenne doświadczenie i ułatwiło mi podjęcie decyzji. Dzięki temu dziś to ja mogę opowiadać Wam o Merixstudio.
Michał – Frontend DeveloperUważam, że spotkanie informacyjne przed rozpoczęciem procesu rekrutacji jest bardzo dobrą inicjatywą. O takiej możliwości dowiedziałem się z LinkedIn, kiedy napisał do mnie Mateusz (Head of Frontend Development) z propozycją luźnej i niezobowiązującej rozmowy w biurze na Małachowskiego w Poznaniu. Gdy zdecydowałem się, że przyjdę, skontaktowała się ze mną Natalia (HR Manager) i sprawnie ustaliliśmy szczegóły. Rozmowa dotyczyła wykorzystywanych technologii, projektów, możliwości rozwoju, filozofii działania i polityki firmy oraz warunków współpracy. Miałem również możliwość zobaczyć na żywo, jak wygląda praca w Merixstudio. Wizyta okazała się bardzo pomocna w podjęciu decyzji, dowiedziałem się dużo o firmie i mojej potencjalnej roli, dlatego zdecydowałem się aplikować.
Mateusz – Backend DeveloperSpotkanie informacyjne z Natalią i Miłoszem (Head of Backend Development) wspominam bardzo dobrze. Panująca od samego początku luźna atmosfera spowodowała, że czułem się “jak w domu”. Natalia i Miłosz pokazali mi biuro i przekazali wiele ciekawych informacji na temat pracy w Merixstudio. Byli bardzo otwarci na wszelkie pytania z mojej strony i na każde z nich udzielili wyczerpujących odpowiedzi. Ze spotkania wyszedłem bardzo zadowolony i wiedziałem, że to właśnie z Merixstudio chciałbym związać moją przyszłość.

Gdzie nas spotkać i jak umówić się na spotkanie informacyjne w Merixstudio?

Część osób, które wzięły udział w spotkaniach informacyjnych dowiedziało się o nich na organizowanych przez nas wydarzeniach. Wśród nich jest Dev College Combo, czyli  tematyczne warsztaty, które przeprowadzamy w naszym biurze, a także odbywające się poza siedzibą firmy spotkania Front.radar dedykowany obszarom związanym z frontend developmentem oraz Py_Tej dla programistów kodujących w Pythonie.
Zainteresowane osoby mogą oczywiście zgłosić się bezpośrednio, aby umówić się na spotkanie informacyjne. Wystarczy napisać do nas na jobs@merixstudio.com, do Natalii (n.spychaj@merixstudio.com) lub Kasi (k.lawinska@merixstudio.com). Razem ustalimy odpowiedni termin i spotkamy się w jednej z naszych sal — wolisz Bułgarską czy Stary Rynek?
Nie zapomnij też rzucić okiem na aktualne oferty pracy w Merixstudio. Zrekrutuj nas!


Zdjęcie główne artykułu pochodzi z unsplash.com.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze