Dyrektorzy do spraw szczęścia. Hello News 10.06.2019 r.

Dyrektorzy do spraw szczęścia. Hello News 10.06.2019 r.

Współczesny biznes mierzy się z nieustającą pogonią za produktywnością. Dlatego tak ważne jest zbudowanie zaangażowanego zespołu, który z pasją realizować będzie swoje obowiązki. Wiele firm dostrzegło, że zwiększenie satysfakcji i zadowolenia z pracy pozytywnie oddziałuje na efektywność zespołów. Kto jednak ma sprawować pieczę nad szczęściem pracowników?
Chief Happiness Officer (CHO), którego zadaniem jest definiowanie i promowanie wartości firmy, które powinny być spójne ze strategią i celem całej organizacji. W Polsce to stanowisko nie jest jeszcze popularne, jednak biorąc pod uwagę konkurencyjność rynku pracy i trudności związane z pozyskaniem i zatrzymaniem talentów w firmie, możemy przypuszczać, że w przyszłości polskie przedsiębiorstwa będą potrzebować takich specjalistów! Co jeszcze dzieje się w świecie HR? Zapraszamy na Hello News!
1. O czym warto pamiętać w pierwszych dniach pracy? Brawo! Udało się! Przeszedłeś rekrutację na wymarzone stanowisko. Czy to już koniec wyzwań? Za tobą udana rekrutacja, ale przed tobą kolejny etap – wdrożenie. Dzisiaj w wielu firmach funkcjonują programy onboardingowe, które ułatwiają adaptację w nowym miejscu pracy, ale to nie wszystko. Jak dobrze się zaprezentować, szybko zrozumieć kulturę organizacyjną i poczuć się częścią zespołu?
Więcej na ten temat tutaj.
2. Zamiatanie emocji pod dywan to standard w naszym życiu zawodowym. Jeśli jednak wsłuchamy się w swoje wnętrze i zrozumiemy własne uczucia, nasze wyniki i samopoczucie prawdopodobnie rozkwitną. Od wieków zaprzeczamy naszej ludzkiej naturze, jeśli chodzi o pracę. Siadanie przez dużą część dnia, brak naturalnego światła i powietrza, noszenie restrykcyjnych ubrań i butów, bycie oddzielonym od naszych rodzin na ogromne kawałki czasu – wszystko to przychodzi na myśl.
Więcej na ten temat tutaj.
3. Pracownik w centrum uwagi. Okazuje się, że nowoczesna firma, by nie wypaść z obiegu, musi skoncentrować się nie tylko na wyniku finansowym, ale również na tym, aby w centrum jej strategii znalazł się człowiek. Deloitte „Global Human Capital Trends 2019” przeprowadziło badanie i choć 82% respondentów w Polsce uznało potrzebę poprawy „doświadczenia pracownika” za ważną, to jedynie połowa deklaruje, że skutecznie lub bardzo skutecznie tworzy miejsca pracy, które mają znaczenie i sens dla pracowników.
Więcej na ten temat tutaj.
4. Czterodniowy tydzień pracy? Czy to tylko marzenie? Firma ADP przebadała ponad 10 tys. europejskich pracowników pytając co myślą na temat czterodniowego tygodnia pracy. Okazało się, że aż 56 proc. ankietowanych chciałoby pracować przez 4 dni w tygodniu. Co ciekawe, taki system znajduje zwolenników również w Polsce. Pomimo, że w Polsce nie odbyła się jeszcze debata publiczna dot. tego typu zmian na rynku pracy, to aż 37 proc. ankietowanych deklaruje, że zdecydowałoby się na tak tryb pracy.
Więcej na ten temat tutaj.
5. Branża IT płaci więcej i mierzy się nowymi wyzwaniami! Nie ulega wątpliwości, że IT to dziś jedna z najlepiej opłacanych branż. Z raportu IT Salary Report 2019 wynika, że nie odnotowano spadku płac w porównaniu do ubiegłego roku. Pensje w większości wzrosły. Nie dziwi więc, że do 350 tysięcy specjalistów pracujących w IT, co roku chce dołączyć ok. 26 tysięcy kolejnych, rozpoczynających studia na kierunkach informatycznych. Jakich specjalistów brakuje najbardziej?
Więcej na ten temat tutaj.
6. 4 sposoby, aby radzić sobie z destruktorami doświadczenia pracowników. Zatrudniony zostaje nowy dyrektor generalny, a zaangażowanie pracowników spada na wszystkich szczeblach. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nowy lider wprowadził do zespołu niepewność. Spośród wszystkich znanych nam zabójców zaangażowania, niepewność może być jedną z najbardziej szkodliwych. Niespełnione i nierealne oczekiwania są wirusowymi patogenami, które zakłócają i sabotażują pracę nawet najbardziej doświadczonych pracowników.
Więcej na ten temat tutaj.
7. Już od 1 czerwca pracujący emeryci i renciści mogą dorabiać więcej. Wielu z nich nadal pracuje. Zarówno Ci, którzy są na wczesnej emeryturze, jak również większość rencistów, muszą pamiętać o dozwolonych limitach przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że wypłata świadczenia zostanie zmniejszona lub zawieszona. Dobra wiadomość jest taka, że od 1 czerwca wzrosły kwoty, do których mogą dorobić świadczeniobiorcy.
Więcej na ten temat tutaj.
8. Jak nasze podstawowe wartości organizacyjne wpływają na zespół? Do dziś pracownicy Patagonii poświęcają 15 minut na pisanie raportów dla swoich menedżerów, którzy następnie poświęcają 5 minut na czytanie i tworzenie podobnych raportów dla własnych menedżerów itd. Takie pole manewru pozwala każdemu poświęcić więcej czasu na wykonywanie zleconych czynności bez poświęcania czy zaangażowania.
Więcej na ten temat tutaj.
9. Chief Happiness Officer – kim jest? Dyrektor ds. szczęścia to stanowisko, które coraz częściej pojawia się w zachodnich firmach. Do zadań takiej osoby należy m.in. zwiększenie zadowolenia pracowników i budowanie ich zaangażowania, ma to prowadzić do zwiększenia efektywności ich pracy. Czy sprawdzi się to również w polskich firmach? Eksperci z obszaru rekrutacji z firmy Michael Page zaprezentowali lokalnym przedsiębiorcom ze Śląska globalne trendy w zarządzaniu zespołem i organizacją.
Więcej na ten temat tutaj.
10. Czy potrzebujemy dowodu, aby rozpatrywać skargę pracownika? Przykładowo: Pracownik wystąpił z oskarżeniem, że dwóch innych zatrudnionych sprzedaje i kupuje narkotyki na firmowym parkingu. Szef mówi, że możemy zbadać tylko to, czy pracownik, który złożył skargę, ma dowód na istnienie problemu. Plotki tworzą toksyczną kulturę pracy, która może prowadzić do zmniejszenia moralności, ale co jeśli plotka okaże się prawdą? Wtedy brak odpowiedzi na skargę naraża całą firmę na ryzyko. Co więc się liczy jako dowód?
Więcej na ten temat tutaj.


Zdjęcie główne artykułu pochodzi z unsplash.com.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze