Influencerzy- makro, mikro, a może nano?

Influencerzy- makro, mikro, a może nano?

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych zaczęły się pojawiać nowe formy popularności. To influencerzy stali się gwiazdami naszych czasów, tak więc nic dziwnego, że w owej sytuacji coraz więcej firm decyduje się na nawiązanie z nimi współpracy. Mikro- czy makro- influencer? To, kogo się wybierze, zależy od indywidualnego zapotrzebowania firmy, dlatego warto wcześniej zainteresować się charakterystyką poszczególnych typów i oferowanymi możliwościami.

Celebryci zawsze wywierali bardzo silny wpływ na społeczeństwo. W dzisiejszych czasach ich rolę przejmują internetowi influencerzy, szczególnie wśród młodego pokolenia. Społeczeństwo obdarza ich zaufaniem i stawia na pozycji wzorów do naśladowania. Dotyczy to zarówno podniosłych kwestii, takich jak wybory życiowe, jak i tych bardziej przyziemnych- konsumenckich. Taki stan rozpościera nowe możliwości przed marketerami. Podejmując się współpracy z influencerami są oni w stanie skierować swój przekaz bezpośrednio do wybranej grupy docelowej. Niemniej, wybór influencera adekwatnego do roli ambasadora marki lub promocji produktu nie zależy wyłącznie od poruszanej przez niego tematyki, lecz także zasięgów i zaangażowania, które jest w stanie zaoferować. Umownie przyjmuje się podział influencerów na 4 główne kategorie według kryterium wielkości bazy fanów. Są to: nano-, mikro-, makro- i mega- influencerzy.

Mikroinfluencerzy – czym się charakteryzują?

Wyróżnienie granicy wielkości pomiędzy tymi poszczególnymi typami profili nigdy nie jest jednoznaczne. Z reguły konta określane mianem mikroinfluencerów mogą poszczycić się liczbą obserwujących przekraczającą 1000, jednak wymierzenie górnego pułapu nie jest już równie bezsporne. Niektóre źródła podają, że nie powinna ona przekraczać liczby 30 lub 50 tysięcy, chociaż zdarzają się też wartości skrajne jak 10 lub 100 tys. Warto mieć na uwadze, że liczba subskrybentów nie jest jedynym czynnikiem decydującym o potencjale reklamowym influencera.

Należy dokładnie przeanalizować zakres platform społecznościowych, na których on działa, jaką zajmuje się specjalizacją oraz, czy jego strefa wpływów koncentruje się na rynku krajowym czy też sięga poza jego granice. Niemniej, przy podobnej wielkości profilu wytworzona społeczność będzie silnie zaangażowana w działania swojego idola, dzięki czemu wybierając konkretną jednostkę, kieruje się przekaz bezpośrednio do grupy docelowej, która za nią stoi. Ponadto, współpraca z reguły nie wiąże się z ukrytymi kosztami, wynikającymii wyłącznie z wykorzystania nazwiska. Mikroinfluencerzy to osoby, które dopiero budują swoją markę osobistą, więc możliwość płatnego działania z renomowaną firmą przynosi w tej sytuacji obustronne korzyści.

Czy więcej zawsze oznacza lepiej? Specyfika makroinfluencerów

W przypadku makroinfluencerów rzecz ma się zgoła odmiennie. Zazwyczaj to ich górny limit liczby fanów zamyka się w obrębie 1 miliona, natomiast dolna granica analogicznie zależy od wymienionych czynników. Można zakładać, że decydując się na współpracę z makroinflencerami zasięgi odbiorców będą wyższe w porównaniu do mniejszych profili, a społeczność bardziej zróżnicowana i globalna, jednak warto wziąć pod uwagę, czy wiąże się to jednoznacznie z jej zaangażowaniem na podobnie rozwiniętym poziomie jak u mikroinfluencerów.

Osoby prowadzące wielkie profile często mają problem z aktywnym reagowaniem na wszystkie komentarze i wiadomości, gdyż w natłoku obowiązków odpowiadanie każdemu użytkownikowi staje się praktycznie niemożliwe. Brak wystarczającej interakcji z bazą entuzjastów może wpłynąć negatywnie na efekty prowadzonej kampanii. W takich przypadkach, konieczne jest zaangażowanie czynnie działającej moderacji. Dodatkowo, jeżeli dana jednostka prowadzi dotychczas więcej projektów reklamowych, należy przeanalizować, czy oferowana kampania nie zginie w natłoku innych publikacji. 

Zobacz także: Influencer marketing – trendy na 2022 rok

Megainfluencerzy- im więcej, tym lepiej?

Podobnie jak z makroinfluencerami, przy zainteresowaniu się taką współpracą można oczekiwać odwrotnie proporcjonalnej tendencji, mianowicie im większy zasięg, tym mniejsze zaangażowanie społeczności. Aczkolwiek w przypadku megainfluencerów z kontami powyżej miliona obserwujących otrzymujemy dodatkowy atut w postaci zwiększonego rozgłosu w innych kanałach komunikacji, takich jak serwisy tematyczne. Dzieje się tak, ponieważ na tym szczeblu zazwyczaj mamy do czynienia z celebrytami, gwiazdami kina, estrady lub popularnymi YouTuberami. Przynosi to dodatkową renomę, jednak może jednocześnie skutkować zawyżoną podatnością na internetowy “hejt” wobec sławy oraz ryzyko wystąpienia skandalu. Zła opinia ambasadora może potencjalnie położyć się cieniem na sukcesie kampanii, a nawet opinii wobec całej marki. To niesamowicie istotne, żeby prowadząc działania marketingowe, reagować na bieżąco na wszystkie czynniki zewnętrzne, przeciwdziałać złej prasie oraz w razie konieczności odciąć się wizerunkowo od danego współpracownika.

Czy niewielcy influencerzy mają wiele do zaoferowania?

Nano-influencerami określana jest grupa twórców, której liczba obserwujących nie przekracza 1000 użytkowników. Pomimo iż na tym etapie internetowej kariery dysponują mocno ograniczonym potencjałem reklamowym, warto mieć na względzie możliwości rozwoju. Sytuacja różni się też w zależności od tego, jak dawno zostało założone dane konto i czy ich baza subskrybentów nieprzerwanie wzrasta. Jeżeli nawet jest to niewielka liczba obserwujących, ale osiągnięta w zaskakująco krótkim okresie, być może mamy akurat do czynienia z twórcą, w którym drzemie ogromny potencjał. Danie jej szansy sprawia, że stajemy przed niesamowitą okazją do nawiązania owocnej, wyłącznej współpracy ze wschodzącą gwiazdą. Należy mieć na względzie, że czasami inwestycja, która w początkowym okresie wiąże się z niewielkimi stratami, może odpłacić firmie ze zwielokrotnioną nawiązką.

Na co należy uważać?

Dokonując wyboru idealnego kandydata ze środowiska influencerskiego w celu nawiązania współpracy promocyjno-reklamowej z pewnością warto wziąć pod uwagę liczbę jego obserwujących. Nie należy natomiast przywiązywać się ściśle do kategorii wielkościowej, którą sobą reprezentuje. Czasami od wielkości profilu ważniejsza jest charyzma danej jednostki, a nawet niewielkie, lecz umiejętnie prowadzone konta mogą zaoferować bogactwo korzyści. W praktyce niezbędne jest dokładne przebadanie działań marketingowych i pr-owych, prowadzonych na poszczególnym koncie oraz wybranie swojego reprezentanta w pierwszej kolejności zwracając uwagę na tematykę, którą porusza. Istotną rolę odgrywa również nieposzlakowana reputacja oraz światopogląd spójny z ideałami przedsiębiorstwa. Przed nawiązaniem współpracy warto odbyć indywidualną rozmowę z kandydatem i spróbować znaleźć wspólną nić porozumienia.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia: Unsplash@Mateus Campos Felipe

 

Redaktorka

Z wykształcenia filolog języka francuskiego, jednak od najmłodszych lat emocjonalnie związana z dziennikarstwem i działalnością literacką. Interesuje się szerokim wachlarzem tematycznym, zaczynając od kwestii językowych, kulturowych i społecznych, poprzez finanse i ekonomię, aż po naukę i prawo. Można powiedzieć, że w życiu podąża za iście renesansową definicją bycia "humanistą".

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze