Od 2023 konto na platformie ZUS PUE będzie obowiązkowe. Co to oznacza?

Od 2023 konto na platformie ZUS PUE będzie obowiązkowe. Co to oznacza? fot. Shutterstock.com / fizkes

Jeżeli jesteś płatnikiem składek, to niezależnie, czy opłacasz je tylko za siebie, czy również za swoich pracowników, od 1 stycznia 2023 roku będziesz miał obowiązek posiadania konta w PUE ZUS czyli na Platformie Usług Elektronicznych. O co chodzi? Wyjaśniamy.

Ostateczny termin na samodzielne założenie konta w PUE ZUS mija 30 grudnia 2022 roku. Co stanie się, jeżeli nie założysz go samodzielnie? Zrobi to za ciebie ZUS. Podpowiadamy, jak założyć konto w PUE ZUS.

Czym jest Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS?

ZUS PUE to narzędzie pozwalające na załatwianie spraw przez internet i ułatwiające dostęp do większości usług jakie świadczy ZUS. Poprzez PUE można załatwić wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Na swoim profilu znajdują się zakładki odpowiednie dla każdej roli (np. ubezpieczony, świadczeniobiorca, płatnik składek). W każdej z tych zakładek znajdują się dane i usługi, z których zainteresowany może skorzystać.

Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS, profil na platformie PUE ma już ponad 10 mln użytkowników – z czego około 90 proc. posiadających jednoosobową działalność gospodarczą oraz około 90 proc. przedsiębiorstw rozliczających składki za pracowników w wymiarze zatrudnienia od 1 do 5 osób.

Konto w PUE – jak je założyć?

Założenie konta w PUE jest proste.

 • Na stronie internetowej www.zus.pl w nagłówku strony należy kliknąć „Zarejestruj w PUE”.
 • Następnie określić sposób rejestracji – do wyboru: Dla Ciebie, Dla przedsiębiorców oraz Dla firm.
 • Należy wybrać swój profil, np. osoby fizycznej lub osoby prawnej. W przypadku osoby fizycznej przygotować swój PESEL (albo numer i serię paszportu) lub zarejestrować profil poprzez profil zaufany i kliknąć przycisk „Do rejestracji”.
 • Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych osobowych oraz adresu e-mail lub numeru telefonu (służącym do weryfikacji), a także nadanie hasła do PUE. Po wypełnieniu tych danych klikamy przycisk „Zarejestruj profil”. Autoryzacja następuje poprzez potwierdzenie w mailu lub poprzez kod wysłany SMS. Oczywiście, konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości. W tym celu należy użyć Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej czy podpisu kwalifikowanego.

Założenie konta w PUE jest możliwe również osobiście. W tym celu należy udać się do siedziby ZUS. Zarejestrowanie profilu zaufanego, który jest podpisem elektronicznym służącym do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych, jest możliwe na kilka różnych sposobów:

 1. należy założyć konto na tej stronie, następnie wypełnić formularz rejestracyjny i potwierdzić dane w wybranym przez siebie miejscu takim jak np. urząd miejski lub urząd skarbowy;
 2. drugi sposób jest o wiele szybszy, nie wymaga wychodzenia z domu i jest to założenie profilu zaufanego przez bank. Jak to zrobić? Należy zalogować się na swoje konto bankowe, wyszukać formularz zakładania profilu zaufanego oraz przejść proces rejestracji. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie banki oferują możliwość założenia profilu zaufanego przez swój system.

Konto w PUE – jakie daje możliwości?

Poprzez PUE można:

 • przejrzeć dane zgromadzone w ZUS-ie,
 • przekazać dokumenty ubezpieczeniowe,
 • składać różnego rodzaju wnioski i odbierać odpowiedzi,
 • zadawać pytania przedstawicielom ZUS,
 • umawiać wizyty w siedzibie ZUS-u.

PUE dla osoby ubezpieczonej, np. pracownika

Jeżeli jesteś osobą ubezpieczoną, np. pracownikiem, możesz za pomocą platformy PUE sprawdzić swoje dane zapisane na koncie w ZUS. Poprzez platformę będziesz mieć także dostęp do informacji o stanie konta oraz o wystawionych zwolnieniach lekarskich.

PUE-dla płatnika składek, np. przedsiębiorcy

Platforma PUE daje wiele możliwości dla przedsiębiorców. Mogą za jej pomocą korzystać z funkcji z zakresu rozliczeń z ZUS czy potrzebnych zaświadczeń. To tutaj osoby prowadzące firmy pobiorą informację o bieżącym saldzie oraz saldzie miesięcznym z zakresu opłaconych składek do ZUS, znajdą listę osób zgłoszonych do ubezpieczeń czy listę pracowników na zwolnieniu lekarskim. Liczba przydatnych funkcji jest znacznie większa. Więcej znajdziesz na blogu Fakturownia.pl.

PUE ZUS – aplikacja ePłatnik

Poprzez PUE przedsiębiorcy mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji jaką jest ePłatnik, która przeznaczona jest do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Jest to narzędzie dla małych i średnich przedsiębiorców (do 100 ubezpieczonych), które krok po kroku prowadzą użytkownika przez kolejne etapy wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych dzięki zastosowaniu kreatorów.

Konto w PUE ZUS w 2023 roku. Co jeśli nie założę go samodzielnie?

Ostateczny termin na samodzielne założenie konta w ZUS PUE mija 30 grudnia 2022 roku. Co stanie się, jeżeli nie założysz konta samodzielnie? Jeśli płatnik do tego dnia nie założy profilu na PUE ZUS lub nie upoważni nikogo (np. księgowej) do dostępu do jego profilu, ZUS założy mu profil na PUE do 31 stycznia 2023 roku, zgodnie z art. 15 Ustawy z dnia 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021, poz. 1621). Warto więc z uwagi na fakt, że poprzez PUE płatnik ma dostęp do wielu usług, założyć takie konto jak najszybciej. ZUS nie przewiduje jednak żadnych kar za niedopełnienie obowiązku samodzielnego założenia konta w PUE.

Product manager w Fakturownia.pl

Product manager z praktyki, copywriterka z zamiłowania. Obecnie zarządza projektami w Fakturownia.pl, a po godzinach gotuje wegańsko i spaceruje z psem.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze