Konferencje online są bardziej eko? Powstał kalkulator, dzięki któremu porównamy emisję CO2 podczas eventów

Konferencje online są bardziej eko? Powstał kalkulator, dzięki któremu porównamy emisję CO2 podczas eventów

Przed wami organizacja eventu i zastanawiacie się, czy wybrać konferencję online czy tę tradycyjną? Sprawdźcie, jak się to przekłada na ekologię.

W dobie pandemii wiele firm zdecydowało się na przeprowadzanie konferencji online. Czy to rozwiązanie wejdzie do naszej codzienności? Wiele na to wskazuje. Na pewno wśród zalet konferencji tradycyjnych należy wymienić fakt, że w ich trakcie następuje bliższe poznacie prelegentów oraz słuchaczy, łatwiej nawiązać długotrwałe relacje biznesowe, lecz warto też mieć na uwadze, że zostawiają one dużo większy ślad węglowy od konferencji online.

Konferencje online, które są zeroemisyjne

Niektóre konferencje online mogą być zeroemisyjne. Pierwszy taki event odbył się we wrześniu 2021, a za jego organizację odpowiadała firma Lively. Ta sama firma teraz poszła o krok dalej i stworzyła… ekokalkulator, dzięki któremu można obliczyć emisję CO2 eventu tradycyjnego oraz tego prowadzonego online. Wystarczy, że podamy:

  • czas trwania konferencji
  • liczbę uczestników
  • sposób dotarcia na miejsce
  • noclegi uczestników
  • wyżywienie

Jak tłumaczy Szymon Pasaj, CEO Lively, przykładowa 3-dniowa konferencja, w której weźmie udział 1000 osób wyemituje 30 ton CO2. Jeśli konferencja odbędzie się online, wtedy ten ślad nie zostaje wytworzony, ponieważ uczestnicy nie muszą się np. przemieszczać.

Ekokalkulator Lovely

Skąd w ogóle pomysł na konferencje online i ekokalkulator? Czy ta konferencja coś zyska na tym, że prelegent przyleci i będzie z nami na miejscu? A może wystarczy połączenie online? Jeśli on nie wsiądzie w samolot, to już wygrywamy, bo ma to gigantyczny wpływ na emisję CO2 – mówi Szymon Pasaj, CEO z firmy Lively. Z prelegentem można spotkać się wcześniej, aby pomóc mu przygotować się do wystąpienia, podpowiedzieć, jak ustawić kamerę – dodaje.

Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Myślicie, że chociaż część konferencji powinna już na stałe odbywać się online?

* Warto wiedzieć, że do 2030 roku przed Polską zadanie ograniczenia emisji CO2 o 55%, które postawiła Unia Europejska. Co więcej, do 2050 r. powinniśmy osiągnąć neutralność klimatyczną.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęć: mat. prasowe

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze