KPI dla zespołu HR vs wellbeing pracowników: jak osiągnąć równowagę

KPI dla zespołu HR vs wellbeing pracowników: jak osiągnąć równowagę fot. KieferPix / Shutterstock.com

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś(-eś) się nad tym, jak jednym narzędziem osiągnąć KPI HR i wellbeing pracowników? Okazuje się, że technologia zdrowotna może pomóc działom HR konkretyzować cele i efektywnie je mierzyć. Przy okazji zapewnia ona dostęp do zdalnych pomiarów zdrowotnych dla pracowników i narzędzi mających na celu poprawę dobrostanu. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest ta technologia i jak wykorzystać jej potencjał.

Jak dbanie o zdrowie pracowników przekłada się na produktywne i zadowalające środowisko pracy? Sprawdź, jak jednym narzędziem możesz osiągnąć KPI HR i wellbeing pracowników!

Czy analityka w HR jest potrzebna?

Pracę działów HR nie tak łatwo jest zmierzyć, zwłaszcza gdy dotyczy ona obszarów miękkich. Wyznaczone KPI są albo nieadekwatne, albo nie ma narzędzi, by sprawdzić ich osiąganie. Dbanie o dobrostan pracowników, choć sprawia wrażenie nieuchwytnego, da się jednak przeanalizować. Warto użyć konkretnego narzędzia, które jest zarówno narzędziem kontroli zdrowia dla pracowników, jak i metodą ustalania i mierzenia celów dla HR.

Jednym z takich rozwiązań jest platforma profilaktyki Shen Health. To połączenie aplikacji mobilnej z wygodnym panelem zarządzania. Aplikacja mobilna umożliwia badanie zdrowia wyłącznie przez kamerę smartfona. Zanonimizowane wyniki dostępne są dla administratora (np. działu HR). Dzięki temu, zarządzanie zespołem opiera się na realnych statystykach zdrowotnych i ma głębszy wymiar, ponieważ podejmowane przez HR działania są zindywidualizowane. Technologia ta powstała we współpracy z zespołem naukowo-badawczym złożonym ze specjalistów m. in. z dziedzin wizji komputerowej i inżynierii biomedycznej.

Dzięki dostępowi do panelu zarządzania (Health Insights Dashboard), działy HR otrzymują informacje o dobrostanie pracowników. Na tej podstawie podejmują decyzje i planują dalsze działania (np. wdrożenie programów profilaktycznych). Następnie mierzą skuteczność swoich akcji poprzez analizowanie wyników poszczególnych działów organizacji. Analityka danych w tej postaci to pomost pomiędzy zarządem a działami HR.

Jak to działa?

  1. Dział HR ustala cele swoich działań, np. zwiększenie wellness pracowników.
  2. Pracownicy otrzymują dostęp do aplikacji Shen Health jako benefit pracowniczy, dzięki czemu lepiej kontrolują swój stan zdrowia.
  3. Dokonując pomiaru stresu, dział HR posiada dostęp do zanonimizowanych danych. Na ich podstawie może on podjąć dalsze działania. Przykładowo, wysoki poziom stresu potencjalnie oznacza potrzebę skorzystania z warsztatów mindfulness. Podwyższone wyniki ciśnienia w zespole mogą natomiast wskazywać na konieczność skorzystania z profesjonalnie dobranej diety.
  4. Po zakończonych działaniach warto przeprowadzić kolejne punktowe mierzenie zdrowia, by móc ocenić faktyczny wpływ podjętych działań na dobrostan pracowników.

Poza tym, że dział HR korzysta z tego rozwiązania jako ze wsparcia w swojej pracy, jest to jednocześnie aplikacja dla członków organizacji.. Pracownicy na co dzień mogą monitorować swoje zdrowie, brać udział w ankietach zdrowotnych, grywalizacji oraz posiadają dostęp do bazy wiedzy.

Analityka w HR w tej postaci sprawia, że efekty ich działań stają się mierzalne. Dodatkowo pozwala też na dostosowanie celów HR do faktycznych potrzeb pracowników – a na tym przecież zależy każdej stronie.

Co w takim razie warto badać w zespołach i dlaczego?

Według aktualnych badań, większość Polaków zgłasza długotrwałe problemy zdrowotne. Przekładają się one zarówno na obniżenie jakości życia, jak i efektywności pracy. Z jakimi problemami zdrowotnymi zmagają się Polacy?

Według Raportu Medicover, aż 52 proc. Polaków zgłasza długotrwałe problemy zdrowotne, a 13 proc. Polaków uważa, że ich stan psychiczny jest zły lub bardzo zły. Absencja i prezenteizm (nieefektywna obecność w pracy wynikająca ze złego stanu zdrowia) generują wysokie koszty: wylicza się, że roczny koszt absencji i prezenteizmu jednego pracownika to aż 2.264 zł, co dla 200-osobowej firmy oznacza koszt rzędu 1 mln złotych rocznie.

Programy profilaktyki zdrowia, które wspomaga zdrowy tryb życia, w znacznym stopniu zmniejszają te koszty. Co zatem nie powinno umknąć uwadze HR?

Jednym z najważniejszych parametrów życiowych, który warto badać, jest wskaźnik stresu. Zarządzanie stresem jest kluczowe dla dobrostanu każdego z nas. Choć krótkotrwały stres może pomóc w skupieniu uwagi i wykonaniu zadania, to zbyt wysoka dawka napięcia lub jego długotrwałe występowanie wpływa negatywnie na wydajność pracowników.

Wysoki poziom stresu prowadzi do różnych negatywnych objawów fizjologicznych, takich jak:

  • migreny,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia trawienia,
  • zmniejszona zdolność koncentracji,
  • rozdrażnienie,
  • poczucie rezygnacji.

A od tego już o krok do wypalenia zawodowego. Badanie wskaźnika stresu pomaga pracownikom i działom HR zidentyfikować obszary wymagające pracy i podjąć odpowiednie działania, takie jak warsztaty czy objęcie pracowników dodatkowym wsparciem psychologicznym.

Wskaźniki zdrowotne jako punkt wyjścia do lepszego dobrostanu pracowników

Analiza wykresu emocji to dodatkowe narzędzie wspierające HR. Badając cykle emocji pracowników, lepiej rozumiemy, jak reagują oni na wyzwania zawodowe i prywatne. Wykorzystanie narzędzi, takich jak wykres emocji, pomaga w identyfikacji powtarzających się wzorców oraz wsparciu pracowników w radzeniu sobie z codziennymi doświadczeniami. Świadomość panującego nastroju w organizacji przyczynia się do lepszego zarządzania, większej efektywności i zwiększenia zadowolenia pracowników.

Jednak zdalne pomiary zdrowotne to nie tylko pomiary stresu i wskaźniki psychologiczne. Jest to dokładne narzędzie do mierzenia funkcji życiowych, takich jak tętno, ciśnienie krwi, zmienność tętna oraz oddech. Dzięki badaniu funkcji fizjologicznych, członek organizacji zyskuje świadomość swojego zdrowia i możliwość podjęcia reakcji bądź wdrożenia działań profilaktycznych. Dodatkowym wsparciem dla pracowników jest również Shen Chat – asystent, który interpretuje wyniki i przedstawia spersonalizowane rekomendacje zdrowotne.

Dzięki badaniom, HR-owcy dokładniej znają specyfikę problemów, z którymi mierzą się pracownicy i mogą lepiej je zaadresować. To natomiast przekłada się bezpośrednio na stworzenie zdrowszego i bardziej produktywnego środowiska pracy.

Zdrowie jest najcenniejszym zasobem, z którego korzystamy. Zazwyczaj mamy tę świadomość, jednak wdrożenie tej zasady w życie nie zawsze jest proste. A przecież wydajna praca w skupieniu nie będzie mieć miejsca bez sił witalnych. Jedynie dbając o dobrostan pracowników, możemy osiągnąć długotrwałe cele.

Wypróbuj Shen Health z kodem HELLOHR (ważny do: 31/07/2023) i sprawdź, jak platforma może wspomóc działanie zespołu HR w twojej firmie!

Head of People w MX Labs

Absolwentka Uniwersytetu SWPS na kierunku psychologii klinicznej, na co dzień także czynny psycholog i licencjonowany doradca zawodowy po studiach podyplomowych na Uniwersytecie Łódzkim. Od ponad 10 lat zajmuje się wspieraniem i budowaniem zespołów w branży IT oraz szeroko pojętym HRem. W swojej pracy skupia się nad tworzeniem silnych połączeń między zespołami, a biznesem. W miejscu pracy krzewi kulturę współpracy, zaufania, odpowiedzialność i samorozwoju.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze