„Znam niejedną kobietę, która jest silniejsza niż niejeden facet” – Generacja Z o pozycji kobiet w miejscu pracy

„Znam niejedną kobietę, która jest silniejsza niż niejeden facet” – Generacja Z o pozycji kobiet w miejscu pracy

Według badania Gender Gap po polsku przeprowadzonego w 2020 roku przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research, aż 42,6% Polek spotkało się z umniejszaniem kompetencji zawodowych ze względu na płeć w swoim miejscu pracy. Często jest to powiązane również z niestosownymi komentarzami w kierunku kobiet.

W ramach cyklu „Rozmowy o pracy” przygotowanego przez RocketJobs.pl, w którym poznajemy zdanie pokolenia Z na tematy związane z pracą, zapytano jej przedstawicieli także o to, czy spotkali się z dyskryminacją ze względu na płeć. Choć generacja Z dopiero wkracza na rynek pracy, to jednak już zaznali pewnych niekomfortowych sytuacji:

Przełożony powiedział do mnie i kolegi pracownika, że pasowalibyśmy do siebie, bo ty jesteś mądry a ona ładna – opowiedziała jedna z bohaterek kampanii.

Młodzi ludzie podkreślają również, że chcieliby, aby kobiety i mężczyźni zarabiali tyle samo i tak samo byli traktowani w pracy. Zaznaczają, że widzą, jak jest komentowany chociażby strój kobiet w miejscu pracy.

Zobaczcie także: „Papier pokazuje wykształcenie, a niekoniecznie podejście do pracy” – Jakie znaczenie dla pokolenia Z mają studia?

Chciałabym, żeby była równość płac, żeby kobiety nie musiały się bać, że jak przyjdą w obcisłych spodniach, to zostanie to wypunktowane – dodaje kolejna z bohaterek kampanii RocketJobs.pl.

Pomimo doświadczania nierówności ze względu na płeć, do tej pory w wielu przypadkach nic nie robiono. Można się domyślać, że przyczyną jest strach przed stratą pracy, ponieważ niewłaściwe traktowanie może wychodzić ze strony przełożonych.

Osobom, które doświadczają nierówności ze względu na płać może się więc wydawać, że znalazły się w potrzasku, powinny milczeć, ponieważ ich zdanie nic nie zmieni. Brzmi to trochę jak błędne koło. Tymczasem należy pamiętać, że choć czasem to brzmi banalnie, to praca i środowisko, w którym ją wykonujemy powinny nam sprawiać przyjemność i nikt nie powinien doświadczać zachowań, które są niesprawiedliwe.

Czy generacja Z wprowadzi nowe spojrzenie również na tę kwestię?

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęć: mat. własne

Starszy redaktor projektĂłw specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze