Facebook Ads poradnik – twórz skuteczne reklamy w social media

Facebook Ads poradnik – twórz skuteczne reklamy w social media

Facebook Ads to obok Google Ads najpopularniejszy system reklamowy w internecie, który umożliwia emitowanie reklam w sieci. Swoją popularność zawdzięcza prostocie, szybkości uruchomienia promocji czy możliwości targetowania reklamy oraz dostarczania jej w różnych formach. Z FB Ads korzystać mogą nie tylko duże globalne marki czy firmy mające spore budżety reklamowe, ale też i osoby prywatne czy marki z małymi środkami reklamowymi.

W tym tekście przedstawiam wszystkie podstawowe informacje na temat Facebook Ads i postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości osób zastanawiających się nad skorzystaniem z tego rozwiązania.

System reklamowy Facebook Ads

Co to jest Facebook Ads?

Facebook Ads to system reklamowy Facebooka, który umożliwia emitowanie reklam na tym portalu oraz na Instagramie. Jest on wbudowany w konto użytkownika i ma postać managera promocji. Korzystać z niego może zatem każda osoba – użytkownik Facebooka bez względu na to, czy jest osobą prywatną, czy dużą firmą.

Facebook Ads pozwala promować stworzone już posty, wyświetlać banery graficzne czy materiały wideo. Dzięki niemu możemy też promować się w różnych miejscach na Facebooku, np. w aktualnościach, w prawej kolumnie czy w skrzynkach odbiorczych użytkowników.

Jakie parametry musimy określić, ustawiając reklamę na Facebooku?

Ogólnie Facebook Ads oferuje kilkaset parametrów określania odbiorców, kilkanaście typów reklamy, kilkanaście miejsc reklamy oraz dwa sposoby rozliczania działań promocyjnych.

Przy tworzeniu promocji na Facebooku należy określić również jeden z kilkunastu celów reklamy, takich jak sprzedaż czy zwiększenie zasięgu marki. Facebook będzie emitował wtedy reklamy odpowiednim osobom – najlepiej dopasowanym do naszego celu.

Tworzenie reklamy przebiega głównie w trzech krokach. Wybieramy w nich cel reklamy, ustawienia np. budżetu, harmonogramu czy odbiorców oraz konfigurujemy materiał reklamowy. Stworzenie całej reklamy polega zatem na wybieraniu ok. kilkudziesięciu różnych opcji i trwa przeważnie ok. kilkunastu minut – lub nieco dłużej, gdy nigdy nie tworzyliśmy reklamy w Facebook Ads.

Bardzo ważną informacją jest również to, że przy pomocy Facebook Ads możemy tworzyć reklamę zarówno globalną, jak i lokalną. Opcje targetowania pozwalają wybierać m. in. lokalizacje odbiorców. Dzięki temu możemy zawężać ją nawet do konkretnych ulic, jak i rozszerzać np. na konkretne państwa czy regiony świata. Facebook udostępnia również dedykowane narzędzie – menadżer reklam Facebook – do zarządzania reklamami, oraz Facebook Business Manager – dla ogółu działań marketingowych opartych o platformę FB.

Ile kosztuje reklama na Facebooku?

Jedną z najczęściej poruszanych kwestii przy reklamowaniu się w sieci są finanse. Nie inaczej jest w tym przypadku. Facebook Ads umożliwia dwa typy rozliczania się za reklamy.

Facebook Ads – rodzaje promocji i płatności

Pierwszym i najpopularniejszym jest opłata za wyświetlenie reklamy na FB. Możemy określić ją samodzielnie lub ustawiać zakres ceny wyświetlenia pojedynczej reklamy.

Ceny wyświetlenia zatem zależą od konkretnego ustawienia odbiorców oraz aktualnej sytuacji na rynku. Jeśli ustawimy zbyt niską cenę, nasza reklama może się nie pojawić na FB.

Drugim sposobem płatności za reklamy na Facebooku są opłaty za kliknięcie w link. To bardziej przejrzysty system. Polega on na zapłaceniu konkretnej sumy za kliknięcie w link i przejście użytkownika na naszą witrynę. W takiej sytuacji również możemy określić maksymalną sumę kliknięcia.

Regulowanie opłat w systemie reklamowym Facebooka odbywa się po wydaniu konkretnej sumy. Nie musimy zatem dokonywać przedpłat na konto, a jedynie uregulować rachunek. Jest on wystawiany pod koniec każdego miesiąca lub po przekroczeniu pewnej sumy. Należność możemy zapłacić np. kartą płatniczą lub przy pomocy PayPal-a. Definiując źródło finansowania, opłaty będą pobierane automatycznie.

Remarketing na Facebooku

Facebook Ads umożliwia również uruchomienie remarketingu. To reklama skierowana do osób,które odwiedziły naszą stronę na FB lub witrynę internetową poprzez zainstalowanie pixela na naszej zewnętrznej witrynie. Jest to krótki kod html umieszczany w nagłówku witryny. Potrafi monitorować użytkowników wchodzących z sieci na naszą stronę oraz tworzyć ich listę na Facebooku. Dzięki remarketingowi możemy emitować reklamę jedynie do osób, które były na naszej stronie i nic nie kupiły lub zachowywały się w określony sposób.

Remarketing jest darmową opcją, a zainstalowanie pixela i uruchomienie go jest proste. Sprawdzi się on szczególnie przy sprzedażowym charakterze reklamy lub, gdy będziemy chcieli dotrzeć do osób, które już znają naszą markę np. z nowymi promocjami.

Facebook Ads poradnik
Fot.: Unsplash@Austin Distel

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku?

Reklama na Facebooku ma bardzo wiele korzyści i z pewnością promocja taka będzie niezwykle korzystna w wielu sytuacjach.

Reklamy dedykowane

Pierwszym plusem reklamy na FB jest możliwość targetowania reklam. Jest to określenie grupy docelowej osób, do której ma trafić nasza promocja. Dzięki temu samodzielnie będziemy mogli wybrać użytkowników Facebooka o konkretnych zainteresowaniach, wieku czy lokalizacji oraz o wielu innych cechach, które zobaczą naszą reklamę. To z kolei przekładać będzie się na dużą skuteczność reklamy, ponieważ zobaczą ją osoby potencjalnie zainteresowane zakupem.

Targetowanie to również efektywne wydawanie budżetu, jaki mamy przeznaczony na reklamę FB, gdyż środki są przeznaczane jedynie na promocję, która ma dużą szansę powodzenia, a nie np. na promocję wśród osób, które na pewno z niej nie skorzystają.

Promocja na FB może być prosta

Kolejnym dużym plusem jest łatwość uruchamiania promocji na FB. Można zrobić to praktycznie „od ręki” i może zrobić to każda osoba — nawet nieznająca się na marketingu, np. na podstawie wskazówek w sieci czy samouczka.

Reklama publikowana na portalu może być wyświetlana w różnych miejscach oraz w różnej formie. Dzięki temu możemy w odpowiedni sposób przedstawić nasz produkt, wykorzystując pełen potencjał reklamy. Na plus zasługuje również forma rozliczania się. Jest ona dogodna, a zarządzanie budżetem reklamowym niezwykle precyzyjne.


Autorem tekstu jest Dominik Zych, właściciel agencji Webmast Digital i twórca bloga MałyMarketing.pl.

Źródło ilustracji: unsplash.com

 

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze