Pięć zasad dobrego feedbacku – pokolenie Z potrzebuje go bardziej niż ktokolwiek wcześniej

Pięć zasad dobrego feedbacku – pokolenie Z potrzebuje go bardziej niż ktokolwiek wcześniej

Lider to osoba, która jest w stanie skutecznie formułować cele, dawać narzędzia do ich realizacji, a także oceniać efekty pracy i wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Tacy pracodawcy są szczególnie cenieni przez przedstawicieli generacji Z, którzy pragną otwartości, jasnego precyzowania zadań oraz sprawiedliwej oceny swojej pracy. Dlatego jako pracodawca powinieneś zadbać o to, aby Twój feedback był dobrze przemyślany i wartościowy dla pracownika. Będzie to możliwe, jeżeli zaczniesz przestrzegać 5 złotych zasad dobrego feedbacku.

1. Dawaj feedback zawsze, nawet jeżeli jest negatywny

Jedną z cech ludzkich, jaką generacja Z ceni sobie najbardziej, jest otwartość. Jej przedstawiciele sami nie boją się krytykować i są otwarci na wszelkie uwagi, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wyciągać wnioski i dbać o własny rozwój.

Dlatego dając feedback, bądź szczery i nie bój się wskazywać błędów. Unikaj jednak oceniania („Ty jesteś…”), porównywania do innych i, co najważniejsze, wyciągania pochopnych wniosków, które mogą okazać się krzywdzące. Pamiętaj – „Zetki” są pragmatykami i realistami, rzadko działającymi pod wpływem emocji. Dlatego zadbaj o to, by w czasie udzielania feedbacku również nad nimi zapanować!

Zobacz także: Mentor czy przyjaciel – jak zarządzać pracownikiem z pokolenia Z?

2. Chwal, jeżeli masz ku temu podstawy

Przedstawiciele generacji Z lubią być doceniani i chwaleni. Działa to na nich motywująco i utwierdza w przekonaniu, że to, co i jak robią, jest właściwe. Dlatego analizując efekty ich pracy, znajdź pozytywy i powiedz o nich swojemu pracownikowi. Nie zapominaj jednak o uczciwości – jeżeli wyniki zatrudnionego nie zasługują na pochwałę, nie szukaj jej na siłę. Może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

3. Nie każ pracownikowi długo czekać

Nikt nie lubi w nieskończoność czekać na odpowiedź i nie inaczej jest w miejscu pracy. Szybki feedback to oznaka szacunku dla pracownika i szansa na to, by jak najszybciej naprawił swoje błędy. Biorąc pod uwagę fakt, że „Zetki” lubią konkrety, informuj ich o dokładnym terminie rozmowy i zawsze dotrzymuj słowa.

Bardzo istotne jest także szybkie informowanie o bieżących problemach. Zauważyłeś, że pracownik popełnił błąd? Powiedz mu o tym, krótko i zwięźle sprecyzuj swoje oczekiwania, a w razie potrzeby zapewnij mu odpowiednie wsparcie.

4. Szukaj rozwiązania problemu wraz z pracownikiem

Każdy feedback powinien być sposobem na rozwiązanie konkretnego problemu, a nie atakiem na pracownika. Aby feedback był prawidłowy, powinieneś poznać perspektywę zatrudnionego i dowiedzieć się, co sprawia, że ma konkretny problem. Jeżeli więc pracownik wykonuje swoje zadania za wolno, nie krytykuj, ale poinformuj go o tym i zapytaj, czy napotkał na jakąś trudność albo czy coś nie rozprasza jego uwagi. Skupiaj się na indywidualnych problemach każdego z zatrudnionych i dąż do tego, by wspólnymi silami je rozwiązać.

Pamiętaj, by zawsze dawać „Zetkom” przestrzeń na dialog i możliwość wypowiedzenia się. Dzięki temu poczują się docenieni, a Ty być może zyskasz sposób na rozwiązanie danego problemu albo zdobędziesz ciekawy pomysł na usprawnienie działań

5. Motywuj w przypadku niepowodzeń

Każdy ma prawo do błędów i musisz o tym pamiętać. Tym bardziej, że przedstawiciele generacji Z po jakichkolwiek pomyłkach nie chowają głowy w piasek, ale wyciągają wnioski i robią wszystko, by naprawić sytuację. Udzielając feedbacku, powinieneś więc poinformować pracownika, że jego błąd to nie koniec świata i że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Motywuj go do działania i dawaj narzędzia niezbędne do realizacji celu, a z pewnością Ci się odwdzięczy.

Skuteczny feedback to jednak nie wszystko. Ważną kwestią dla pokolenia Z jest także równość w pracy. Według raportu Rainbow Europe 2021 Polska drugi rok z rzędu zajmuje najniższe miejsce wśród państw Unii Europejskiej pod względem równego traktowania osób LGBT+. Co #GenZ myśli o równości w miejscu pracy? Zobacz czwarty odcinek cyklu #rozmowaopracy i wsłuchaj się w głos pokolenia przyszłości.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ S O C I A L . C U T

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama pracy dla kierowcy

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze