Jak długo szuka się pracy w 2023 roku? Nowe badanie pokazuje, jak radzą sobie Polacy

Jak długo szuka się pracy w 2023 roku? Nowe badanie pokazuje, jak radzą sobie Polacy fot. New Africa / Shutterstock.com

Jak długo szuka się pracy w 2023 roku? I czy Polacy chętnie zmieniają pracę? Co mówią i deklarują? Nowy raport Randstad oraz badanie RocketJobs.pl i Just Join IT rzucają nowe światło na to, jak polscy pracownicy podchodzą do zmiany swojej sytuacji zawodowej.

Zmiana pracy często kojarzy się z trudnym okresem. Nie zawsze jest ona szybka i bezbolesna. Czasem, zamiast przeskoczyć z jednej firmy do drugiej, musimy poświęcić miesiące na poszukiwanie nowego zajęcia. A to nie tylko stres związany z rozmowami rekrutacyjnymi, ale także próba reorganizacji swojego życia. Najpierw na czas poszukiwań, kiedy bywa, że zmienia się codzienna rutyna, a potem w nowej pracy. Poznanie nieznanych nam dotąd ludzi, innego środowiska i czekających na nas obowiązków jest ekscytujące i wymagające zarazem. Bywa że potrafi zniechęcić, jeśli zmiana pracy nie jest konieczna czy wymuszona np. wypowiedzeniem. Lęk przed niepewnością związaną z tym, co nas czeka, często studzi nasz zapał i rzucanie się na głęboką wodę. Znane miejsce, nawet jeśli nie jest idealne, zostało przez nas oswojone. A kto wie czy nowa praca nie przyniesie więcej zmartwień?

Kto zmienił pracę w 2023 roku?

1/5 polskich pracowników zmieniła pracę w ciągu ostatniego pół roku. Niewiele mniej, bo 18 proc., zmieniło w tym czasie stanowisko u tego samego pracodawcy – tak wynika z najnowszego raportu Randstad. Najbardziej skorzy do zmiany firmy okazali się mieszkańcy zachodniej i centralnej Polski. Jeśli chodzi o polskich white collarsów, największa rotacja dotyczy inżynierów, specjalistów i pracowników administracyjnych.

Jakie powody zmiany pracy w ostatnim czasie wskazują pracownicy?

Jest ich co najmniej kilka, a do najważniejszych należą: wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy, chęć rozwoju zawodowego, niezadowolenie z poprzedniej pracy oraz korzystniejsza forma zatrudnienia w nowym miejscu. Prawie 1/3 badanych zadeklarowała, że motywacją była strata poprzedniej pracy.

Jak długo szuka się pracy w 2023 roku?

Szukanie pracy wiąże się z ogromem emocji i nabywaniem nowych doświadczeń. Do stresu, wynikającego z potrzeby znalezienia nowego źródła utrzymania i chęci powrotu do znanego nam trybu życia, dochodzi też presja społeczna i rodzinna. Nierzadko w tym niespokojnym okresie towarzyszą nam myśli, w których kwestionujemy swoje dotychczasowe osiągnięcia i kompetencje. Często taki scenariusz dotyczy osób poszukujących pracy przez długi czas. Trudno w siebie nie zwątpić nawet na chwilę, kiedy wysłaliśmy kilkadziesiąt czy setki CV, tygodnie mijają, telefon nie dzwoni, a odbyte rozmowy kwalifikacyjne kończą się fiaskiem. Jednak wbrew tym obawom towarzyszącym wielu z nas w sytuacji istotnej zmiany, sytuacja w Polsce wygląda nieźle.

Blisko 3/4 Polek i Polaków znalazła pracę w ciągu 1-3 miesięcy.

Jak czytamy w raporcie Randstad, 37 proc. polskich pracowników deklaruje, że znalezienie pracy zajęło im miesiąc, a 36 proc. mówi o 2-3 miesiącach. Szczęśliwcy, którzy potrzebowali mniej niż 30 dni stanowią 6 proc. badanych. Z kolei 16 proc. pracowników szukało pracy 4-6 miesięcy, 4 proc. 7-12 miesięcy, a tylko 2 proc. musiało poświęcić na to ponad rok. Najszybciej nowe miejsce zatrudnienia – średnio w ciągu 2 miesiący – znajdują mieszkańcy południowej Polski (województwa dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie). Dobrze wygląda też sytuacja w zachodniej Polsce (województwa pomorskie i zachodniopomorskie), a także centralnej (województwa mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie). Tam mówimy kolejno o 2,5 i prawie 3 miesiącach – tyle przeciętnie zajmuje znalezienie nowej pracy mieszkańcom tych regionów. Najgorzej sytuacja przedstawia się we wschodniej części kraju, bo mieszkańcy Warmii, Mazur, Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia potrzebują średnio ponad 5 miesięcy, aby znaleźć nowe zatrudnienie.

Czy Polacy są otwarci na zmianę pracy?

Faktyczna zmiana pracy, a chęć znalezienia nowej posady to dwie różne kwestie. Pracownicy white collars – jak donosi badanie RocketJobs.pl i Just Join IT – są gotowi sprostać nowym wyzwaniom. 9 na 10 „białych kołnierzyków” z Polski deklaruje otwartość na zmianę. Aż 61 proc. pracowników biurowych planuje obecnie zmianę pracy, a co drugi z badanych chce znaleźć nowe zatrudnienie jeszcze w 2023 roku. Ponad połowa twierdzi, że ten trend zauważają również wśród swoich znajomych. Ci, tak jak i ankietowani, planują znaleźć dla siebie nowe miejsce pracy. Jednocześnie blisko 70 proc. nie obawia się utraty swojego aktualnego stanowiska w najbliższym półroczu.

A co ich motywuje do zmian? Tutaj nie ma niespodzianek. Aż 58 proc. polskich white collarsów chce lepiej zarabiać. A prawie 1/3 zarówno zwiększyć swoje możliwości rozwoju, zyskać elastyczny czas pracy oraz ma nadzieję znaleźć spokojną pracę bez obciążenia psychicznego.

Redaktor naczelna RocketSpace.pl

Od ponad dekady działa w mediach. Publikowała w "Polityce", "VICE" czy "Dzienniku Zachodnim". Przez wiele lat pełniła funkcję szefowej serwisu Rozrywka.Blog w Grupie Spider's Web. Na bieżąco śledzi trendy społeczne i wiadomości popkulturowe. W myśl tego, że "wszystko jest połączone", interesuje ją interdyscyplinarne podejście do zjawisk.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze